Tisk
Slunce svítí zdarma, využívejme jej k vytápění dřevostavby!

Slunce svítí zdarma, využívejme jej k vytápění dřevostavby!

Petr Houška | Úterý, 23. říjen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Na povrch Země dopadá velké množství slunečního záření a bylo by při dnešních cenách energií nelogické, nevyužívat sluneční paprsky ve fotovoltaických článcích pro výrobu elektrické energie a nebo v teplovodních solárních panelech pro ohřev TUV či pro přímou výrobu teplého vzduchu v teplovzdušných panelech. Pokud nedovoluje architektura či jiné okolnosti masivní prosklení stavby za účelem solárních zisků Trombeho stěnou nebo okny, přichází na scénu teplovzdušné kolektory. O prvně jmenovaném systému se dočtete v nadcházejícím týdnu.

V jednoduchosti je základ

teplovzduch2Teplovzdušný kolektor je tedy solární zařízení, které slouží k přitápění a temperování objektů, odvlhčování, udržování příjemného klimatu a okysličování vzduchu uvnitř budov. Je možné jej používat nezávisle v kombinaci s jakýmkoliv klasickým systémem vytápění – kromě rekuperace, kde by mohlo docházet k ovlivňování chodu systému. Jedná se o solární panel k přímému ohřevu vzduchu, který se umísťuje na jižní fasádu či střechu. Sluneční záření se při dopadu na absorbér mění na teplo a ohřívá vzduch uvnitř kolektoru. Při zahřátí vzduchu nad 30°C se automaticky uvádí do provozu ventilátor, který nasává chladný venkovní vzduch a vhání do místnosti vzduch ohřátý. Pro pohon interního ventilátoru je teplovzduch3uvnitř kolektoru fotovoltaický článek, který zabezpečuje automatické spuštění funkce kolektoru v okamžiku, kdy na něj dopadá sluneční záření. Zároveň začne solární buňka umístěná uvnitř panelu vyrábět proud, díky kterému se spustí ventilátor a začne vhánět dovnitř domu temperovaný čerstvý vzduch. Tento čerstvý vzduch jde dovnitř vháněn přetlakem, a proto vytlačuje vlhký použitý vzduch ven - pro správnou funkci je nutné zabezpečit možnost odvodu vzduchu ze stavby. Musíme hlavně dávat pozor, aby nebyl výdech do místností umístěn u komína – docházelo by k úniku vzduchu bez efektu. Pokud je potřeba dostat temperovaný vzduch z panelu do více místností, musí se mezi nimi nechat otevřené dveře, anebo udělat mezi místnostmi průduchy v příčkách.

Výkon a velikost?

teplovzduch4Teplovzdušné panely se rozměrově pohybují od 52,4 x 52,4 x 5,5 cm do 300 x 102 x 7,5 cm. Výkonově od 200 Wattů do 2200 Wattů. Průtokový objem vzduchu se pohybuje od 15 m3/hod do 200 m3/hod. Velice jednoduchá montáž spočívá v samotném osazení kolektoru na stěnu či střechu a zaústění vstupního a výstupního hrdla přímo do vytápěné místnosti. Panel nachází své uplatnění i v objektech, které nejsou celoročně využívané. Jako jsou třeba drobné dřevostavby/chaty, dílny, sklady a podobné. Není zde sice nutné vytápění, ale především větrání. Každý určitě zná navlhlé potraviny a vybavení chaty či chalupy...

zdroj informací a foto: www.solarenvi.cz

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop