Tisk
HPI-CZ: <small>Inovovaný systém pro nadpraží a ostění oken a dveří</small>

HPI-CZ: Inovovaný systém pro nadpraží a ostění oken a dveří

Dagmar Šimonová | Pondělí, 21. červenec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Estetické a zároveň technicky pokrokové řešení při zateplování nadpraží a ostění oken a dveří nabízí společnost HPI-CZ, jeden z lídrů v oblasti dodávek sortimentu pro zateplování budov na českém trhu. Patentovaný systém tzv. prefabrikovaného nadpraží a ostění značně zrychlí zateplovací práce v oblasti kolem oken a dveří a navíc sníží riziko chyb při montáži.

HPI-CZ ilustrační detail 1Inovované řešení s novým jednotným profilem pro ostění i nadpraží nyní nabídne výběr ze tří různých variant provedení. Ty vycházejí z kombinací desek s izolačním jádrem z fenolické pěny a desek s jádrem z šedého pěnového polystyrenu. Stavebník si může zvolit variantu, podle toho, zdali preferuje protipožární řešení nebo sleduje spíše tepelně izolační a estetické parametry. Právě estetické provedení detailu napojení konstrukcí získalo bronzovou cenu České stavební akademie za technologii roku 2012.

HPI-CZ ilustrační detail 2Ostění oken, dveří, prosklených stěn a podobných výplňových konstrukcí bývá při zateplování nejslabším místem. Nedostatečným zateplením nebo jeho úplnou absencí v těchto detailech vzniká nezanedbatelné riziko vzniku plísní na vnitřní straně okenního ostění, nemluvě o snížení účinnosti provedeného zateplení. Chybné řešení detailu napojení omítky na výplňovou konstrukci navíc může způsobit praskání nových povrchů v okolí oken či dveří vlivem dilatací.

Systém prefabrikovaného nadpraží a ostění je patentovaným řešením společnosti HPI-CZ, který výrazně zrychluje a zároveň zkvalitňuje provedení zateplení v ostění a nadpraží a snižuje riziko montážních chyb. V detailu napojení omítky na rám okna nebo dveří vytváří speciální dilatační pásky prostor pro případné pohyby, což zabrání vzniku prasklin.

Obkladová deska dle preferencí zákazníka

HPI-CZ ilustrační detail 3Základním prvkem systému je speciální obkladová deska pro nadpraží a ostění. Deska má integrovaný profil s armovací tkaninou pro vytvoření přesného a čistého detailu fasádní hrany. Při použití v nadpraží plní tento profil funkci lišty s okapnicí, při použití v ostění zastává funkci rohové lišty. Z rubové strany se deska standardně lepí k podkladu. Lícový povrch desky je strukturovaný, takže ho stačí jen přetřít fasádní barvou. Je jen na stavebníkovi, zda se spokojí s nátěrem nebo provede vrstvu omítky shodnou s ostatní plochou fasády. Obkladová deska se prodává ve dvou variantách: S jádrem z fenolické pěny (RESOL) a s jádrem z šedého pěnového polystyrenu (EPS). Desky jsou vyráběny v tloušťce 20 mm a v délce 3 m, přičemž šířka je volitelná dle konkrétní realizace. Standardně najdou zákazníci v nabídce desky šířky 250 mm, 300 mm a 400 mm. V případě velkých projektů lze rozměry předem upravit na míru konkrétní realizaci.

Deska z fenolické pěny

HPI-CZ Nové prefabrikované ostění a nadpraží 1Speciální tuhá pěna RESOL spojuje vynikající tepelně izolační vlastnosti (λ = 0,021 W/m.K) s mimořádnou difúzní schopností. Kromě toho při výborné pevnosti a mechanické odolnosti splňuje i vysoké požadavky protipožární ochrany a výborně tlumí hluk. HPI-CZ je jedním z průkopníků používání tohoto mimořádného materiálu na našem trhu. Deska o tloušťce 20 mm dokáže nahradit téměř 40 mm standardního pěnového polystyrenu, což je výhoda zejména při dodatečném zateplování v okolí oken, kde bývá problém s místem.

Deska z šedého pěnového polystyrenu (EPS)

Velmi dobrých tepelně izolačních schopností lze dosáhnout také použitím desek s izolačním jádrem z šedého pěnového polystyrenu. Ten vykazuje oproti bílé variantě EPS lepší tepelně izolační vlastnosti. Použití těchto desek zrychlí zateplovací práce, sníží riziko montážních chyb a zajistí estetické napojení konstrukcí.

Varianty řešení v Systému prefabrikovaného ostění

  • použití desek z fenolické pěny pro nadpraží i ostění fasádních otvorů - Toto řešení zvyšuje požární odolnost nadpraží a ostění fasádních otvorů a mimo to vykazuje mimořádné tepelně izolační vlastnosti. Protipožární varianta systému byla v rámci soutěže „Výrobek roku 2013", oceněna zlatou cenou profesní poroty a zároveň hlavní cenou. Vyhovuje normě ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb.
  • kombinace protipožárního řešení s tepelně-izolační variantou z EPS - Pro nadpraží, která bývají v případě požáru nejvíce vystavena plamenům, se použije nehořlavá fenolická deska, ostění jsou provedena s využitím desek z šedého pěnového polystyrenu (EPS). Vyhovuje normě ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb.
  • tepelně izolační a především estetické řešení

Desky z šedého pěnového polystyrenu se uplatní v nadpraží i v ostění oken nebo dveří. Toto řešení je cenově nejdostupnější a je určeno investorům, kteří hledají dobré tepelně izolační parametry, estetický vzhled a přitom nevyžadují protipožární vlastnosti.

Okenní lišta

HPI-CZ Nové prefabrikované ostění a nadpraží 3HPI-CZ Nové prefabrikované ostění a nadpraží 2Systémová okenní lišta s integrovanou lepicí páskou se lepí na rám okna nebo dveří. Do této lišty se po seříznutí na požadovanou délku zasunují obkladové desky z fenolické pěny nebo pěnového polystyrenu. Okenní lišta má tvar písmene „U". Oproti původnímu řešení nemá odlamovací lamelu, pohledová hrana výšky 8 mm je přetíratelná. Pouzdro, do kterého se desky zasunují, je tím pádem pevnější. Navíc skryje i menší nepřesnosti při řezání desek. Hrana okenní lišty se z vnitřní strany ošetří lepicím tmelem MS Polymerem, který je součástí systému, což zajistí zpevnění spojení mezi lištou a deskou a zabrání vniknutí vody do U profilu.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop