Sruby & roubenky
Průvodce na cestě
za kvalitní dřevostavbou

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Sruby vs. roubenky

Sruby vs. roubenky

DAS | Sobota, 17. únor 2018 |

Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně jako vybrané živočišné druhy mnoho společných znaků, přece jen se v mnohém liší. Jak tedy poznat, o jaký typ dřevostavby jde?

Poměrně často se mě potenciální zákazníci, kteří začínají uvažovat o stavbě masivní dřevostavby a sbírají prvotní informace, ptají, jaký je vlastně rozdíl mezi srubem a roubenkou... Říkám si, to je přece jasné, ale když o tom pak společně mluvíme, zjišťuji, že rozdílů je poměrně dost a takový rozhovor je pak pro zákazníky velmi důležitý a může ovlivnit jejich budoucí rozhodování. V následujících řádcích jsem se proto rozhodl osvětlit rozdíl mezi srubem z masivní smrkové kulatiny a roubenkou z lepených smrkových hranolů. Obě technologie totiž podle mne stojí na opačných pólech problematiky masivních dřevostaveb.

Sruby vs. roubenky - různost z pohledu technologie

Na první pohled je rozdíl patrný již při pohledu na samou konstrukci domu. Zatímco srub je stavěný z kulatiny o průměru 30–40 cm, základním konstrukčním prvkem roubenky jsou hranoly o šířce obvykle 20–25 cm a výšce podle typu použitého hranolu 24–28 cm. Architektonicky však mohou být obě stavby pojaty velmi podobně – například lze využít podlomenice, polovalby, obložky na oknech či jiné prvky, ovšem existují i řešení, ve srubech volená poměrně často (například masivní prosklení ve štítech), která roubenky téměř nevyužívají. Návrh interiéru je pak plně v režii majitele stavby.

Obecně lze architekturu srubů a roubenek popsat tak, že zatímco srub je většinou navržen více „na divoko", roubenky bývají uhlazenější a při vhodném projektu lépe zapadají mezi okolní zástavbu. Z těchto důvodů bývá s umístěním roubenek třeba v chráněných krajinných oblastech méně problémů než se srubovými stavbami.

roubenkarozebírání srubusrub
Rozdíl mezi srubem a roubenkou

Sruby se vyrábějí výhradně manuálně – pouze pomocí motorové pily a ručního nářadí, materiálem je výhradně ručně odkorněná smrková kulatina. Srub je nutné nejdříve kompletně postavit ve výrobním areálu, následně ho rozebrat a opětovně složit na pozemku zákazníka. Při dokončování je pak třeba počítat se sedáním stavby, které bývá většinou v rozsahu 15–18 cm na podlaží.

Oproti tomu výroba roubenky ze sušeného lepeného dřeva většinou probíhá na CNC stroji. Kompletní model stavby je sestaven pomocí speciálního počítačového programu a CNC centrum pak vyrobí všechny potřebné spoje, prostupy pro elektroinstalaci, detaily a podobně. Roubenka se tedy předem nesestavuje a montáž tak probíhá až na pozemku zákazníka. Oproti srubu sedá roubenka pouze minimálně vlivem dotvarování a doschnutí dřeva, a to asi o tři až pět centimetrů na podlaží.

Srub, roubenka a doba výstavby

Dalším rozdílem je doba výstavby. Srub ze syrové kulatiny je zapotřebí v momentě dokončení montáže na pozemku nechat přibližně šest měsíců stát bez uzavření okenních otvorů, aby dřevo vyschlo a srub částečně sesedl. Poté je možné stavbu uzavřít okny a začít pracovat na dokončení interiéru. Při realizaci roubenky ze sušeného lepeného dřeva technologická přestávka odpadá a díky přesné výrobě je možné například okna vyrobit dříve, než je roubenka postavena. Dokončení lze tedy provést zhruba během tří až čtyř měsíců od montáže roubeného skeletu.

I když z výše uvedeného vyplývá, že mezi srubem a roubenkou existují poměrně velké technologické rozdíly, energeticky se obě stavby chovají velice podobně a náklady na vytápění jsou srovnatelné. Roubenku lze dodatečně zateplit, případně provést dvojité roubení a tak ji zařadit mezi nízkoenergetické stavby.

Ing. David Javorský

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Příběhy nerozlučného přátelství

  Příběhy nerozlučného přátelství

  Jeden bez druhého se obejdou jen těžko. Celý život jsou si velmi blízcí a tělo na tělo sdílejí jeden prostor. Silnou stránkou jednoho je stabilita, druhý si zakládá spíše na…

 • Dřevostavby, jak si poradí s akustikou?

  Dřevostavby, jak si poradí s akustikou?

  Kromě požární odolnosti se v souvislosti s dřevostavbami nejvíce diskutuje o problematice akustiky, konkrétně vzduchové a kročejové neprůzvučnosti. Je obecně známým faktem, že v…

 • Aby realizace byla radost

  Aby realizace byla radost

  Pohodová realizace domu je snem každého stavebníka, ale kolika z nich se to opravdu podaří? Jistě jste také slyšeli mnoho příběhů o nemožných řemeslnících, problémech bez…

 • Dřevostavba ano, ale ne s každým

  Dřevostavba ano, ale ne s každým

  Rozhodli jste se postavit si dřevostavbu? Prima. Pečlivě ale vybírejte dodavatele, projektanta i stavební dozor. Přečtěte si, jak se mi povedlo zachránit jeden smutný příběh s vysněnou…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner