Tisk
Hliníková střecha domu v Tatrách je v kombinaci se dřevem, sklem a betonem opravdu pozoruhodná

Hliníková střecha domu v Tatrách je v kombinaci se dřevem, sklem a betonem opravdu pozoruhodná

Redakce | Čtvrtek, 01. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Sklo, beton a hliník v harmonii se dřevem – Jan Karpiel junior a Marcin Steindel udali „Domem v Tatrách" tón a modifikovali tradiční styl Zakopaného směrem k moderně.


Moderní vzhled byl hlavní cílem

Styl Zakopaného je podobně jako alpský styl charakteristický dřevěnými stavbami. Moderních domů tu najdeme málo. Jan Karpiel a Marcin Steindel to chtějí změnit: „Chtěli bychom Zakopanému dodat nový, moderní vzhled," říká Jan Karpiel junior. Za tímto cílem si jdou.

Jedním z prvních objektů, který se odvážně vydal vytčeným směrem, je jejich „Dům v Tatrách" – komfortní chata na konci Zakopaného, s jedinečným výhledem na vrcholky Vysokých Tater. A právě tento výhled je ústředním tématem konceptu. Pohled na hory by měl být co možná nejméně omezen. Karpiel a Steindel proto celou jižní frontu domu prosklili. Skleněné tabule jsou u země a stropu namontovány do zapuštěných kolejí. Lze je tedy zcela odsunout a plně si vychutnávat ohromující obraz nejvyšších hor Polska.

Dum-v-Tatrach-stit-domu

obr.: Šikmá střecha klasické formy vyvolává dojem, jako by se působením nějakého kouzla vznášela ve vzduchu. Foto: PREFA

Dum-v-Tatrach

obr.: Skleněné tabule jsou u země a stropu namontovány do zapuštěných kolejí. Foto: PREFA

Dum-v-Tatrach-detail-plechove-strechy

obr.: Z domu je krásný výhled na okolní přírodu. Foto: PREFA


Spojení skla, dřeva, betonu a hliníku dokonale hraje

Vedle skla na jižním průčelí domu je na domě použito dřevo společně s betonem a hliníkem, což je právě v Zakopaném zcela neobvyklé. Tyto stavební materiály transportují už trochu zastaralý styl Zakopaného rychlostí světla do současnosti.

Dům získal několik ocenění a je v polském zimním sportovním středisku nepřehlédnutelný. Hliník hraje u autorů projektu stále významnější roli. Pracují s ním rádi. „V Polsku lidé znají jenom ocel," vysvětlují. Ale hliník má podstatně lepší vlastnosti a může být použit opakovaně. Je mimořádně flexibilní, a především odolný vůči povětrnostním vlivům, což je v centru zimních sportů důležité téma.

Dum-v-Tatrach-cely-dum-a-plechova-strecha


"Hliník je materiál s dobrými vlastnostmi, je totiž mimořádně flexibilní, a především odolný vůči povětrnostním vlivům."


Dum-v-Tatrach-terasa-domu

Foto: PREFA


Flexibilita a odolnost hliníkové střechy

Zakopané, polská jednička mezi středisky zimních sportů, je charakteristická masivními dřevěnými stavbami– elegantní hliníková střecha je vzácnost. Marcin Uroda je profesionál a střechu „Domu v Tatrách" pokryl produktem PREFA. „Dům je jiný než většina staveb tady v Zakopaném," vysvětluje Marcin, řemeslník, klempíř a majitel firmy Blacharstwo Budowlane Uroda Marcin.

První myšlenka prý byla ocel. „Ale hliník je mnohem lepší," je přesvědčený Uroda. Především je tvárnější a nerezaví, což jsou pro novou architekturu v nepříznivých povětrnostních podmínkách Vysokých Tater cenné vlastnosti. Ve studené zimě 2018/19 měli v údolí až 1,80 m sněhu.

Vedle flexibility materiálu považuje za velkou výhodu bohatou nabídku PREFA a kompletní systém jejích produktů. „Jednotlivé díly k sobě dokonale pasují," zdůrazňuje Uroda. Technická realizace nebyla pro odborníka na střechy a fasády žádným problémem, takže snad největší výzvou bylo přesvědčit o projektu okolí a sousedy. „Dům v Tatrách" už není jedinou stavbou s hliníkovou střechou. Našel hodně následovníků a Urodovy knihy zakázek jsou plné.

Dum-v-Tatrach-pohled-na-druhy-stit


"Elegantní hliníková střecha je vzácnost."


Dum-v-Tatrach-zadni-cast-domu

Foto: PREFA

Základní údaje o projektu

  • Název projektu: Dům v Tatrách
  • Lokalita: Koscielisko, Polsko
  • Architekti: Karpiel Steindel Architecture, Jan Karpiel, Marcin Steindel
  • Realizace: Blacharstwo Budowlane Uroda Marcin
  • Typ střechy: Prefalz
  • Barva střechy: P.10 antracitová
DaS 3-2020
Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop