Tisk
Stop-stav pro fotovoltaické systémy skončil

Stop-stav pro fotovoltaické systémy skončil

Michal Babor | Středa, 25. leden 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Po téměř dvaadvaceti měsících stop stavu, který znemožnil zhruba čtyřiceti tisícům rodin postavit si na domě malou střešní elektrárnu a stovky instalačních firem připravil o práci, začaly od počátku letošního roku distribuční společnosti ČEZ Distribuce a E.ON znovu připojovat.

Jen za první měsíc distributoři obdrželi více než 2 000 žádostí. Občané tak vyslali jasný vzkaz politikům, že o malé obnovitelné zdroje energie mají enormní zájem. Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) vítá rozhodnutí distribučních společností nadále posuzovat žádosti o připojení individuálně v souladu s platnou legislativou. V letošním roce bude je možné bezpečně připojit do sítě pouze 65 MWp. Asociace proto apeluje na občany, aby rezervovali pouze výkon, který chtějí skutečně využít.

Připojit se je možné na většině území České republiky

Připojení malých zdrojů OZE je v současné chvíli možné na většině území České republiky, bohužel minimálně v 11 okresech se distribuční společnosti potýkají s naplněním bilančního limitu sítě a přes veškerou snahu nemohou vyjít žadatelům vstříc.

Velký zájem ze strany občanů

fv1Podle údajů CZEPHO bylo za prvních čtrnáct dnů podáno více než dva tisíce žádostí o připojení malých obnovitelných zdrojů energie. „To jen potvrzuje, že lidé mají o solární elektrárnu opravdu zájem. V dnešní době, kdy rostou ceny prakticky všeho včetně energií, více a více lidí pochopilo, že se bez alespoň částečné soběstačnosti do budoucna neobejdou. Zájem o fotovoltaiku roste i přes radikální propad podpory na rok 2011 o 45 procent a na rok 2012 o 22 procent. Dnes tyto projekty dosahují patnáctileté doby návratnosti a přestaly být zajímavé pro velké investory, pro občany bude fotovoltaika ale zajímavá vždy, a to bez ohledu na výši podpory, je to totiž jeden z mála způsobů, jak se bránit stále rostoucím nákladům na elektrickou energii," uvedla Ing. Zuzana Musilová, generální sekretář CZEPHO.

Letos 65 MWp, pak 50 MWp ročně

Podle údajů společnosti ČEPS, a. s. je v roce 2012 pro připojení malých obnovitelných zdrojů energie možné uvolnit 65 MWp výkonu. V dalších letech CZEPHO předpokládá, že bude vytvořen prostor pro připojení minimálně dalších 50 MWp pro fotovoltaiku, což představuje zhruba 5000 elektráren ročně.

Budoucnost fotovoltaiky: domácnost spotřebuje veškerou výrobu

Fotovoltaika už není, co bývala. Do praxe přicházejí fotovoltaické systémy s akumulací, které oproti dosavadním instalacím neposílají nespotřebovanou elektřinu do sítě, ale ukládají ji do baterií. Domácnost pak může elektřinu využít v noci nebo další den. Fotovoltaická elektrárna s akumulací je schopná zajistit veškerou energetickou spotřebu domácnosti zhruba v období duben až říjen. Ve zbývajících měsících případný nedostatek elektřiny z fotovoltaiky řeší domácnost odběrem ze sítě. Domácnost vše, co vyrobí, spotřebuje. Do elektrizační sítě elektřinu nedodává, proto nijak nezatěžuje elektrizační soustavu. Systém s akumulací může účinně přispět ke zvýšení stability soustavy. Síť může podpořit, na straně spotřeby, tj. zvyšovat spotřebu v době, kdy je přebytek energie např. v noci, nebo na straně výroby tj. dodávat energii v době špiček spotřeby.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop