Jak se realizovala zelená střecha z českých komponentů?

Jak se realizovala zelená střecha z českých komponentů?

Komerční sdělení | Středa, 25. září 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Jak se vlastně dělá zelená střecha? Společnost SEDUM TOP SOLUTION realizovala ve spolupráci s firmou RETEX hned dvě zelené střechy na nové dřevostavbě, jejíhož majitele myšlenka zelené střechy nadchla a rád souhlasil s použitím systémového řešení, které obě firmy nabízejí. A my vám teď instalované střechy krátce představíme.

Větší střecha se nachází nad technickou místností a garáží domu, menší je na balkóně, kam vedou dveře z ložnice. V obou případech se jedná o ploché střechy, kde původní krytinu tvořila hydroizolace a kačírek. Pro rychlý efekt zelené střechy byla na obě střechy navržena zelená extenzivní střecha s využitím předpěstované rozchodníkové rohože SedumTopMat S/5. Po vzájemné dohodě s majitelem domu bylo instalováno toto vegetační souvrství:

  • hydroizolace
  • ochranná vrstva z geotextilie
  • retenčně vegetační deska AQUADESK
  • extensivní substrát SE
  • vegetační rozchodníková rohož SedumTopMat S

Proces pokládky

Zvolené materiálové složení umožnilo docílit požadovaného, rychlého zeleného efektu. Samotná instalace začala:

  • nejdříve odstraněním kačírku a vyčištěním obou střech od prachu a drobných kamenů.
  • Pak byla na vyčištěnou hydroizolaci položena netkaná geotextilie, na ní desky AQUADESK a střešní substrát, který byl důkladně zavlažen, aby se rostliny dobře ujmuly.
  • Po pokládce rozchodníkových koberců proběhla zálivka – a bylo hotovo!

kameny

obr.: hydroizolace, ochranná vsrtva z geotextilie


geotextilie

obr.: retenčně vegetační deska AQUADESK


 

Již po dvou dnech bylo na rostlinách vidět, že jejich nový biotop jim vyhovuje a že se jim na nově střeše bude dařit. Estetický efekt zelené střechy konstruované pomocí výše uvedených materiálů je okamžitý.


A jak hodnotí výsledek majitel?

„Několik posledních let jsme pociťovali velké horko v období letních měsíců a teplo naakumulované v kačírku sálalo do otevřených oken dětských pokojíků i v průběhu noci. Od té doby, co máme zelenou střechu, se mikroklima podstatně zlepšilo. Podle výzkumů činí rozdíl teplot zelené střechy a střechy se standardní krytinou až 30 °C. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že je to znát. Zelená střecha nám přináší rozhodně komfortnější pobyt v domě."


www.sedumtop.cz

logo-sedumtop


www.aquadesk.cz

LOGO AQUADESK_GREEN

DaS 5-2019
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

  • Moderní střecha za dostupnou cenu

    Moderní střecha za dostupnou cenu

    Nová betonová taška Tegalit NOVO v břidlicově černém odstínu snoubí minimalistický design s kvalitním zpracováním, uživatelskými benefity, ale také s cenovou dostupností. Tato…

  • Mějte případnou vlhkost u plochých střech pod kontrolou

    Mějte případnou vlhkost u plochých střech pod kontrolou

    Zkušenosti s realizací stovek projektů plochých střech dřevostaveb nás přivedly k jednomu z největších problémů, kterému musí majitelé staveb čelit – vlhkosti. Vlhkost, která se…

  • Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha

    Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha

    Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…

  • Úskalí ploché střechy

    Úskalí ploché střechy

    Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop