Časopis DŘEVO&stavby 3/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Kombinace zděných konstrukcí a dřevostavby je přirozená a funkční

Kombinace zděných konstrukcí a dřevostavby je přirozená a funkční

Redakce | Pondělí, 30. květen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

V historii v podstatě neexistuje příklad domu, kde by se nekombinovaly konstrukční systémy dřevostavby a zděného nebo kamenného domu. A víte proč? Je to totiž racionální.

 

Už naši předci věděli, že každé konstrukční řešení má svoje a že je potřeba využít přednosti zděných konstrukcí především pro jejich životnost, prostorovou tuhost a požární odolnost. Na rozdíl od dřevěných konstrukcí, které do historických domů přinášely tepelnou izolaci, prostorovou tvárnost, snadnou přestavitelnost, možnost zastřešení a zastropení a v neposlední řadě typickou útulnost.

Podíváte-li se na klasický vesnický dům z minulého a předminulého století, což je předobraz dnešních rodinných domů, uvidíte prototyp kombinované stavby, která je postavená na zděném přízemí, kde se nacházely často hospodářské prostory – chlévy, černé kuchyně, síně, haly, schodiště a podobně. Na ní jsou nabalené obytné prostory, ať již v rozšířeném přízemí nebo v patře, které jsou z větší části dřevěné celé nebo alespoň zastropené či zastřešené dřevěnými trámovými konstrukcemi. Při podrobnějším průzkumu zjistíte, že rozdělení vnitřních prostor mezi zděné a dřevěné konstrukce odpovídá převládajícím výhodám jednotlivých konstrukčních systémů.

zděná konstrukce v interiéru dřevostavby

 

Jak je tomu dnes?

I přesto, že každý rok přibude na trhu nějaká stavební novinka, postavit rodinný dům je již po staletí vlastně stále stejná procedura. Musíte udělat základy, zdi, stropy a střechu. Díky novým technologiím umíme dělat základy lépe izolované proti vodě, stropy na větší rozpony, umíme si poradit i s požární odolností hořlavých konstrukcí. Přesto nakonec z 95 procent stavíme rodinný dům tak, že nalejeme beton do základů, část zdiva postavíme z cihel nebo použijeme dřevostavbu systémem two by four, na strop a krov aplikujeme dřevěné trámy (i když nařezané na laserem řízeném CNC stroji) a ty spojujeme ručně kladivem a hřebíky. Stavíme tedy v postatě stejně jako generace stavebníků před námi.

dřevostavba a zděný dům

 

Nejčastější využití kombinovaných konstrukcí

Dnešní rozdělení domu na zděnou a dřevěnou část není již tak striktní, často závisí na vkusu a požadavcích klienta. Ze zkušenosti mohu říci, že nejtypičtější a nejvýhodnější příklady užití kombinované konstrukce jsou:

  • Převládající dřevostavba je nabalená na vnitřní ztužující a tepelně akumulační zděné jádro. Výsledkem je dům, který vypadá jako dřevostavba a dřevo se uplatňuje i na většině vnitřních konstrukcí, přesto si dům ponechává i výhody zděných konstrukcí na prostorovou tuhost a akumulaci tepla. Zděné jádro se využívá nejčastěji na zadní straně domu, kolem schodiště nebo kolem krbu.
  • Dřevostavba je vestavěná mezi ztužující obvodové nebo štítové zdi. Konstrukce domu je převládající dřevostavba, která tvoří veškerý vnitřní prostor. Zděné obvodové konstrukce se uplatňují při pohledu zvenčí a slouží především k zajištění pocitu stability a vnější odolnosti.
  • Převládající zděný dům, ke kterému je z pohledově exponované strany přistavěna dřevěná a tvarově zajímavá přístavba Výsledek je dům, který má převládající vlastnosti zděného domu, do zahrady nebo i do více stran je k domu přistavěna dřevostavba. Ta umožňuje výrazně kreativnější přístup k tvarování domu a k členění prosklených ploch velkých oken. Stejným způsobem se dá levně k domu přistavět například garáž nebo kryté stání.
  • Pohledové trámové konstrukce stropu a krovu v interiéru. Výsledkem je útulný interiér, ze kterého na každého dýchne archetypální pocit zabydleného prostoru, který je nám vrozený při pohledu na viditelné dřevěné trámové konstrukce. Při větších rozponech pět a více metrů si můžeme pomoci a doplnit dřevěný strop ještě o ocelové prvky nebo použít lepené vazníky.
dřevěná přístavba

Jak na to?

Připravte se na to, že když přijdete s kombinovanou stavbou za běžným dodavatelem, uslyšíte: „To je složité a bude to drahé!“ Stavební firma vás bude tlačit do čistě zednického řešení, dodavatel dřevostaveb zase vysvětlovat, že tahat do domu cihly je zbytečná komplikace. Nenechte se ale odradit prvními negativními reakcemi a najděte si prostě takového dodavatele, který má v sobě zbytek selského rozumu starých stavitelů.

Nebo si prostě nejděte dodavatele dva – jednoho, který umí zděnou část domu, a druhého, který k ní přistaví její dřevěnou část. Odměnou vám bude to, že budete cítit ze svého domu stabilitu a bytelnost zděných konstrukcí, stejně jako subtilnost a krásu dřeva na pohledových prvcích domu. Tím váš dům dostane nezaměnitelnou přidanou hodnotu postavenou na autentickém příběhu vývoje typologie rodinného domu generací stavitelů před námi.

Text Ing. arch. Tomáš Klanc, foto Vavřinec Menšl

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop