Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Akustika v dřevostavbě

Akustika v dřevostavbě

Petra Vaňková | Pondělí, 09. březen 2015 |

Přidat na Seznam.cz


Hlučnost dřevostavby bývá často jedním z mýtů, který se s montovanou technologií výstavby spojuje. Dřevostavbám se všeobecně vyčítá, že se zvuk lehkou konstrukcí nekontrolovaně šíří, zejména v případě dvoupodlažního domu. Jinými slovy: děti hrající si v podkroví na indiány spolehlivě uslyšíme v celém přízemí. Ale je to tak i ve skutečnosti? Jakou zkušenost s tím mají ti, kteří v dřevostavbě už několik let bydlí? I když někteří problémy s rušivým hlukem mají, většinou se netýkají technologie dřevostavby.  A pokud ano, jsou to dnes již známé a snadno řešitelné věci. Akustika rodinného domu je každopádně velmi důležitá a vyplatí se věnovat jí při stavbě domu pozornost – nejen z hlediska technologie, ale například i při vytváření dispozic.

charlotte DSC3721Rodina paní Charlotte například otázky akustiky řešila předem i dodatečně. "Neosvědčilo se nám schodiště z hlavní obytné místnosti ani otevřená dispozice – průhled od jídelního stolu do krovu. Protože se hluk ukázal jako velká slabina tohoto řešení, museli jsme nakonec investovat do speciálních posuvných dveří u schodiště a také v přízemí jsme nechali dodělávat skleněný strop (všechny zvuky a pachy z kuchyně a celého přízemí byly zřetelné v horním patře).Také nám přišla příliš málo odhlučněná jednoduchá příčka mezi ložnicí a dětským pokojem, která je zhotovena z osmicentimetrového masivního dřevěného panelu. Zhotovili jsme tak k ní předstěnu s izolací. I tak teď funguje přibližně na 90 procent, což už nám ale přijde dostatečné," shrnuje své zkušenosti paní Charlotte. 

Oproti tomu pan Roman je s akustickými vlastnosti svého domu velmi spokojen. "Žijeme v domě s dětmi a vzájemně se nerušíme. Vzhledem k tomu, že bydlíme na horách, nepřicházela v úvahu jiná než plechová střecha. Je asi o něco hlučnější, ale těžko to můžu porovnat s jiným řešením. Schodiště umístěné přímo v obývacím pokoji máme zhotovené z dubu a žádná omezení nepociťujeme. Po čtyřech letech denního používání nevrže a ani vibrace nejsou nijak významné, za což vděčíme kvalitnímu zhotovení," říká Roman. 

Co je dobré vědět o akutisce, než začneme stavět dřevostavbu

Akustické vlastnosti každé konstrukce můžeme přesně definovat. Domy musí odolávat jak hluku z vnějšího prostředí, tak hluku, který proniká z patra do patra nebo z místnosti do místnosti. I když se vlastnosti konstrukce v závislosti na technologii výstavby liší, vždy lze dosáhnout kvalitativně obdobných řešení. Musíme se jen zaměřit na ta správná opatření, vsadit na zkušené odborníky a vědět, co od svého nového domu očekáváme.

Vzduchová neprůzvučnost: šíří se vzduchem a vyjadřuje schopnost konstrukce pohlcovat zvukové vlny a o danou hodnotu utlumit zvuk, který projde z jedné strany na druhou. Pro její vyčíslení se používá ukazatel Rw, jehož hodnota stoupá s neprůzvučností konstrukce. Máme-li například konstrukci s hodnotou Rw 20 dB (decibelů), z hluku 50 dB na jedné straně konstrukce zbude jen 30 dB na straně druhé.

Kročejová neprůzvučnost: značí se Lnw. Na rozdíl od zvukové neprůzvučnosti se neudává míra akustického útlumu, ale naměřená hodnota ve spodní místnosti. Proto platí, že čím je parametr nižší, tím je konstrukce lepší. Kročejový zvuk se šíří do sousedních místností vibracemi konstrukcí, po nichž chodíme nebo kterých se dotýkáme.

05 foto KnaufVícevrstvé stěny dřevostavby bez problému dosáhnou požadovaných hodnot neprůzvučnosti. Na rozdíl od zděných konstrukcí je navíc možností, jak tyto vlastnosti ovlivnit, mnohem více. Zatímco u zdiva záleží prakticky na tloušťce a hmotnosti konstrukce, u dřevostavby jde o druh jednotlivých vrstev, jejich vzájemné uspořádání a připevnění, jejich vzdálenost, vzdálenost nosných sloupků i velikost a výplň dutého prostoru mezi nimi.

 

Pozor na lehké podlahy 

05 Foto FermacellProtože se u dřevostaveb často realizují lehké podlahy (bez betonové vrstvy), nastává u montovaných domů větší problém s kročejovou neprůzvučností vodorovných konstrukcí. Pokud s tímto citlivým místem počítáme a zaměříme se na jeho správné řešení, může stropní konstrukce vykazovat stejné vlastnosti jako klasická těžká podlaha. Navíc v poslední době přibývá firem, které se realizaci těžkých betonových stropů v jinak suchém systému výstavby nebrání. Samozřejmě, že vlhkost vnesená do konstrukce může způsobit problémy, pokud se ale vody včas, účinně a rychle zbavíme, můžeme plně využít všech výhod, které těžká stropní konstrukce přináší. Kromě menších problémů s kročejovou neprůzvučností je to například i snadnější aplikace podlahového vytápění.

Pozor ale i na mnoho jiných aspektů, které jsou nedílnou součástí akustiky každé dřevostavby. Je to například detail připojení schodiště i jeho celková konstrukce, vnitřní dveře, prostupy kvůli rozvodům topení či vzduchotechniky a obecně všechny spoje v konstrukci. Velkou roli hraje i dispoziční řešení, které si musí zvážit a promyslet každý stavebník. Některá řešení spolu se zjevnými výhodami přinášejí totiž i mnoho úskalí. Na všechny tyto souvislosti by stavebníka měl upozornit dobrý architekt nebo projektant.

Tématu akustiky jsme se podrobněji věnovali v časopisu Dřevo&Stavby 1/2015

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop