Panelové dřevostavby: <small>Dům jako skládačka</small>

Panelové dřevostavby: Dům jako skládačka

Lucie Němcová | Pondělí, 29. duben 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Rychlost výstavby dřevostaveb je téměř vždy silným argumentem. Její význam však ještě roste v případě montovaných panelových dřevostaveb, které drží v tomto ohledu prvenství. Na pozemku může dům vyrůst v podstatě ze dne na den. Jak je to možné?

Výroba panelové dřevostavby

Klíčem je vlastně jednoduchost, která vstupuje do celého procesu stavby domu od začátku výroby po realizaci na pozemku. Celkem složité a hektické montování objektu až na místě nahrazuje sestavení jednotlivých panelů domu již v teple výrobní haly.

Potřebná technika zajišťuje montáž panelů v horizontální poloze na hydraulických stolech, takže přesnost je dotažena do maxima. Vyřazení klimatických vlivů také sehrává svou roli. Žádný stres, že by mohly konstrukční prvky zvlhnout, tlak na rychlost a další.

vyroba-monovane-panelove-drevostavby-hydraulicke-stoly

Obr.: Hydraulické stoly pomáhají v horizontální poloze přesnému sestavení panelů.

vyroba-monovane-panelove-drevostavby-ve-vyrobni-hale-2

Obr.: Panely jsou za pomoci jeřábů přemisťovány v rámci výrobní haly, na jejímž konci jsou nakládány do kamionu a připraveny pro transport na pozemek. Foto: Palis

Výstavba montované dřevostavby bez zbytečných komplikací

Jednoduchost posléze prostupuje také realizační fází. Pravda, je zapotřebí odpovídající těžká technika, která si s připravenými panely nemalé velikosti a hmotnosti dokáže poradit, pak ovšem vše běží jako na drátkách a celý proces připomíná stavebnici. Další body pro rychlost a jednoduchost výstavby získávají montované dřevostavby tím, že panely jsou připraveny i s osazenými okny, vchodovými dveřmi, venkovními parapety a podkladovou omítkou.

montaz-panelove-drevostavby-na-pozemku-jerab

Obr.: Jeřáb je na pozemku při sestavení objektu nezbytností. Foto: Atrium

Kompletní stavba dřevostavby do třech měsíců

Situace, kdy jeden den na pozemku dlí pouze základová deska a druhý den stojí dům, kterou s námi mnozí stavebníci na základě svých reálných zkušeností často sdíleli, tedy vůbec není nijak nadsazená. Kompletní stavba spolu s dokončovacími úpravami se může pohybovat kolem třech měsíců.

Stejně ovšem platí, že časování je individuální. Zvláště, pokud se rozhodnete dokončovací práce zadávat jednotlivým subdodavatelům a za termín dokončení neručí jedna dodavatelská firma. V takovém případě celý proces trvá déle. Jakou míru dokončenosti stavby od dodavatelské firmy zvolíte, je na vás.

montovana-panelova-drevostavba-kubis-rd-rymarov

Obr.: Hotová panelová dřevostavba může stát již za několik týdnů. Do hry však vstupuje spousta faktorů. Pokud si ji necháváme zhotovit kompletně na klíč od jedné firmy, je to nejen rychlejší, ale máme tak větší jistotu, že se vejdeme do stanoveného časového rámce. Foto: RD Rýmařov


Vlastnosti montovaných dřevostaveb

Výhody panelových dřevostaveb:

  • Rychlost
  • Preciznost
  • Minimální riziko znehodnocení stavby v průběhu realizace

Nevýhody panelových dřevostaveb:

  • Pozemek musí být přístupný pro kamion a jeřáb

Více o výhodách montovaných dřevostaveb


Precizní projekt panelové dřevostavby = hladká realizace stavby

Nutno také dodat, že kvalitní dřevostavbě z montovaných panelů předchází poctivá příprava dokumentace do podrobných detailů. Není možné riskovat zásadní nepřesnosti ve chvíli, kdy na pozemku stojí kamion naložený panely. V tuto chvíli již není na opravy prostor. Chyby mohou znamenat drahé a zbytečné finanční i časové komplikace.

Individuální návrh dřevostavby či typový dům?

V případě, že si přejete individuálně navržený dům, individuální úpravy, nebo atypické prvky, zjistěte u výrobce možnosti provedení a dopad na finální cenu stavby. Typizace je v souvislosti s montovanými panelovými dřevostavbami logickým, ekonomickým a efektivním krokem, nejčastěji tedy jde o typové projekty dřevostaveb s případnými drobnými úpravami na základě našich specifických požadavků. Výjimky však potvrzují pravidlo.

Jak vypadá panel montované dřevostavby?

Jde o sendvičový nebo také rámový panel dřevostavby, kde hlavní nosnou konstrukci z KVH profilů doplňují další vrstvy. Typická skladba se odvíjí od zvoleného systému (difuzně otevřeného či uzavřeného). Obsahuje izolační vrstvu, vzduchotěsnicí opatření ve formě parobrzdné desky a těsnicích pásků (v případě difuzně uzavřené konstrukce parozábranu), instalační předstěnu a kvalitní desku, která tvoří podklad pro interiérovou úpravu stěn. Tato deska zajišťuje zvukovou izolaci, možnost instalaci předmětů a skříněk a současně odolnost proti ohni a vlhkosti.

difuzne-otevrena-skladba-steny-s-parametry-pasivniho-domu

Obr: Difuzně otevřená skladba stěny s parametry pasivního domu. Schéma: Atrium

Obvyklá tloušťka sendvičové konstrukce se pohybuje mez 30 a 45 centimetry v závislosti na námi zvolené skladbě a typu stěny a tepelně technických parametrů.

difuzne-uzavrena-skladba-steny

Obr.: Difuzně uzavřená skladba stěny. Schéma: RD Rýmařov

Panely dosahují maximální velikosti do výšky 3,5 metru a délky 12,5 metru, aby mohly být přepraveny kamionem. Vyšších a delších panelů lze dosáhnout pomocí nástavců nebo spojením dvou na místě. Určitým limitem může být zakulacení, kde je pak třeba zajistit adekvátní rozdělení do segmentů a vhodnou volbu materiálů.

montovana-panelova-drevostavba-bungalov-rd-vexta

Obr.: Ani dřevostavby z montovaných panelů nevnáší do výsledné architektonické podoby domu zásadní limity. Pokud si tedy zrovna nepředstavujete atypické obydlí organických tvarů. Foto: VEXTA

S kým stavět panelovou dřevostavbu?

Stavba nové dřevostavby je velké životní i finanční rozhodnutí, proto bychom si měli zvolit kvalitního dodavatele dřevostaveb, který nám ji postaví tak, aby byla kvalitně provedená, měla dlouhou životnost a abychom měli potřebné záruky.

V našem adresáři Ověřený dodavatel moderních dřevstaveb vám nabízíme prověřené dodavatele, u kterých jsme osobně navštívili majitele realizovaných dřevostaveb a hovořili jsme s nimi o jejich zkušenostech s dodavatelskou firmou. Přesvědčili jsme se tak o kvalitách firmy a důvěryhodnosti referencí.

Tyto prověřené dodavatele poznáte podle loga: Ověřený dodavatel dřevostaveb

overeny-dodavatel-modernich-drevostaveb-logo

Adresář výrobců a dodavatelů dřevostaveb

adresar-2019-pracovni-malyMůžete si také objednat (pouze za poštovné) publikaci Adresář výrobců a dodavatelů dřevostaveb, speciál časopisu DŘEVO&stavby a sruby&roubenky, který poskytuje přehled výrobců a dodavatelů dřevostaveb na českém trhu, včetně jejich stavebních technologií a vybraných referenčních staveb.

Obsahuje jak ukázky realizací dřevostaveb na klíč, tak individuálních nízkoenergetických či pasivních dřevostaveb, nechybí ani vzorové domy.

 

Redakčně upraveno pro web.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop