Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Střecha

Tisk
Šindelové střechy se vrací. Zájem o ně roste

Šindelové střechy se vrací. Zájem o ně roste

Redakce | Čtvrtek, 28. leden 2016 |

Střechy pokryté šindelem mají nezaměnitelnou osobitost, charakteristiku vyplývající ze struktury štípaného dřeva, lehkost, plastičnost a variabilitu.

 

Ze štípaných šindelů lze zhotovit libovolný tvar střechy. Štípané dřevěné šindele patří nejen na památkově chráněné objekty, ale díky moderním impregnačním a konzervačním látkám, jež podstatně prodloužily jejich životnost, i na nové roubené a dřevěné domy, zahradní altány či pergoly.

K výrobě dřevěných šindelů se používá v zimním období pokácené smrkové či modřínové dřevo. Vybírá se z vyšších poloh takové, aby jeho letokruhy byly hustě vedle sebe a vlákna se stáčela mírně doleva. Dřevěné šindele se vyrábějí štípáním a pak se ručně opracovávají pořízem. Podle délky budoucího šindele se nařežou špalky, paprskovitě se rozštípají, opracují pořízem na obřezlici, vyfrézuje se drážka a hotové šindele se vyrovnají do hrání chráněných před deštěm, aby do léta vyschly (zručný řemeslník jich vyrobí za směnu 150– 200 ks).

Borová u Poličky (3)

 

Vyschlé šindele se pak vyrovnávají do balíků po 1 m2 a namáčejí se v ochranném roztoku. Takto vyrobený šindel je po vyschnutí připraven k pokrývání. Pracnost ruční výroby a originalita každého kusu se následně projevují v ceně takovéto krytiny, což brání jejímu většímu rozšíření.

Šindel dřevěný, nebo plastový?

Tuto otázku si zájemci o pěknou a dříve běžnou krytinu již dnes mohou položit. Kromě tradičního dřevěného štípaného šindele se na trhu již 15 let prodává jeho věrná kopie, ale vyrobená z recyklovaného plastu. Výrobek je chráněn užitným vzorem a nabízí se pod názvem EUREKO DDS II.

Tvarem je podobný šindeli ze dřeva, i způsob montáže je obdobný. Povrchovým vzhledem s výraznou kresbou letorostů se podobá letité šindelové krytině. Motivem je dosažení stejného vzhledu krytiny jako u dřevěného šindele s výhodou bezúdržbovosti a finanční dostupnosti této krytiny. Nároží, úžlabí či volská oka se vykrývají skosenou šablonou, nepoužívají se žádné hřebenáče nebo vyplechovaná úžlabí. Přechod mezi sousedními stranami střechy je tak plynulý, a střecha zhotovená ze šindele je tím na první pohled odlišná od ostatních svým měkkým malebným vzhledem známým z Ladových obrazů.

Odpověď, proč jsou na trhu vedle sebe šindel ze dřeva a šindele z tak odlišného materiálu, je jednoduchá. Šindel vyrobený štípáním ze dřeva spolu s následným ručním opracováním je jednou z nejdražších krytin na našem trhu, což některé zájemce odradí a následně „ozdobí“ svou roubenku betonovou krytinou, plechem nebo asfaltovým šindelem.

Dřevěný šindel vyžaduje údržbu

Dalším negativním faktorem je následná stálá údržba dřevěného šindele, spočívající v pravidelné obnově ochranného nátěru každých tři až pět let. Dřevěný šindel má však své nezastupitelné místo na památkových objektech nebo u zákazníků, kteří dávají dřevu jako přírodnímu materiálu zásadní přednost.

Fotografie1283

 

Co však s těmi tisíci majiteli roubených chaloupek, na kterých ještě pod lepenkou nebo eternitem slouží jako nosná konstrukce původní dřevěný šindel? I oni mají svou představu o navrácení původního vzhledu své chaloupce. A nejen těmto zákazníkům je určen šindel vyrobený z recyklovaného plastu, který je o 1/2 levnější a nevyžaduje již žádnou údržbu. Výrobcem je naopak poskytována třicetiletá záruka na materiál při životnosti podstatně delší.

Výhodou je i nízká hmotnost krytiny (max. 7 kg/m2), díky níž původní krov nevyžaduje náročnou rekonstrukci. Postačí výměna poškozených prvků a krov může sloužit dál. U novostaveb nebo rozsáhlých rekonstrukcí se s touto vlastností může počítat, a tím ušetřit nemalé finanční prostředky, které by se jinak musely investovat do nového krovu.

Kontakt:

LOGO Josef Drdlík

Josef Drdlík
Poděbradovo nám. 283
539 01 Hlinsko v Čechách
tel: 602 831 949
www.strecha-je-hra.cz

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

 • Bez kvalitní střechy není kvalitní dřevostavba - 1. díl

  Bez kvalitní střechy není kvalitní dřevostavba - 1. díl

  Ačkoliv na dokončené dřevostavbě vnímáme ze střechy prakticky jen krytinu a někdy okapové žlaby, ve skutečnosti jde o ucelený systém zahrnující nosnou konstrukci, skladbu střešního…

 • Není nad správný přesah střechy

  Není nad správný přesah střechy

  Nutnost konstrukční ochrany dřeva platí pro masivní dřevostavby více než pro ostatní stavební technologie. Jejím primárním účelem je zabránit destrukci dřeva působením vody a…

 • Dřevěný šindel - kouzlo starých časů

  Dřevěný šindel - kouzlo starých časů

  S dřevěným šindelem se setkáváme na střechách hradů, ve skanzenech lidové architektury, pečlivě rekonstruovaných chalupách a dřevěnicích. V současné době nachází uplatnění…

 • Střecha dřevostavby vydrží jeden lidský život

  Střecha dřevostavby vydrží jeden lidský život

  Životnost u nás běžně používaných krytin je v průměru stejně dlouhá jako lidský život. Realizace nové střechy nebo výměna střešní krytiny na starším objektu nás tak potká…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále www.drevoastavby.cz?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner