Tisk
Difuzní membrána je nedílnou součástí moderních dřevostaveb

Difuzní membrána je nedílnou součástí moderních dřevostaveb

Petr Houška | Středa, 15. květen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Nároky na obvodovou obálku moderních stavb na bázi dřeva jsou vysoké především z hlediska vzduchotěsnosti - často se v součinnosti řeší typ skladby - zda má být difuzně otevřená či uzavřená. Ať už je dovoleno vodním parám vstupovat či nevstupovat z interiéru do stěny, je nutné se vážně zaobírat i exteriérovou částí skladby. Uvažujeme-li o difuzně otevřené skladbě obálky stavby, je nutné tedy zajistit odvod par ze stěny. Exteriérovou vrstvu musí tím pádem tvořit materiál, jenž má nízký difuzní odpor(dovolí projít parám z konstrukce do exteriéru).

Jaký materiál tedy zvolit?

drevena-fasada-volba

To závisí na našem nároku na vzhled domu. Nechceme-li přiznat, že bydlíme v dřevostavbě, tak na konstrukci instalujeme dřevovláknitou desku dostatečné tloušťky (aby přerušila tepelné mosty). Na tuto tuhou desku poté provedeme natažení cementového lepidla, armovací síťoviny a strukturované omítky.
Pokud jsme však hrdí na fakt, že bydlíme v dřevostavbě, zvolíme fasádu ze dřeva v možné kombinaci deskových materiálů na bázi cementu. V tomto případě je nevyhnutelné vytvořit provětrávanou fasádu. To znamená: Obkladový fasádní materiál je instalovaný na svislém dřevěném roštu a ve spodní a horní části jsou mřížkou kryté otvory pro cirkulaci vzduchu směrem od základů ke střeše.
V tomto případě by však byla tepelná izolace vystavena proudění vzduchu a rapidně by se snižovala její funkce. Funkční skladba obálky se tedy musí opatřit materiálem, který dokáže propouštět vodní páry, je však neprůvzdušný (pro dosažení 100% výsledku je nutné lepit i spoje) a nepropouští vodu v kapalném stavu do obálky (zatékání prasklým prknem, taškou, perforovanou hydroizolací atd.). Pod pojmem „obálka stavby" jsou myšleny konstrukce svislé (stěny), vodorovné (crawl space, stropy-rovné střechy do sklonu 5% včetně) i šikmé (střechy se sklonem nad 5%).

Tyvek®

Tyvek Supro-600x600Jediným takovým materiálem je netkaná textilie známá pod názvem difuzní folie/membrána.
S objevem vláken (1955) tvořící netkanou textilii, přišel vědec Jim White, který působil na vývojovém oddělení americké společnosti DuPont. Bílá polyetylénová vlákna se nadále zkoumala a až v roce 1959 byl zřízen pilotní projekt pro jejich využití. O šest let později byla vlákna patentována a v roce 1967 započala komerční výroba netkané textilie pod obchodním názvem Tyvek®.

Základní folie je tvořena pouze PE vlákny, které jsou spojovány vysokou teplotou – lepidla a jiná pojiva se nekonají. Materiál má velmi široké uplatnění a najdeme snad ve všech průmyslových odvětvích.

Dnes je na trhu velké množství dalších výrobců a jednotlivé druhy (kontaktní, nekontaktní, speciální pro asfaltové šindele, plechové krytiny, atd.) zde rozebírat nebudeme.
                    Zdroj informací: http://www2.dupont.com/Tyvek/en_US/index.html

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop