Tisk
Češi mají nové prvenství – ve výrobě dřevních pelet

Češi mají nové prvenství – ve výrobě dřevních pelet

Michal Babor | Čtvrtek, 19. únor 2015 |

Přidat na Seznam.cz

V České republice je v provozu 12 certifikovaných peletáren, Češi tak vedou v produkci vysoce kvalitních pelet nad dalšími postkomunistickými zeměmi. Pelety jsou topivo, které je komfortní, při jejich spalování vzniká jen velmi málo emisí a navíc poskytují nezávislost na plynových a energetických gigantech. Oblíbili si je již před dvaceti lety Rakušané, Němci nebo Italové, nyní se ve velkém rozšiřují po celém světě.

Česko dnes vede nad dalšími postkomunistickými zeměmi v počtu výroben pelet, které získaly mezinárodní certifikaci ENplus, a tedy vyrábějí vysoce kvalitní pelety, o které je zájem na celosvětovém trhu. Žádná země na východ od nás – přestože objem lesní produkce je mnohde mnohem vyšší – nemá více než 12 certifikovaných peletáren. „Vzhledem k tomu, že dvě třetiny české výroby jsou stále určeny pro export zejména do západní Evropy, je pro naše výrobce certifikace ENplus nutnou podmínkou úspěchu. A to pomáhá ve zvyšování kvality celého českého trhu s peletami," komentuje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který v České republice a na Slovensku certifikaci uděluje.

Dřevostavbu vytápí Lou Fanánek Hagen peletami

pelety2Peletami se vytápějí nejen rodinné domy, ale i větší objekty, například pasivní bytový dům pro seniory v Plzni. Topit peletami se rozhodl i frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen: „Když jsem kupoval do roubenky v Rokytnici nad Jizerou kombinovaný kotel na pelety, dřevo a uhlí, topil jsem zprvu uhlím, které bylo sice levné, ale nepořádek byl tak ukrutný, že jsem se rozhodl to změnit," říká v rozhovoru pro klastr Česká peleta. „Mám záložní elektrokotel, ale s tím by asi bylo náročné celou zimu topit. Je to sice nejpohodlnější, avšak drahé. Kompromis jsou pelety, z nichž se někdy vysype trochu těch dřevěných slisovaných pilin, ale oproti uhlí to nemastí, není to černé a takový ten prášek se zamete."

Přečtěte si celý rozhovor

Světlé, nebo tmavé?

pelety3Pelety se vyrábějí lisováním na tvarovacích lisech. Vstupní hmota se pod vysokým tlakem protlačuje přes malé kruhové otvory ocelové matrice, přičemž se zahřívá na teplotu kolem 100° C. Celulóza, která se nachází ve dřevě, vlivem teploty měkne a stává se lepivou. To umožní lisovat dřevěné piliny do tvaru pelety bez přidávání jakýchkoliv přísad. Díky této technologii obsahují nízký podíl vody a popela. Hoří proto velmi pomalu.

Podle typu dřevin a kůr jsou buď dřevěné pelety světlé, nebo tmavé, které obsahují kůru. Z hlediska výhřevnosti jsou nejefektivnější světlé dřevěné pelety. Reálná průměrná výhřevnost pelet dosahuje hodnoty až 18,5 MJ/kg. Dřevěné pelety neobsahují žádné chemické škodliviny, které by se při pálení uvolňovaly do ovzduší.

Hlavní výhody topení peletami

  • Ekologicky ušlechtilé palivo z dřevní masy
  • Maximálně ohleduplné k životnímu prostředí
  • Umožňují nezávislost na dodávkách fosilních paliv jako je zemní plyn nebo uhlí
  • Neobsahují žádné chemické škodliviny, které by se při pálení uvolňovaly do ovzduší
  • Popel ze spálených pelet neobsahuje žádné škodlivé látky a dá se tak využít jako přírodní hnojivo na kompost
  • Popel proto není vhodné brát jako odpad, ale je důležité jeho zpětné vpravení do půdy

Zdroj: Klastr Česká peleta, pilsentrade.cz

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop