Dagmar Čechová | Pondělí, 06. říjen 2014 |

Kombinace materiálů různé jakosti a snaha ušetřit za každou cenu na úkor životnosti střechy. To jsou podle klempířů největší nešvary investorů, kteří řeší projekt nové střechy. Když si však střechu staví klempíř, chce ji mít na celý život.
Říká se, že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosy. U klempířského řemesla rčení neplatí. Vlastní střechu před sousedy neschováte, je očividným důkazem vašeho fortelu. Proto klempíři volí funkční plechové krytiny a materiály, které i po letech bičování větrem, deštěm a sněhem vypadají pořád stejně.
Při výběru nové střechy bývá rozpočet hlavním faktorem. Investoři stále častěji vnímají důležitost použití kvalitního materiálu, i tak se ale najde celá řada těch, kteří při hledání nejlevnějšího řešení volí kombinace materiálů různé jakosti.
Koupí kvalitní krytinu se zárukou 50 let, ale použijí na úkor životnosti střechy nejlevnější difuzní fólii, která se rozpadne za tři roky, a lemování, úžlabí a další prvky si nechají udělat z nejlevnějšího plechu na trhu. Je lepší šetřit spíše na volbě povrchové úpravy, než na kvalitě samotného plechu.
Klempíři se shodují, že u levných krytin bývá častý problém s reklamacemi. Jsou náchylnější na poškrábání a na manipulaci. Stačí špatně šlápnout nebo neudržet nůžky a škrábanec je až na plech. Levné plechy jsou celkově tenčí a měkčí. Klempíři proto, pokud není přání investora vysloveně jiné, pracují automaticky s kvalitními materiály.
Klempíři radí...
Uvažujete-li o nové střeše nebo rekonstrukci té staré, dbejte následujících rad:
- nekombinujte levné neznačkové materiály s kvalitními značkovými
- zvolené materiály by měly být v kvalitativním souladu
- pokud váš omezený rozpočet neumožní volit jen kvalitní a dražší materiály, šetřete spíše na volbě povrchové úpravy, než na kvalitě plechu
- už ve stádiu projektu myslete na jednoduchost střechy, ty složité se prodražují a skrývají větší riziko možných vad
- ověřte si záruční dobu a podmínky reklamace u značky krytin - někteří výrobci totiž deklarují záruční dobu, které dosáhnete jen po registraci, na kterou vás prodejce většinou neupozorní
Text a foto ve spolupráci s klempíři a pokrývači Habest a Ruukki.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
SECA střešní latě – další krok k udržitelnému stavebnictví
SECA, jako jeden z předních evropských výrobců hoblovaného dřeva a dále zpracovávaných dřevařských produktů, dodává na trh střešní latě v tradičním rozměru 40 x 60 mm, které…
-
Jedinečný šindel z Brd
Těžko byste našli jinou střešní krytinu, jejíž výroba tak nádherně voní lesem, než dřevěný šindel. Ten, který se vyrábí v české firmě Landwood, navíc voní dřevem smrků a…
-
Hvězda obce České Libchavy? Obecní úřad se střechou STAR!
České Libchavy je obec v okrese Ústí nad Orlicí, ve které žije přes 600 obyvatel. Historie obce sahá do začátku 13. století. V doložených pramenech byla zdejší lokalita lesa u potoka…
-
Zateplení šikmé střechy dřevostaveb podle nové legislativy
Se začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová legislativní pravidla, která mají zásadní vliv na výstavbu domů a bytů, a vztahují se i na dřevostavby. Hlavním cílem je…