Okna, pro která je design vyvolenou vlastností

Okna, pro která je design vyvolenou vlastností

Komerční sdělení | Pátek, 01. září 2023 |

Přidat na Seznam.cz

Moderní architektura je založená na harmonickém propojení interiéru a exteriéru, minimalistickém a čistém designu, ale i na precizním provedení detailů a jejich dokonalém souladu. Stejně se tak klade důraz na energetické úspory a ohleduplnost k životnímu prostředí. Zvětšující se míra prosklení obrací pozornost od provedení fasády k oknům, které tvoří nezanedbatelnou plochu vnější obálky domu. Pozornost se ale už neupírá jen směrem k technickým parametrům, ale také ke kvalitě zpracování a designovým možnostem.

Opravdu bohatý výběr finálního vzhledu nabízejí kompozitní profily německé společnosti REHAU. Kompozitní materiál RAU-FIPRO X (plast vyztužený skelnými vlákny) dovoluje navrhovat tolik oblíbené velkoformátové prvky, které lze pohledově vyladit na mnoho způsobů. Na rozdíl od hliníkových profilů za příznivější peníze. Přitom si zachovávají všechny pozitivní vlastnosti plastových oken, pro které jsou tak vyhledávané. To znamená tepelně-izolační parametry, hlukový útlum, snadná údržba a dlouhá životnost. A jak již bylo naznačeno – bezkonkurenční nabídka designů. Finální dokončení povrchu je kromě velikosti a tvaru profilu v hledáčku pozornosti architektů stále častěji.

DrevoaStavby.cz Okenní profily REHAU

obr.: Kompozitní okenní profily umožní mnohem větší konstrukční kreativitu - architekti mají doslova volnou ruku. Zdroj: REHAU

Dřevo-hliník za cenu plastu


Okna mají jedno velmi zajímavé specifikum. Tím, že vyplňují stavební otvory, podílejí se na architektuře exteriéru i interiéru. Což je do jisté míry svazující, protože aby dům vypadal dobře, měla by mít okna s charakterem domu společné rysy. Není tedy divu, že se designu oken věnují výrobci s velkou péčí. A opravdu stále se objevuje něco nového.

Tak například pro REHAU jsou typické probarvené profily. Nabídka je v tomto ohledu sice trochu omezená, ale popravdě vždy se dá najít vhodné řešení vzhledem k designu vnější, respektive vnitřní části okenního prvku. V projektech již zcela zdomácnělo dvoubarevné provedení, to znamená, že design okna v exteriéru je odlišný od designu v interiéru. Často se setkáváme s kombinací antracitové barvy (exteriér) s bílou (interiér). Ale proč nemít například bílo-červené provedení? Vybírat je možné ze široké škály fólií, které se kašírují na povrch profilu, což u REHAU představuje více než 200 dekorů z katalogu KALEIDO FOIL.

DrevoaStavby.cz Okenní profily REHAU široký designový výběr

obr.: REHAU má k dispozici mnoho barevných provedení a designů profilů, ale populární jsou stále i dřevodekory. Zdroj: REHAU

Dále je možné profily stříkat barvami dle vzorníků RAL (povrchová úprava dle KALEIDO PAINT) anebo kašírovat speciálními dřevodekory, které jsou téměř k nerozeznání od originální dřeviny, včetně povrchového reliéfu (tzv. 3D folie). Ty najdeme v katalogu KALEIDO WOODEC. A do výčtu prvků designu ovšem patří i hliníkové obložky (KALEIDO COVER), které přibližují vnější design oknům hliníkovým, což se hodí například tam, kde na fasádě najdeme nějaké hliníkové nebo ocelové prvky.

DrevoaStavby.cz Okenní profily REHAU dvoubarevné provedení

obr.: Moderní okenní systémy dovolují navrhovat i dvoubarevné provedení interiér/exteriér. Zdroj: REHAU

Nejen barva, ale i tvar


Barevné provedení profilu je jedna stránka věci, ale ta druhá spočívá v samotné konstrukci profilu. V dnešní době jsou velmi moderní minimalistické obrysy, které často doplňují funkcionalistický charakter objektu. Těmto požadavkům vyhovovaly ještě nedávno hlavně hliníkové profily. Dnes je situace jiná, příznivější ve prospěch plastových oken. Například letošní novinka ARTEVO, což je třetí generace kompozitních oken REHAU, ukázala své ostře řezané, dokonale minimalistické obrysy a štíhlý profil.

DrevoaStavby.cz Okenní profily REHAU minimalistický design

obr.: Pro ARTEVO je typický minimalistický design a dokonalé detaily. Zdroj: REHAU

Kompletní redesign přispěl k celkovému zeštíhlení, speciální posílení namáhaných zón umožnilo dále posunout hranice velikosti. Ve variantě s plošně lícujícím křídlem také umožňuje tloušťku zasklení až do 72 mm. Dodejme, že novodobé štíhlé konstrukce se netýkají jen okenních profilů, ale také velkoformátových posuvných systémů – například SYNEGO HS portál v provedení Panorama, u kterého má fixní křídlo až neuvěřitelnou pohledovou šířku 40 mm (oproti 101 mm u křídla posuvného). Prostě vytříbený design je trend.

DrevoaStavby.cz Velkoformátové okenní profily REHAU

obr.: Velkoformátové okenní systémy REHAU jsou žádané a vzhledem ke kvalitě tepelně-izolačních vlastností nacházejí uplatnění i u nízkoenergetických či pasivních domů. Zdroj: REHAU

Více informací o designových okenních profilů REHAU→

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop