Tisk
Stínicí technika snižuje náklady

Stínicí technika snižuje náklady

Dagmar Čechová | Pondělí, 08. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv bývá běžně spojováno zejména s ochranou soukromí a zabezpečením, kvalitní stínění dnes umožňuje omezit úniky tepla a snížit náklady na vytápění až o 10 %. Podle odborníků se oproti roku 2010 zvýšil obrat v oboru stínění zhruba o 35 % a zdvojnásobil počet domácností, ve kterých je použito motorické ovládání stínění.

Foto SomfyVýhody použití kvalitní stínicí techniky lze spatřit v mnoha oblastech, v závislosti na aktuálním ročním období. „Zejména exteriérová stínicí technika má výrazný vliv na energetickou bilanci budovy. V létě je díky kvalitnímu stínění možné omezit náklady na chlazení a v zimě naopak umožňuje omezit úniky tepla a tím snížit náklady na vytápění," vysvětlila Štěpánka Lubinová, výkonná manažerka Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí.

Foto SomfyJeště výraznější je tato úspora ve vazbě na motorické řízení stínění. „Motorizace v návaznosti na čidla umožní, aby se podle aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo, a díky tomu se dům nepřehřívá a nemusíte v létě chladit, nebo dům nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění," doplnila Štěpánka Lubinová.

Foto SomfyÚspora energie na vytápění domu je jedním z hlavních důvodů, proč se poptávka po inteligentním řízení v oblasti stínicí techniky stále zvyšuje.
„V současné době registrujeme nárůst těchto zařízení u rodinných domů zhruba o 10 % ročně. Z celkového počtu instalovaných prvků stínicí techniky, je zhruba 30 % řízeno automaticky pomocí čidel nebo časové automatiky," sdělila Hana Pobořilová, marketing manažer společnosti Somfy, která vyrábí a distribuuje pohony a řídicí systémy pro stínicí techniku.

Tento trend potvrzuje i Štěpánka Lubinová a dodává, že se za poslední tři roky téměř zdvojnásobil počet domácností, ve kterých je použito motorické ovládání stínění.

Foto SomfyElektrické pohony zefektivňují celkový účinek stínicí techniky. Experti se shodují, že díky elektrickým pohonům předokenních rolet lze v zimních měsících uspořit až 10 % energie na vytápění domu. Při nízké venkovní teplotě se předokenní rolety automaticky zavřou a vytvoří dodatečnou tepelnou izolaci. Naopak, když v zimě svítí slunce, předokenní rolety se vytáhnou a pomohou vyhřát interiér domu či bytu. „Z našich zkušeností vyplývá, že pokud jsou rolety na noc zavírány, místnost vystydne zhruba o 1,5 °C. Pokud rolety zavřené nejsou, teplota se sníží až o 3°C," upřesnil Karel Kubela, obchodní ředitel společnosti Somfy.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop