Natřete to dřevu! Jak chránit dřevo před vlivem škůdců a klimatu

Natřete to dřevu! Jak chránit dřevo před vlivem škůdců a klimatu

Dana D. Daňková | Pondělí, 14. březen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Dlouhodobá ochrana dřeva před napadením biotickými škůdci a působením klimatických vlivů musí být zajištěna především konstrukčními způsoby, které jsou nejúčinnější prevencí. Lepších výsledků však dosáhneme jejich kombinací s nátěrovými hmotami určenými k ochraně dřeva.

Základní konstrukční ochrana dřeva spočívá v zastřešení dřevěné konstrukce, zajištění stékání vody a odvodňování v místech vystavených přímé nepřízni počasí, zamezení kondenzaci vlhkosti a velmi důležité je soustavné provětrávání. To však samo o sobě nestačí, velmi důležitou roli v ochraně dřeva hrají nátěry, které mají nejen funkci ochrannou, ale v dalších úrovních také zušlechťovací a estetickou.

Pozor na dodržení předepsaného způsobu aplikace

Ochranné prostředky proti povětrnostním vlivům zamezují pronikání vlhkosti do dřeva, chrání před slunečním zářením a působením vysokých teplot, přípravky proti biotickým škůdcům chrání proti houbám, plísním a hmyzu. Prostředky určené k ochraně proti povětrnostním vlivům obvykle neobsahují biocidy. Ochranné preparáty by měly být aplikovány ještě před použitím v konstrukci, v opačném případě by se přípravek nedostal do míst spojů, překladů, sesazení a podobně. Nátěry mají pouze dočasnou působnost a je třeba je kontrolovat a podle potřeby obnovovat.

srub - ošetřování povrchu dřeva - interiér

Obr.: Přirozená krása dřeva ošetřeného včelím voskem. Foto: Pavel Ehl

Chemické prostředky lze dělit podle různých hledisek, například z hlediska prostoru na exteriérové a interiérové, či podle funkce na sanační a preventivní a podobně. V současné době jsou na trhu přípravky určené k přímému použití, a dále koncentráty, které se před použitím naředí na požadovaný pracovní roztok doporučený výrobcem: „Doporučuji prostudovat etikety velmi pečlivě,“ upozorňuje Vladimír Sokolovský ze společnosti Bochemie. „Výrobce zde uvádí nejen třídu použití, koncentraci roztoku a s tím související ředění koncentrátu, ale i doporučenou formu aplikace. V případě nedodržení těchto kritérií není zaručeno, že přípravek bude plně funkční podle vystavených testů účinnosti.“

Zohledněte také umístění dřeva v konstrukci a jeho případnou další úpravu.

Přípravky je možné aplikovat nátěrem, postřikem nebo máčením, všechny zmíněné metody totiž nepřináší stejné výsledky. Zde je významným parametrem také velikost ošetřované plochy, podle níž vybíráme velikost balení a metodu aplikace – třeba na malé plochy je efektivnější nanést ochranný prostředek ručně. Údržba dřeva je běh na dlouhou trať, v případě péče o exteriér stavby jde o interval obnovy v řádu let, po jejichž uplynutí by měla být provedena kontrola a následné potřebné opravy.

Čím je nejvíc ohroženo staré masivní dřevo?

„Dostatek vlhkosti potřebují jak nejnebezpečnější škůdci dřeva – dřevokazné houby a dřevokazný hmyz, tak i méně závažní škůdci – plísně, dřevozbarvující houby a bakterie,“ vysvětluje Ing. Otakar Koudelka ze společnosti OK Pyrus. Plísně vytvářejí na povrchu dřeva plísňové porosty (plísně), způsobují zbarvení (dřevozbarvující houby), nebo zapříčiňují jeho rozklad, který se označuje jako hniloba (dřevokazné houby). „Na stavbách dochází nejčastěji k poškození takzvanými houbami hnědého tlení, které rozkládají celulózu a hemicelulózu a výrazně ovlivňují mechanické vlastnosti konstrukčních prvků. Takzvané houby bílého tlení, které vyvolávají rozklad všech složek buněčných stěn včetně ligninu, snižují mechanické vlastnosti dřeva podstatně pomaleji.“

Ze statistického pohledu méně závažné poruchy způsobuje dřevokazný hmyz, který poškozuje dřevo v larválním stadiu. Jeho degradace pak závisí na velikosti, množství a lokalizaci požerků.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop