Tisk
Co na střechu dřevostavby? Zkuste krytinu z recyklovaných plastů

Co na střechu dřevostavby? Zkuste krytinu z recyklovaných plastů

Michal Doležel | Čtvrtek, 08. říjen 2015 |

Dřevostavbám nejvíce vyhovují lehké střešní krytiny, které nejsou tak náročně na konstrukci krovu, přesto však nabízí pěkný vzhled a dlouhou životnost. Jednou z možností mohou být prvky z recyklovaných plastů. Mohou také dobře vizuálně nahradit drahou břidlici.

 

Plastová střešní krytina nabízí širokou variabilitu vzhledu, nejčastěji však jde o klasickou šablonu čtvercového tvaru. Ty byly v dříve používané hlavně v horských a podhorských oblastech, často však také u běžných městských a venkovských domů. Šablony se vyráběly z cementu vyztuženého azbestovými vlákny a jsou známé pod názvem eternit. V současnosti se samozřejmě materiály z karcinogenního azbestu nevyrábí ani nepoužívají a eternitové střechy často představují jen zátěž pro životní prostředí. To ale nic nemění na tom, že klasická čtvercová střešní šablona se stala tradičním materiálem a její vzhled do české kotliny tak nějak patří.

Výhodou plastových krytin je hlavně nízká hmotnost. Nemají proto příliš vysoké nároky na únosnost konstrukce krovu. Krytina je také pružná a nepraská, což se hodí hlavně při pokládce, případně při údržbě komína. Navíc jde vlastně o ekologický materiál, protože je vyroben z plastového odpadu a dodavatelé často nabízí i možnost odběru starší plastové krytiny k další recyklaci.

Recyklát z elektrokabelů

Obdobu klasických eternitových šablon vyrábí například firma Capacco. Jde o krytinu s názvem Jesenická šablona z recyklovaných plastů. K výrobě střešních krytin používá recyklát z elektrických kabelů.

Eureko - zdroj EUREKO.orgEUreko CPS

 

Dalšími produkty Capacca jsou krytiny s názvem Velká šablona a Šupina. Přestože první ze zmíněných krytin je alternativou k původním eternitovým šablonám, všechny tři typy svým probarvením a strukturou povrchu zároveň imitují přírodní břidlici.

Imitaci břidlicové krytiny s názvem Tachovská břidla najdete v nabídce firmy ADIS Tachov. Výrobce u této krytiny poukazuje například na odolnost proti mechům a lišejníkům, ale zejména na výborné předpoklady pro boj s povětrnostními podmínkami. Krytina by měla dokázat úspěšně čelit slunci, dešti, krupobití, mrazu i prudkým výkyvům teplot. Proto je vhodná například do horského prostředí a pro stavby se zvýšenými nároky na odolnost vůči klimatu.

Plastový šindel

Společnost Regra Plast vyrábí plastové střešní krytiny Eureko z materiálů, získaných recyklací odpadních plastů z automobilového průmyslu. Výrobek se vyznačuje vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, na který Eureko poskytuje záruku třicet let. Eureko je imitací břidlice v podobě české šablony a německého čtverce a firma vyrábí také plastový Drdlíkův šindel. Ten je napodobeninou skutečného štípaného šindele a kompromis s „nepřírodním“ materiálem vyvažují i v jeho případě výhodné vlastnosti plastových krytin.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

 • Jaké jsou alternativní střešní krytiny?

  Jaké jsou alternativní střešní krytiny?

  Hledáte vhodnou střešní krytinu pro váš krov, ale neláká vás klasická střešní krytina? Alternativou mohou být střechy z netradičních materiálů, moderním designem i neotřelých…

 • Zelená extenzivní střecha - střešní krytina budoucnosti

  Zelená extenzivní střecha - střešní krytina budoucnosti

  Je to zvláštní zahrada. Nemusíte ji okopávat ani hnojit, obejdete se bez sekání trávníku i podzimního hrabání listí a často ji vidíte jen z dálky nebo z okna. Vyžaduje jen občas…

 • Střecha srubu z kulatiny - jak na to?

  Střecha srubu z kulatiny - jak na to?

  V době moderních technologií prochází i stavebnictví neustálými proměnami. Jak je vůbec možné držet krok s dobou? Odpověď je jednoduchá. Využít příležitosti, nebát se nových…

 • Sametový lesk pro dřevostavbu

  Sametový lesk pro dřevostavbu

  Plechové střešní krytiny jsou oblíbené zejména pro svou příznivou cenu, neodmyslitelně patří také na střechu klasických horských roubenek. Aby stavbu chránily bezchybně po dlouhá…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop