Časopis sruby&roubenky 4/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Který krov je nejvhodnější pro sruby a roubenky?

Který krov je nejvhodnější pro sruby a roubenky?

Redakce | Úterý, 05. prosinec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Střecha je jedním ze základních prvků každého domu a její hlavní nosnou konstrukcí je krov. V závislosti na typu dřevostavby, dispozičním a patrovém uspořádání je zapotřebí zvolit takovou konstrukci krovu, která bude pro dané použití nejvhodnější. V tomto článku se budeme věnovat třem základním typům krovu, které nejčastěji na našich srubech a roubenkách používáme.

Vaznicový krov

Základním a nejpoužívanějším typem je krov vaznicové soustavy. Jedná se o klasický krov složený z typických prvků, jako jsou pozednice, vaznice, krokve, sloupky apod. Tento typ krovu se používá zejména pro domy s obytným podkrovím. Umožňuje totiž nejefektivnější využití podstřešního prostoru a při vhodném návrhu umožňuje vytvořit téměř plnohodnotné podlaží. Kvůli nutnosti podepírat vaznice sloupy je zapotřebí konstrukci krovu řešit již od prvotního návrhu srubu či roubenky tak, aby vnitřní sloupy co nejméně zasahovaly do prostoru místností v podkroví, a zároveň aby byl krov dostatečně podepřený a prostorově tuhý, což mu zajistí potřebnou stabilitu. Vaznicový krov se používá i v projektech přízemních domů. Je však nutné zajistit jeho podepření nosnými průvlaky a sloupy v přízemí a současně je zapotřebí vytvořit nosnou konstrukci stropu, aby bylo možné provést zateplení stropu a instalovat podhled. Jeho použití v přízemních stavbách je z důvodu úspory finančních prostředků a efektivnosti výstavby méně vhodné a zastřešení přízemních domů se většinou řeší příhradovými vazníky, o kterých se zmíním dále.

krov vázaný na srubu


Vlašský krov

Vlašská soustava krovu je jednou z nejstarších, její použití sahá až do starého Říma. Základním principem je vytvoření takzvané soustavy plných vazeb se šikmými podpěrami, samotné krokve se kladou vodorovně a jsou podepřeny těmito podpěrami. Původně se tato soustava používala zejména u střech s nízkým sklonem, nicméně lze jí uplatnit i v případě vyšších sklonů či domů s obytným podkrovím. V různých úpravách se tento krov používá zejména ve srubech, kdy je využito pohledových masivních kulatých nosných prvků, které podtrhují masivní konstrukci srubu a umocňují celkový dojem z interiéru. V krovech vlašské soustavy jsou většinou prostory otevřeny do hřebene střechy a opticky se tak zvětšuje vnitřní prostor. Díky použití masivní kulatiny na podélné krokve lze dosáhnout velkých přesahů střechy – bez problémů 1,5 metru i více.

krov vlašský


Vazníkový krov

Jedná se o moderní tesařskou konstrukci, takzvané příhradové vazníky, jejichž jednotlivé části (horní a dolní pás, svislice a diagonály) se spojují pomocí styčníkových plechů s trny. Díky konstrukci vazníku je možné velice efektivně využít statické vlastnosti dřeva, a proto lze použít menší profily prvků než v případě klasických krovů. Tento typ krovu se nevyrábí přímo na stavbě, ale ve výrobním závodě, protože pro lisování styčníkových desek je nutné použit speciální technologii. Vazníky se pak vezou na stavbu již kompletně vyrobené a na dům se během jednoho dne poskládají pomocí jeřábu.

Vazníky na roubence 3

Hlavní výhodou je použití vazníků pro krovy přízemních domů. Nejčastěji je pak využíváme u přízemních roubenek, kdy není zapotřebí navrhovat vnitřní nosné sloupy či stěny, neprovádí se stropní rošt a vnitřní podhled se připevňuje přímo na dolní pás. Určitou nevýhodou krovu z příhradových vazníků je omezený prostor půdy.

Ing. David Javorský
stavitel srubů a roubenek

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop