Tisk
Co víte o OSB?

Co víte o OSB?

Petr Houška | Středa, 24. duben 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Je to s podivem, ale když se řekne dřevostavba před zástupcem laické veřejnosti, tak má pod tímto označením většinou srub či roubenku a nemá vůbec ponětí o tom, že existují promyšlené moderní dřevostavby sloupkové konstrukce opláštěné různými (dnes již zdravotně nezávadnými) deskami a opatřené mocnou vrstvou tepelné izolace. Občas po vyslechnutí krátkého vysvětlení přichází otázka: „To je něco jako ten strašnej Okál oplácanej papundeklem?". Poté přichází na řadu další vysvětlování a obhajování dřevostaveb v opravdu širokém rámci. V naší vlasti je pro většinu populace stavba na bázi dřeva něčím provizorním a nekvalitním vhodným pouze na stavbu chaty – beton a cihla je prý na stavbu nejen rodinného domu „nejlepší"...

Papundekl

(NE) Kvalita a vlastnosti Okálů jsou jasně zdokumentované, nelze je však vyloučit z vývojového stádia dřevostaveb na (nejen) našem území – jsou totiž dobrým příkladem, jak se nemají sloupkové dřevostavby vyrábět.

Konstrukční oplášťovací deskou dřívějších sloupkových staveb byla DTD (dřevotřísková deska). Lepidla používaná pro její výrobu splňovala tehdejší normy a byla schválena. Přesto byla DTD zdravotně závadným materiálem – formaldehyd obsažený v lepidle postupem času sublimoval do interiéru a ve špatně větraných domech se jeho koncentrace ve vzduchu pohybovala na neúmě i zdravotním ústavem. rně vysoké hladině. Více o formaldehydu se dočtete ZDE.

OSB1Dnešní dřevostavby jsou konstrukčně oplášťovány různými deskami, převládá však OSB (oriented strand board). OSB je víceúčelovým velkoplošným materiálem vyráběným z dřevěných štěpek. Je hojně používaným jak v dřevěném stavění, tak i v nábytkářské výrobě. Podstatou desky jsou její rozdílně orientované štěpky (vlákna) ve třech vrstvách – horní vrstvy mají vlákna v souběžném směru, středová vrstva je orientována kolmo na vrchní – tímto je zaručena vysoká pevnost v ohybu včetně dobré rozlupčivosti. Povrch desky je velmi zajímavý a proto ji často designéři využívají pro finišové povrchy interiéru.

Slovem papundekl je na našem území označován jakýkoliv materiál, který by nebyl soudržný bez lepidla. Papundekl je slovo převzaté (počeštěné) z němčiny – pappendeckel (karton, lepenka a jiné významy).

Jak se OSB vyrábí

OSB4OSB desky se vyrábějí z kvalitního jehličnatého dřeva. Převažující dřevinou je smrk, částečně se využívá i borovice. Tenké a velkoplošné třísky se šetrně vysuší, nanesou syntetickými pryskyřicemi a stanoveným podílem parafinové emulze. Lisování desek probíhá v nepřetržitém procesu kontinuálního lisování při spolupůsobení vysokých tlaků a teplot (tzv. aglomerace – pozn. redakce). Mimořádně dobrých mechanických vlastností je dosaženo jak výběrem vhodného zdravého dřeva, tak definovaným tvarem dřevěných třísek a zejména pak OSB5orientovaným vrstvením do zmíněných tří na sebe navzájem kolmých vrstev. Pro lepení OSB se používá výhradně pojivo na bázi polyuretanových pryskyřic, které neobsahuje žádný formaldehyd. Obsah této látky se tak redukuje na jeho úroveň obsaženou v dřevní hmotě v přírodě a OSB se tak stává plnohodnotným materiálem vhodným i pro veškeré aplikace v interiérech a nábytkářském průmyslu. Citace výrobního postupu - OSB Kronospan.

Druhy

Desky jsou na trhu k dispozici ve čtyřech stupních odolnosti proti vlhku – OSB/1/2/3/4. Poslední stupeň má vysokou odolnost proti vlhkosti díky velkému podílu parafínu – deska není vhodná pro nátěry, impregnace, lepení atd.
Normy pro požární odolnost staveb jsou přísné, proto jsou na trhu k dispozici i OSB/3 s obsahem retardérů hoření – deska tak nepřispívá k šíření požáru. Je vhodná do staveb, kde se uvažuje o vyšším pohybu osob (bytové domy, obchody, veletržní stánky, atd.).

Tloušťky desek se většinou pohybují od 8 do 25mm, můžou mít broušené povrchy a hrany opatřené perodrážkou pro vyšší těsnost spoje. Rozměry desek bez perodrážek jsou stejné jako u ostatních aglomerovaných materiálů. Rozměry desky opatřené perodrážkou jsou uzpůsobeny pro výstavbu dřevostaveb – přesně na používané rozteče konstrukčních prvků, aby byla výstavba co nejrychlejší a s minimem odřezků.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop