Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Střecha

Tisk
Ať se střechy zelenají

Ať se střechy zelenají

Komerční sdělení | Pátek, 23. červen 2017 |

To, že každá zelená plocha zlepší kvalitu života obyvatelů měst, je nasnadě. Může to být park, zahrada, ale také zelená střecha, přesněji řečeno střecha osázená rostlinami. V sérii několika článků vám postupně takové střechy představíme a budeme se zabývat všemi otázkami, které s ozeleněním střech souvisejí.

7 hlavních výhod zelených střech

■ Snížení teploty v obydlených oblastech Zelených ploch ve městech bohužel není dost – zelené střechy jsou skvělou možností, jak rozšířit živé plochy, které teplotu ve městech regulují. Zelené plochy pomáhají výrazně ochlazovat prostředí ve městech a zároveň i budovy, na nichž jsou zřízeny (teplota zelené střechy je až o 40 °C nižší než teplota nezelené střechy). Výrazně tak zamezují přehřívání budov včetně dřevostaveb. V zimě zase vytváří izolaci a brání úniku tepla. Nároky na klimatizaci a topení jsou významně sníženy.

■ Biodiverzita - vegetační střechy vytvářejí útočiště pro drobnou faunu. O významu včel pro celou přírodu není třeba pochybovat. Rostliny a inovativní vegetační rohože na zelené střechy v České republice pěstuje firma Sedum Top Solution s.r.o.

IMG 9612b■ Zadržování vody - zelené plochy zadržují dešťovou vodu a omezují její zbytečný odtok do kanalizace o 50 až 90 %. Tím napomáhají omezit škody napáchané přívalovými dešti a umožňují návrat vody do přirozeného koloběhu.

■ Zvuková izolace - kombinace substrátu, rostlin a izolačních vrstev, které tvoří zelenou střechu, funguje také jako zvuková bariéra. Vlny zvuku jsou pohlcovány nebo odráženy. Substráty, které dodává například firma BB Com s.r.o., blokují spíše nižší frekvence, rostliny zase frekvence vyšší.

■ Prodloužení životnosti voděodolných membrán - zelená vrstva může snížením dopadajícího tepelného a UV záření prodloužit životnost voděodolných fólií až třikrát.

■ Kvalita vzduchu - zelené plochy filtrují vzduch, který dýcháme. Zbavují jej částic, jako jsou oxidy dusíku (v současné době jeden z hlavních problémů znečišťování ovzduší, vytváří koncentraci přízemního ozonu), oxid uhelnatý a další škodliviny. Jeden metr čtvereční dokáže odfiltrovat zhruba 0,2 kg prachu a smogových částic za rok.

■ Zvýšení prestiže budovy opatřené vegetační střechou - nemovitost opatřená zelenou střechou je zajímavější pro případného investora a demonstruje aktivní zájem o životní prostředí. Realizace zelených střech je navíc nyní podporována programem Nová zelená úsporám. Zelené střechy přinášejí obrovské výhody, existují však i určité nevýhody. Mezi ty hlavní patří náklady na posílenou strukturu budovy (těžší jsou nejen rostliny, které na střeše budou, ale i voda, kterou zadrží), náklady na pořízení voděodolných systémů a samotného rostlinného materiálu. Na druhu zelené střechy závisí, jak moc bude bezúdržbová a jaké náklady tedy budou zapotřebí po samotné realizaci. Realizační firmy jako Roagrotex s.r.o. mohou pomoci s přesným výběrem té správné zelené střechy a jejím zhotovením.

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

 • Oprava střechy roubené dřevostavby - jak na to?

  Oprava střechy roubené dřevostavby - jak na to?

  Základní funkcí střešní konstrukce je ochrana proti povětrnostním vlivům. Současně je korunou domu – velmi významně ovlivňuje vnímání stavby samotné. Ne nadarmo se pro soubor…

 • Štíty masivních dřevostaveb

  Štíty masivních dřevostaveb

  Štítovou stěnu lze považovat za výkladní skříň dřevostavby. Patří neodmyslitelně k roubeným a hrázděným stavbám a její provedení může být jednoduché, velmi často však…

 • Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby

  Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby

  Kvalitní střešní krytina je základem každé dřevostavby i zděného domu. Jestliže právě řešíte, co zvolit jako střešní krytinu pro vaši budoucí dřevostavbu, nabízíme vám v…

 • Zelených střech přibývá!

  Zelených střech přibývá!

  K naší radosti si čím dál víc lidí a institucí uvědomuje, že zelená střecha má nejen ekonomický efekt, ale dokáže významně přispět ke zlepšení životního prostředí. A to je…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?