Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Střecha

Tisk
Co na střechu dřevostavby? Zkuste krytinu z recyklovaných plastů

Co na střechu dřevostavby? Zkuste krytinu z recyklovaných plastů

Michal Doležel | Čtvrtek, 08. říjen 2015 |

Dřevostavbám nejvíce vyhovují lehké střešní krytiny, které nejsou tak náročně na konstrukci krovu, přesto však nabízí pěkný vzhled a dlouhou životnost. Jednou z možností mohou být prvky z recyklovaných plastů. Mohou také dobře vizuálně nahradit drahou břidlici.

 

Plastová střešní krytina nabízí širokou variabilitu vzhledu, nejčastěji však jde o klasickou šablonu čtvercového tvaru. Ty byly v dříve používané hlavně v horských a podhorských oblastech, často však také u běžných městských a venkovských domů. Šablony se vyráběly z cementu vyztuženého azbestovými vlákny a jsou známé pod názvem eternit. V současnosti se samozřejmě materiály z karcinogenního azbestu nevyrábí ani nepoužívají a eternitové střechy často představují jen zátěž pro životní prostředí. To ale nic nemění na tom, že klasická čtvercová střešní šablona se stala tradičním materiálem a její vzhled do české kotliny tak nějak patří.

Výhodou plastových krytin je hlavně nízká hmotnost. Nemají proto příliš vysoké nároky na únosnost konstrukce krovu. Krytina je také pružná a nepraská, což se hodí hlavně při pokládce, případně při údržbě komína. Navíc jde vlastně o ekologický materiál, protože je vyroben z plastového odpadu a dodavatelé často nabízí i možnost odběru starší plastové krytiny k další recyklaci.

Recyklát z elektrokabelů

Obdobu klasických eternitových šablon vyrábí například firma Capacco. Jde o krytinu s názvem Jesenická šablona z recyklovaných plastů. K výrobě střešních krytin používá recyklát z elektrických kabelů.

Eureko - zdroj EUREKO.orgEUreko CPS

 

Dalšími produkty Capacca jsou krytiny s názvem Velká šablona a Šupina. Přestože první ze zmíněných krytin je alternativou k původním eternitovým šablonám, všechny tři typy svým probarvením a strukturou povrchu zároveň imitují přírodní břidlici.

Imitaci břidlicové krytiny s názvem Tachovská břidla najdete v nabídce firmy ADIS Tachov. Výrobce u této krytiny poukazuje například na odolnost proti mechům a lišejníkům, ale zejména na výborné předpoklady pro boj s povětrnostními podmínkami. Krytina by měla dokázat úspěšně čelit slunci, dešti, krupobití, mrazu i prudkým výkyvům teplot. Proto je vhodná například do horského prostředí a pro stavby se zvýšenými nároky na odolnost vůči klimatu.

Plastový šindel

Společnost Regra Plast vyrábí plastové střešní krytiny Eureko z materiálů, získaných recyklací odpadních plastů z automobilového průmyslu. Výrobek se vyznačuje vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, na který Eureko poskytuje záruku třicet let. Eureko je imitací břidlice v podobě české šablony a německého čtverce a firma vyrábí také plastový Drdlíkův šindel. Ten je napodobeninou skutečného štípaného šindele a kompromis s „nepřírodním“ materiálem vyvažují i v jeho případě výhodné vlastnosti plastových krytin.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

 • Zelených střech přibývá!

  Zelených střech přibývá!

  K naší radosti si čím dál víc lidí a institucí uvědomuje, že zelená střecha má nejen ekonomický efekt, ale dokáže významně přispět ke zlepšení životního prostředí. A to je…

 • 6 důvodů pro zelenou střechu

  6 důvodů pro zelenou střechu

  Vegetační střecha je prvek, díky němuž zlepšujeme prostředí, ve kterém žijeme. Ať už se jedná o dřevostavbu, kancelářskou budovu, nebo rozsáhlé skladiště, zelená střecha…

 • Aby zelená střecha měla úspěch

  Aby zelená střecha měla úspěch

  Klimatické změny začínají ovlivňovat životní prostředí a tento fakt zákonitě vyvolává určité reakce. Souvisí s tím i energetická náročnost budov, jíž se začínají zabývat i…

 • Jak se realizovala zelená střecha

  Jak se realizovala zelená střecha

  Jak se taková zelená střecha dělá? Majitel nové dřevostavby se obrátil na naši společnost s požadavkem na návrh a realizaci vegetační střechy a my vám ji teď představíme.

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner