Časopis DŘEVO&stavby 4/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Pokud má být něco kvalitní, málokdy to dostanete zadarmo

Pokud má být něco kvalitní, málokdy to dostanete zadarmo

Dana Jakoubková | Pátek, 31. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Dobře sehraný kolektiv pracovníků, které práce v oboru baví. Dravé mládí i velká zkušenost lidí na klíčových pozicích. Pečlivě vyvíjené i certifikované stavební systémy a především orientace na zákazníka, který chce bydlet rychle, uvědomuje si náklady spojené s budoucím užíváním stavby i vzrůstající nároky kladené na kvalitu a provedení dřevostaveb. Tak charakterizuje Jiří Ratajský společnost Purlive, která svoji produkci postavila na panelech s pěnovou izolací.

V čem je systém Purlive specifický?

Jedinečnost stavebního systému Purlive spočívá v použitém izolačním materiálu – polyuretanové pěně známé jako PUR. Ve výrobních halách je vyrobena přesná nosná konstrukce z kvalitních dřevěných KVH hranolů opláštěná cementoštěpkovou deskou Velox. Ta je následně v lisu pod tlakem vylita dvousložkovou PUR pěnou, která po vytvrzení vytvoří z konstrukce monolitický celek. Hotové prefabrikované panely jsou dodány na stavbu, kde jsou v krátkém čase a snadno pomocí mechanizace a základního nářadí smontovány jako stavebnice velmi do podoby hrubé stavby. Jedná se tedy o montované dřevostavby, kde je kladen hlavní důraz na kvalitu výroby a proces realizace stavby, její snadnost a především rychlost. Izolace z tvrdé PUR pěny pak zaručuje tvarovou stálost a vynikající izolační vlastnosti oproti konkurenci.

Zkuste to upřesnit; třeba oproti panelům, které mají polystyrenové jádro...

3V tomto ohledu musím říci, že máme v naší nabídce přímo konkurenční systém. Jedná se o rozměrově unifikované stavebně izolační panely Purlive SIP, které se k sobě skrze připravenou drážku skládají dohromady pomocí dřevěných hranolů a vzniká tak kompaktní nosná a současně izolovaná konstrukce. Samozřejmě jsou tam drobné nuance v konstrukčních detailech a pracovních postupech realizace, ale v zásadě jde o stejný výrobek. Zásadní rozdíl je ve výsledných užitných vlastnostech, kde díky použitému izolantu dosahujeme mnohem lepších izolačních vlastností.

Mnohem lepších, to značí kolik procent?

Oproti tradičním materiálům používaným v dřevostavbách dosahují tepelně-technické vlastnosti téměř o polovinu lepších izolačních hodnot. Jinými slovy řečeno, můžeme si dovolit v porovnání s konkurencí mnohem subtilnější konstrukce. Navíc v našich konstrukcích používáme takzvanou tvrdou dvousložkovou pěnu s uzavřenou buněčnou strukturou, která je inertní vůči vodě a pomůže našim konstrukcím i staticky.

Plní panel i nosnou funkci?

U stavebního systému PURLIVE W jsou nosné KVH hranoly – rámová konstrukce součástí panelu. Tento panel je tedy nosný. U stavebního systému PURLIVE SIP se KHV hranoly vkládají do připravených drážek v panelu a nosná konstrukce tak vzniká až na stavbě.

Lze využít panely i ke stavbě pasivního domu?

Ano, lze. Naše konstrukce jsou připraveny pro výstavbu pasivního domu již v té nejmenší dodávané tloušťce. U stěny o celkové tloušťce 310 mm, kde je 150 mm konstrukce Purlive obsahující 100 mm izolace, 100 mm externího fasádního zateplení a 60 mm nezateplené instalační předstěny dosahujeme hodnoty U = 0,176 W/m2K, což je blízko pasivnímu standardu. Jakýmkoliv navýšením tloušťky izolace v naší konstrukci dosahujeme skokových vylepšení hodnot, a tak například u stěny, kde je stejné složení, pouze izolace v naší konstrukci je o 8 cm více, dosahujeme hodnoty U = 0,121 W/m2K a tu už jsme pod maximální hranicí měrné roční spotřeby tepla na vytápění, která činí u pasivních domů 0,15 W/m2K. A ani tam rozhodně končit nemusíme. Naše konstrukce se vždy vyrábí na základě statického výpočtu, který je k danému domu vždy jedinečný, i výroba konstrukcí je tedy z tohoto pohledu na zakázku.

A délka záruky?

Na stavby dáváme standardně záruku šedesát měsíců. Na stavební systém zvlášť záruku nedáváme. V zásadě by ale mohla být 30, 50 let, anebo neomezená. Předpokládá to pouze to, že člověk bude stavbu užívat s ohledem na použitý stavební materiál a základní zásady bydlení v rodinném domě. Mám na mysli větrání, standardní údržbu apod. Pak je jedno, zda je dům ze dřeva, anebo z cihly.

Ve vaší nabídce je i modulární 2systém výstavby domu. Co do ekonomiky stavby, nabízí konkurenční výhodu? Může s ní zákazník výrazně ušetřit?

Modulární dřevostavby nabízí zákazníkům možnost rostoucího bydlení. Dá se začít s jedním modulem a postupně, jak bude například růst rodina, rozšiřovat dům o další moduly. V tomto ohledu se dá hovořit o jiném ekonomickém konceptu, kde prvotní investice do bydlení nemusí dosahovat takové výše.

Dřevostavby obecně v porovnání mezi různými stavebními systémy nabízí konečným uživatelům spoustu výhod. Abychom těchto výhod vždy dosáhli, je potřeba dřevostavbě rozumět a vědět jakým způsobem ji užívat. Dřevostavba a její užitná hodnota je přímo úměrná kvalitě stavebního systému a jejímu provedení. Není tedy možné očekávat výrazné úspory. Spíše bych řekl, že za velmi podobných investičních podmínek lze očekávat vyšší užitnou hodnotu. Což jistě svoje opodstatnění má.

Toto je část článku publikovaného v časopise DŘEVO&stavby 4/2018. pdfStáhněte si celý článek.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop