Tisk
Jak chránit moderní dřevěné stavby - od konstrukce po chemii

Jak chránit moderní dřevěné stavby - od konstrukce po chemii

Komerční sdělení | Čtvrtek, 17. květen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo má po staletí mnohostranné využití. V současnosti navíc umíme prodloužit jeho životnost a chránit vlastnosti, pro které se stává součástí staveb i interiérů. Obecně spočívá ochrana využívaného dřeva a zabudovaných dřevěných prvků především v ochraně před vlhkostí, před napadením biotickými škůdci a před požárem.

Ochrana dřeva pro dřevostavby – již od projektu

U moderních dřevostaveb by měla ochrana začínat už vhodným designem - projektem a volbou trvanlivějších druhů dřeva s vyšší odolností vůči biologickým škůdcům, například akátu, dubu či exotických dřevin. Používají se rovněž modifikovaná dřeva, jako jsou termodřevo nebo acetylované dřevo. Typickou výhodou dřevostavby je na oplátku rychlost, s jakou může vyrůst.

apartment-1261781 bochemit_ilustraSystém péče o dřevostavbu je nejpodstatnější

„O dřevostavbách byla vydaná řada odborných článků či studií. Já osobně jsem toho názoru, že nejpodstatnější při budování dřevostavby je oblast tepelné techniky, technologie provádění a následný pravidelný systém péče o dřevostavbu. Některé moderní dřevostavby se dnes už pyšní certifikátem kvality SBToolCZ – tj. před pěti lety zavedený národní český certifikát pro vyjádření úrovně budovy ve vztahu k principům udržitelné výstavby, vlivu na životní prostředí a dalších souvislostí," říká profesorka Darja Kubečková ze stavební fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, která se zabývala i inovačním projektem na téma dřevěných konstrukčních systémů.

Dřevostavby a možné zdroje vlhkosti

Ve všech stavbách se prakticky vždy jedná o zajištění takových podmínek, aby byla vlhkost dřeva nižší než kritická. Dřevěné konstrukce a prvky, které jsou vystaveny vnějším vlivům (dřevěné krytiny, římsy, bednění, okna, zábradlí, ploty apod.) musí mít detaily vyřešené tak, aby voda mohla z povrchu dřeva co nejrychleji odtékat a aby mohly dobře vysychat. Vlhké prostory musí mít stálou možnost větrání za účelem snížení vysoké relativní vlhkosti vzduchu.


logo„Každou konstrukci, budovu, musíme pravidelně udržovat a chránit. Základem dlouhodobé životnosti každé stavby je údržba a péče. To znamená, že budeme i budovu na bázi dřeva systematicky a v pravidelných intervalech udržovat, ošetřovat a chránit," vysvětluje profesorka Kubečková z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.


Nejlepší je včas vsadit na preventivního chemického ošetření. To se obvykle provádí současně jak pro dřevokazné houby, tak i pro dřevokazný hmyz. Efekt ošetření záleží na použitém přípravku a na způsobu aplikace.


Bochemie Bochemit


Širokospektrálním produktem pro povrchovou impregnaci stavebního řeziva v exteriérech i interiérech je BOCHEMIT® Opti F. Poskytuje dlouhodobou ochranu dřeva proti dřevokazným houbám, plísním i dřevokaznému hmyzu. Současně má zvýšenou odolnost proti vymývání účinných látek ze dřeva působením povětrnostních podmínek. Aplikuje se nátěrem nebo postřikem, ale také máčením v máčecích vanách. Nejrozšířenějším produktem v profesionální sféře je BOCHEMIT® QB Profi, který je navíc vhodný i pro dlouhodobé máčení nebo vakuovo-tlakovou impregnaci.

Vhodná je kombinace obou zmíněných impregnací s hydrofobním ochranným olejovým napouštědlem BOCHEMIT® Estetik. Prostředek je určen k nátěrům dřeva v exteriéru i interiéru a slouží k ochraně dřeva před UV zářením a před pronikáním vody. Nepraská, neloupe se, chrání před vlhkostí. Společně s impregnací dřevo vhodně ochrání, a to zejména v exteriéru, kdy je obvykle podmínkou životnosti impregnace užití krycího nátěru.


Kompletní škálu a detailní informace o přípravcích BOCHEMIT® hledejte na www.bochemit.eu.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

 • Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

  Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

  Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…

 • Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

  Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

  Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. A také jeden z nejoblíbenějších. Dodává punc luxusu, pocitově hřeje a je potěchou pro oči. Pokud ho ale necháme venku, vystavené…

 • Impregnace dřeva se není třeba bát

  Impregnace dřeva se není třeba bát

  Chemické prostředky jsou neocenitelnými pomocníky při preventivní ochraně dřeva před škůdci. Impregnací ošetřujeme jak konstrukce, krovy a interiérové prvky uvnitř domu, tak i na…

 • Dřevěná terasa – jak zachovat její krásu

  Dřevěná terasa – jak zachovat její krásu

  Přinášíme vám pár užitečných zásad o tom, jak správně udržovat dřevěnou terasu aby nám dlouho vydržela.

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop