Tisk
DANFOSS: <small>Tepelné čerpadlo ocenila Švédská energetická agentura</small>

DANFOSS: Tepelné čerpadlo ocenila Švédská energetická agentura

Petr Houška | Středa, 21. listopad 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Tepelné čerpadlo Danfoss DHP-AQ systém vzduch/voda získalo významné ocenění Švédské energetické agentury, která jej vyhodnotila jako čerpadlo s nejlepší roční účinnosti, což v praxi znamená, že svému uživateli přinese největší roční úsporu energie.

Stalo se tak na základě rozsáhlého testu 12 vybraných tepelných čerpadel od různých výrobců. Tepelné čerpadlo Danfoss DHP-AQ rovněž získalo nejlepší hodnocení z pohledu teploty teplé vody, dále za nejnižší hlučnost a nízké energetické ztráty.

Švédská energetická agentura je vládní agentura zabývající se otázkami energetické politiky. Sídlí v Eskilstuně, a jejím posláním je podporovat rozvoj energetického systému ve Švédsku pouze tak, aby se stal ekologickým a ekonomicky udržitelným. V testu, který proběhl koncem loňského roku, bylo sledováno tepelné čerpadlo DHP-AQ 11. Roční topný faktor a úspory energie byly testovány pro tři různé velikosti domů s roční spotřebou tepla 15000 kWh/rok, 25 000 kWh/rok a 35 000 kWh/rok.

"Roční topný faktor je nejdůležitějším faktorem pro zákazníka. Je to klíčový parametr pro dokončení výběru tepelného čerpadla," řekl Anders Odell, který vedl testování švédské energetické agentury. "Danfoss DHP-AQ je nově vyvinuté tepelné čerpadlo se zcela novým typem regulace, který zajišťuje, že tepelné čerpadlo pracuje s maximální efektivitou v každé situaci. Naše testy prokázaly, že DHP-AQ nabízí vždy prvotřídní výkon v každé oblasti. Proto jsme velmi rádi, že je to potvrzeno v nezávislém testu výrobku," uvedla v této souvislosti Dita Černá zajišťující technickou podporu tepelných čerpadel firmy Danfoss.

danfossčerpadlo1Tepelné čerpadlo vzduch/voda získává energii z venkovního vzduchu a produkuje teplo i teplou vodu. Danfoss DHP-AQ vytápí dům efektivně, i při poklesu venkovní teploty na -20°C. Díky jedinečnému zákaznicky přizpůsobivému řešení (možnost volby velikosti zásobníku na teplou vodu) tepelného čerpadla DHP-AQ, může být každá instalace šitá přímo na míru dle požadavků zákazníka. S množstvím příslušenství a výkonovou řadou od 6 do 36kW nabízí řešení jak pro malé domy, tak pro větší stavby. Navíc disponuje tepelné čerpadlo Danfoss DHP-AQ vestavěnou funkcí chlazení - snížení vnitřní teploty v letních měsících.

Vybrané výsledky testu pro tepelné čerpadlo DHP-AQ vzduch/voda:

Nejvyšší roční topný faktor ve všech měřených případech
  - Pro malé domy (~ 15 000 kWh / rok), RTF 3,0 – RTF je o 0,1 až 0,6 větší než u ostatních modelů
  - Pro střední domy (~ 25 000 kWh / rok), RTF 2,9 - RTF je o 0,1 až 0,7 větší než u ostatních modelů
  - Pro velké domy (~ 35 000 kWh / rok), RTF 2,7 - RTF je o 0,1 až 0,8 větší než u ostatních modelů

Největší úspory energie
  - Pro malé domy (~ 15 000 kWh / rok), roční úspora o 300 až 1400 kWh více než u ostatních modelů
  - Pro střední domy (~ 25 000 kWh / rok), roční úspora o 500 až 3000 kWh více než u ostatních modelů
  - Pro velké domy (~ 35 000 kWh / rok), roční úspora o 800-5100 kWh více než u ostatních modelů

Největší COP** faktor
  - při A7/W35 COP 4,7 – to je o 0,1 až 1,2 více než u ostatních modelů
  - při A2/W35 COP 3,9 – to je o 0,3 až 1,0 více než u ostatních modelů
  - při A-20/W35 COP 2,3 – jediné tepelné čerpadlo v testu, které mělo při těchto hodnotách prokazatelný COP faktor

Extrémně nízká hlučnost
  - Hladina akustického výkonu = 61dB(A)

Velké množství vody dodávané ohřáté na 40°C
  - Ze všech testovaných modelů dodává DHP-AQ největší množství teplé vody ohřáté na 40°C v poměru k objemu zásobníku    teplé vody. Model použitý v testu měl 180litrový zásobník teplé vody, který dodává 300 litrů 40°C teplé vody z kohoutku. To zajišťuje vynikající komfort teplé vody bez potřeby velkoobjemových zásobníků teplé vody. Zásobník teplé vody o objemu 300 litrů může poskytnout v případě potřeby až 500 litrů vody ohřáté na 40°C.

* Roční výkonnost: míra účinnosti tepelného čerpadla stanovena na ročním základě, zahrnující teplá i chladná období a přípravu teplé vody.
** COP faktor: Hodnota popisující účinnost tepelného čerpadla v určitém provozním stavu. Jde o poměr mezi topným výkonem a spotřebovanou energií.

O společnosti Danfoss

logo

Danfoss je světovou jedničkou v energeticky úsporných řešení, která pomáhají šetřit energii a čelit výzvám změny klimatu. Mezi hlavní oblastí podnikání patří tepelná technika, zejména pak dálkové vytápění a tepelná čerpadla, dále pak podlahové vytápění, segment termostatických hlavic atd. K dalším klíčovým oblastem patří chlazení potravin, klimatizace, ovládání elektrických motorů a topení v budovách - stejně jako řešení pro obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární energie. Dnes Danfoss zaměstnává 26.000 zaměstnanců na celém světě a má 140 prodejních společností po celém světě.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop