Tisk
Víte, jak správně pečovat o dřevo?

Víte, jak správně pečovat o dřevo?

Komerční sdělení | Pondělí, 11. červenec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo je překrásný a hřejivý stavební materiál, který se po drobném úpadku v posledních letech znovu vrací do módy. Spousta lidí má však z dřevěného nábytku, podlah nebo plotů strach, protože neví, jak se o dřevo starat. Dokážeme vám, že to není zas tak složité. A za trochu péče budete bohatě odměnění.

 

Připravte dřevu skvělé podmínky

Dřevo je pórovitý materiál, který saje, dýchá a mění rozměry i barvu. Přesto lze tyto jeho vlastnosti (alespoň částečně) potlačit. A prvním předpokladem k tomu je, že mu zajistíte ideální teplotu a vlhkost.

Pravé dřevo nejlépe snáší teploty od 18 do 25 °C a vlhkost vzduchu v rozmezí od 40 do 60 %. Je jasné, že teď mluvíme hlavně o dřevě v interiéru (podlahy, nábytek, schody atp.), kde máte možnost klimatické podmínky regulovat.

Jak těchto hodnot dosáhnout? Základem je pravidelně větrat – a to i v zimě. Taky si do domácnosti pořiďte kvítka v květináčích a pomoci vám může i čistička vzduchu s ionizátorem nebo zvlhčovač vzduchu. K těmto přístrojům přikupte i teploměr a vlhkoměr, abyste mohli teplotu a vlhkost v místnosti neustále kontrolovat.¨

dům

 

 

Na zahradě nebo terase je hlídání teploty a vlhkosti nemožné, tam si dřevo musí pomoci samo. Myslete jen na to, že dřevo by se nikdy nemělo dotýkat země – proto se dřevostavby staví na betonovém základě nebo zemních kovových vrutech. Jinak by totiž dřevo zbytečně tahalo vlhkost odspodu.

Ochrana dřeva v interiéru: oleje a laky

I když ve svém domě zajistíte dřevu optimální vlhkost a teplotu, musíte přidat ještě malou nadstavbu. Nejčastěji v podobě oleje nebo laku.

Milovníci dřeva se už celá desetiletí hádají, zda je lepší dřevo olejovat nebo lakovat. My se do těchto soudů pouštět nebudeme – a raději vám jenom vypíšeme výhody a nevýhody obou variant.

Olej je skvělý v tom, že vám umožňuje přímý kontakt se dřevem. Olej se totiž krásně vsákne a vy ho tak na povrchu vůbec necítíte. To je hrozně příjemné hlavně u dřevěných podlah, kde doslova cítíte, jak chodíte po dřevěných deskách. Když se vám navíc dřevo poškrábe, lze postižené místo lokálně přeolejovat.

podlaha

 

Nevýhodou olejovaného dřeva však je, že ho musíte cca jednou za půl roku přeolejovat. Pokud tedy máte v celém bytě nebo domě dřevěné podlahy s olejem, čeká vás docela hodně práce.

Oproti tomu lak skoro žádnou údržbu nevyžaduje. Když si podlahu jednou nalakujete, vydrží vám v nezměněném stavu dlouhé roky – podlahu pak stačí jenom vytírat lehce vlhkým mopem.

Na druhou stranu vrstva laku na povrchu dřeva je trošku cítit – a chůze po dřevěné podlaze pak není tak skvostným zážitkem jako v případě oleje. Pokud navíc lakovanou podlahu poškodíte (naruší se vrstva laku), je potřeba celou podlahu zbrousit a nalakovat znovu.

Ochrana dřeva v exteriéru: oleje, lazury, emaily

Zahradní stavby – altánky, pergoly a další, nejčastěji ošetřujeme olejem nebo lazurou. Jde o přípravky, které chrání povrch dřeva před vlhkostí a UV zářením tím, že na povrchu vytvoří tenký průsvitný filtr.

Platí, že nejlepší jsou oleje a lazury paropropustné (umožňují dřevu dýchat) a pokud možno co nejtmavší (tmavší odstín díky vyšší hustotě pigmentů lépe chrání dřevo před UV zářením). Myslete na to, až budete přípravek vybírat v obchodě.

Alternativou k olejům a lazurám je tzv. email. Jde o tvrdou a nepropustnou barvu, přes kterou vůbec nevidíte podklad – tedy dřevo. Její výhodou je ale velmi dobrá ochrana před vlhkostí i UV zářením a navíc možnost vybrat si jakoukoliv barvu ze vzorníku RAL. Email nejčastěji využijete při natírání dřevěných plotů na chatách a chalupách.

Pro oleje, lazury i emaily každopádně platí, že je musíte pravidelně renovovat. Jak často, to záleží na typu výrobku, informaci obvykle najdete na štítku. Pokud ale renovaci provedete alespoň jednou ročně, určitě tím nic nezkazíte.

Jestliže budete dodržovat vypsané postupy, vydržím vám dřevo krásné a zdravé několik desítek let. A to už za tu námahu určitě stojí.

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

 • Pečujte o dřevo legendární lazurou

  Pečujte o dřevo legendární lazurou

  Vítejte ve světě, kde tradice potkává inovaci a kde je péče o dřevo považována za umění. Karbolineum Extra představuje lazuru, která je synonymem kvality, odolnosti a estetické…

 • Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení

  Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení

  Vlastníte dřevostavbu, zahradní domek, pergolu nebo dřevěný plot? Dříve či později řešíte otázku čím vše natřít, aby dřevo dlouho sloužilo svému účelu, zůstalo co nejdéle…

 • Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

  Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

  Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…

 • Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

  Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

  Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. A také jeden z nejoblíbenějších. Dodává punc luxusu, pocitově hřeje a je potěchou pro oči. Pokud ho ale necháme venku, vystavené…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop