Venkovní žaluzie, rolety nebo fasádní clony? Majitelé venkovního stínění doporučují, na co si dát při výběru pozor

Venkovní žaluzie, rolety nebo fasádní clony? Majitelé venkovního stínění doporučují, na co si dát při výběru pozor

Komerční sdělení | Úterý, 19. září 2023 |

Přidat na Seznam.cz

Venkovní stínění je díky efektivitě, úsporám v každém ročním období, moderní technologii i designu stále oblíbenější. Stojíte před volbou mezi venkovními žaluziemi, roletami nebo screenovými roletami? Nechte si poradit od samotných majitelů, na co se při výběru zaměřit.

Efektivita venkovního stínění


O funkčnosti venkovních žaluzií a rolet po letech zkušeností s předokenní stínicí technikou není pochyb. Díky zachycení slunečních paprsků ještě před samotnou konstrukcí objektu je efektivita mnohem vyšší, než je tomu u vnitřního stínění. Tím nejen odpadají náklady na klimatizaci v horkém létě, ale ze stejného důvodu se návratnost investice projeví i na úspoře peněz za vytápění v zimě.

V současné době jsou z oblasti venkovní stínicí techniky k dostání 3 základní typy:

  • venkovní žaluzie – dosud nejprodávanější varianta venkovního stínění s možností regulace světla, větrání a v některých případech i úplného zatemnění,
  • venkovní rolety – vynikají schopností snižovat hluk v interiéru a zcela zatemnit místnost pro nerušený spánek kdykoli během dne,
  • screenové rolety – chrání před ostrým sluncem a zároveň propouštějí dostatek denního světla.

Zeptali jsme se 3 majitelů těchto typů stínění na jejich zkušenosti a také jsme požádali o vyjádření, co by ještě zohlednili při výběru, kdyby znovu stáli před rozhodnutím, který typ vybrat.

Venkovní žaluzie v bytovém domě s prosklenou terasou


Prvním osloveným je majitel většího bytu v centru města, který se svou rodinou využívá prosklenou terasu orientovanou do vnitrobloku. „Pořízení venkovních žaluzií do bytu s terasou, na které kromě slunečníku nejsou žádné další stínící prvky, byla skvělá volba. Prosklená část je poměrně veliká, šířka přesahuje 4 metry, přesto se našlo řešení, které umožnilo zastínit celou plochu bez nutnosti rozdělovat ji na části. Ovládání je pohodlné a klima uvnitř bytu se nedá srovnat s dobou, kdy jsme využívali pouze dočasné vnitřní rolety. V tomto směru jsem s venkovními žaluziemi velmi spokojený," říká majitel bytu.

Dodává také: „Při výběru stínící techniky jsme zvolili venkovní žaluzie také na zastínění oken orientovaných do rušné ulice. Zde bych příště zvolil asi raději venkovní rolety, které by kromě zastínění plnily také odhlučňovací funkci."

Venkovní žaluzie CLIMAX

Venkovní žaluzie patří k nejoblíbenějšímu typu venkovního stínění. Zdroj: Climax.cz

Venkovní rolety v rodinném domě


Majitelé rodinného domu, u kterého se rozhodli pro venkovní rolety, nejprve zvažovali pořízení žaluzií, nakonec však zvolili druhou variantu, která umožňuje dokonalé soukromí a klid na nerušený spánek. „Pro venkovní rolety jsme se rozhodli i kvůli malým dětem, které díky úplnému zatemnění mají dobré podmínky na pravidelný spánek v každém ročním období. Máme je instalované na většině oken, v obývacím pokoji jsme však na radu známých dali přednost žaluziím, u kterých je větší možnost regulace světla," vysvětluje majitelka.

Její partner zase oceňuje funkčnost venkovního stínění: „Roční náklady na energie klesly o přibližně 10 % a byla to tedy dobrá investice. Líbí se mi i ovládání pomocí mobilní aplikace. Kdykoli mohu zatáhnout a vytáhnout rolety na pár kliknutí. Jak jsem se dozvěděl od výrobce, tato moderní vychytávka se dá dnes aplikovat na většinu stínící techniky."

Venkovní rolety CLIMAX

Venkovní rolety zajistí perfektní zastínění. Zdroj: Climax.cz

Screenové rolety jako doplněk k žaluziím


Poslednímu oslovenému majiteli rodinného domu doporučil screenové rolety výrobce zahradní pergoly jako doplněk pro boční stínění. „Přiznám se, že jsem o této možnosti vůbec nevěděl, ale nemůžeme si ji vynachválit. Boční ostré slunce umí při orientaci terasy na západ znepříjemnit odpolední posezení. Tyto clony jsou skvělé i za deště, který nás s nimi nijak neomezuje," říká spokojený majitel a doplňuje: „Na okna jsme však pořídili venkovní žaluzie pro větší soukromí a efektivnější zatemnění."

Screenové rolety CLIMAX

Screenové rolety perfektně fungují jako doplněk pergoly pro boční stínění. Zdroj: Climax.cz

Vizualizace venkovního stínění pomůže s plánováním designu


O funkčnosti a pohodlném způsobu ovládání venkovního stínění se každou zakázkou přesvědčují majitelé jakéhokoli typu objektu. Moderní technologie však pomohou i s designovou stránkou věci. Například díky aplikaci od společnosti Climax, kterou si do telefonu nebo tabletu stáhnete jednoduše pomocí QR kódu, si na pár kliknutí vyzkoušíte, jak bude stínící technika vypadat na vašich oknech či dveřích.

Vizualizovat na vlastním bydlení můžete venkovní žaluzie, rolety, screenové rolety, markýzy či pergoly včetně bioklimatických. U každého z těchto produktů si v aplikaci lze vybrat z několika barev lamel, konstrukcí, příp. látek, vyzkoušet vzhled v zataženém i roztaženém stavu a udělat si také představu o intenzitě zastínění interiéru.

Nová AR aplikace od firmy Climax

Nová AR aplikace od firmy Climax nabízí možnost vizualizace venkovního stínění. Zdroj: Climax.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop