Montovaná dřevostavba: <small>největší výhodou je jediný dodavatel</small>

Montovaná dřevostavba: největší výhodou je jediný dodavatel

DAS | Středa, 18. únor 2015 | | Aktualizováno Pondělí, 29. duben 2019

Přidat na Seznam.cz

Víkendový nákup pořídíme za hodinu, výběr nového telefonu se ale protáhne a nákup nového auta už je natolik závažnou investicí, že jeho výběr zabere dlouhé měsíce. A co rodinný dům? Stavba bývá stresující záležitostí, která trvá měsíce a roky a navíc se můžou vyskytnout neočekávané výdaje. Jinak je tomu při stavbě montované dřevostavby: všechno včetně základové desky pořídí jedna firma, a pokud si předem vybereme vybavení a necháme si dům postavit na klíč, dočkáme se nového bydlení rychle a za pevnou cenu.

Zejména mladým rodinám nebo naopak seniorům lze stavbu montovaného domu jen doporučit: zatímco ti první mají většinou plnou hlavu starostí s malými dětmi nebo zaměstnáním, druzí si chtějí pořídit menší rodinný domek na stáří, často skromnější a menší, zato bez starostí a v klidu. V obou případech je pak dům montovaný z předem vyrobených panelů nejvýhodnějším řešením – stavbu i dokončovací práce zařídí zvolený dodavatel, stavebník si jen musí vybrat zařizovací předměty jako jsou podlahové krytiny, sanita nebo třeba kuchyňská linka, pokud je zahrnuta v ceně.

Dřevostavby nejlépe z jedné ruky

Výhodou montovaného domu je záruka jediného dodavatele. Budeme-li naopak stavět tak zvaně po řemeslech, vystřídá se nám na stavbě celá řada firem – jedna bude budovat základovou desku, druhá hrubou stavbu domu, specialista přijede na stavbu komína, počítejme také s elektrikářem, instalatérem, podlahářem, malířem... Potud je všechno v pořádku, běžně se tímto způsobem staví, ale co když se vyskytne problém? „V kuchyni se nám začala zvedat plovoucí podlaha," vypráví Marcela, která si před dvěma lety zadala stavbu montovaného domu do fáze hrubé stavby a na její dokončení si najímala řemeslníky. „Když podlahář krytinu rozebral, zjistili jsme, že beton pod podlahou je vlhký. Podlahář tvrdil, že při pokládce byl podklad dostatečně suchý, že za nic nemůže, že prý někde musí téct voda. Instalatér všechno prověřil, nakonec došlo i na topenáře, protože máme teplovodní podlahové vytápění. Teprve když jsme celou kuchyni vystěhovali a vybourali podlahu, zjistili jsme, že pod částí domu chybí hydroizolace a při větších deštích voda vzlíná do domu."

PM-2015-BDF-Einfach bauen 2

Kdyby Macela stavěla na klíč a zvolila jediného dodavatele, ušetřila by si spoustu času dohadováním s řemeslníky. Prostě by jen nahlásila závadu a firma by na své náklady závadu odstranila. Samozřejmě v případě, že ve smlouvě byla zakotvena dostatečně dlouhá záruka.

Montovaná dřevostavba je časově přesná záležitost

Dalším argumentem pro stavbu montovaného domu na bázi dřeva je relativně krátká dodací lhůta: od podpisu smlouvy do nastěhování uběhne něco kolem čtyř až šesti měsíců. Hrubá stavba včetně instalace střechy je hotova během několika dnů a dokončovací práce už můžou probíhat v suchu. Během několika týdnů je nový domov dokončen. To může být výhodou zejména v případě, že stavbu domu budeme financovat prodejem například stávajícího bytu. Pak si na dobu stavby domu můžeme zařídit podnájem, protože pár desítek tisíc korun nájemného se v celkových nákladech ztratí. Navíc může jít o podnájem na dobu určitou, protože výroba domu je časově přesně kalkulovanou záležitostí. Datum montáže je navíc pevně dáno smlouvou, takže se nemůže stát, že by se stavební proces dramaticky protáhl.

montáž panelové dřevostavby na staveništi

Jak se při stavbě dřevostavby nespálit

Také montované dřevostavby nabízí na našem trhu celá řada firem, například v našem Adresáři výrobců a dodavatelů dřevostaveb jich je několik desítek. Jak si ale mezi nimi vybrat tu správnou? Často rozhodují reference, zkušenosti známých, někdo vsadí na dojem z osobní návštěvy, jiný si vytvoří přesný seznam položek, které před rozhodnutím prozkoumá.

Zárukou spolehlivosti může být také vlastnictví Dokumentu národní kvality, který formou interní kontroly a externího dohledu „nutí" svého majitele k dodržování přísných zásad při výrobě a montáži rodinného domu.

moderní montovaná dřevostavba

Zajímavou službu nabízí nově také Dřevařský ústav pod názvem Kvalitní stavba. Služba prověří kvalitu výstavby domu a předejde tak předejde složitým a často neřešitelným problémům při bydlení. Kontrola Dřevařského ústavu spočívá v ověření, že vše také funguje tak, jak má, že dům nemá skryté vady v izolaci, vysokou vlhkost materiálů a mnoho dalších parametrů. Prostřednictvím metodiky pro nezávislou, odbornou technickou a projektovou kontrolu nahlédne kontrola pod kapotu domu mnohem dříve, než jej začnete používat, ideálně již v projektové fázi domu.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop