Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Okna, dveře, výplně

Tisk
Příběh dřevěného okna

Příběh dřevěného okna

Lucie Němcová | Pondělí, 07. říjen 2013 |

Okno jako hotový produkt pro nás není ničím neobvyklým. Jak ale takové okno vzniká, nám zůstává skryto. Pod pokličku celého procesu jsme nakoukli u našich polských sousedů v rámci programu svazu výrobců, dodavatelů a distributorů "POLSKA DOORS AND WINDOWS". Ti nás provedli několika výrobnami - od těch přírodních po ty velké mezinárodní. Nebylo překvapením, že i taková výrobní hala provoněná dřevem působí velmi příjemně.

07 20130515 102958Kvalitní vstupní materiál je naprostým základem pro dobrý výsledný produkt. Nejčastěji využívanými druhy dřeva jsou v Polsku borovice a exotické meranti z Indonésie, Malajsie nebo Filipín, které je známé svými skvělými izolačními vlastnostmi. V našich končinách je pro výrobu oken používán také smrk nebo modřín.

Okenní rám

01 20130515 12320102 20130515 123246Rám dřevěného okna se skládá z hranolů lepených ze tří nebo čtyř lamel. První fází výroby okna je příprava lamel řezáním a hoblováním, které je s ohledem na zachování rovnoměrnosti a přesnosti prováděno pomocí speciálních obráběcích strojů. Následuje velmi precizní strojní opracování do finálního tvaru profilu. Důležitou součástí obou těchto procesů je důkladný odvod prachu z výrobních prostor, o které se stará výkonné odsávání. Neméně podstatnou součástí je i stropní topení zajišťující vhodné konstantní klima. Poté je připravován kompletní profil okna, jednotlivé komponenty jsou lepeny k sobě pomocí sofistikovaných lisů, které brání zdeformování rámu.

04 20130515 12263005 20130515 123053

Povrchová úprava

09 20130515 12380711 20130515 124009Jakmile je proces kompletace rámu u konce, přichází na řadu povrchová úprava – máčení, impregnace a vysokotlaké stříkání. Tímto způsobem docílíme kvalitního povrchu s dlouhou životností. Impregnace zajistí ochranu před vlhkostí, dřevokazným hmyzem, houbami i plísněmi a finální nástřik na bázi polymerních akrylátových pryskyřic dodá odolnost proti mechanickému poškození, povětrnostním vlivům a UV záření. Proces není vhodné uspěchat, dobré zaschnutí je základem úspěchu. Okna jsou ponechána na pojezdové dráze s háky po dobu nutnou pro dokonalé vyschnutí povrchu.

Kompletace

Závěrečnou fází výroby okna je zkompletování – montáž celoobvodového kování, aplikace těsnění, zasklívacích lišt a samotné zasklívání. Poté výrobek prochází výstupní kontrolou kvality a je připraven k expedici. Důkladně zabalen a zajištěn proti poškození je doručen vstříc zákazníkovi. Celý proces výroby okna zabere zhruba tři týdny.

10 P515065708 P5150641

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

 • Dveře do domu - jako ústa, která vdechují energii

  Dveře do domu - jako ústa, která vdechují energii

  Velmi často vchody lidé vnímají jako něco, co domů ještě nepatří a může se řešit jako jedna z posledních věcí. Důležitější se jeví obývací pokoj, ložnice a jiné…

 • VELUX představuje unikátní světlík s bezrámovým zaobleným zasklením

  VELUX představuje unikátní světlík s bezrámovým zaobleným zasklením

  Společnost VELUX, přední výrobce střešních oken a jejich příslušenství představuje jako první na světě inovativní novinku – světlík se zaobleným zasklením. Atraktivní řešení…

 • Střešní okna v dřevostavbě

  Střešní okna v dřevostavbě

  Problematika střešních oken hraje důležitou roli při využití půdního prostoru či obytného podkroví každé dřevostavby. Ne vždy totiž máme možnost prosvětlení těchto prostor…

 • Aby do dřevostavby netáhlo

  Aby do dřevostavby netáhlo

  Máme pro vás a vaše dřevostavby pár dobrých nápadů a doporučení. Připravte se na další chladné dny a zajistěte si tak, že do tepla vašeho domu chladný vzduch z venku rozhodně…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner