Tisk
Solární ohřev vody v domě - budoucnost má asi jen fotovoltaika

Solární ohřev vody v domě - budoucnost má asi jen fotovoltaika

Michal Doležel | Středa, 14. říjen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Systém ohřevu vody pomocí solární energie bude dříve nebo později součástí téměř každého rodinného domu. Tvoří totiž zásadní dílek ve skládačce technologií vedoucích k větší energetické nezávislosti. Zatímco dříve se při ohřevu vody uplatňovaly hlavně termické systémy, nyní se i v této oblasti využívá spíše fotovoltaika.

 

Solární systém ohřevu vody může výrazně snížit náklady na energie. Nejde o nic nového, termické systémy pro ohřívání vody se běžně používají už téměř 40 let. V současnosti se ale zdá, že technologie termického ohřevu, kdy v solárním kolektoru proudí pracovní kapalina, která pak předává teplo vodě v zásobníku, narazila na svůj vývojový strop. Na tomto principu už prostě není co zdokonalovat a s klesající cenou fotovoltaických panelů se už instalace těchto systémů téměř nevyplatí.

Výhody fotovoltaického ohřevu

Ohřev vody fotovotaikou je vlastně velmi jednoduchý. Panely na střeše vyrábí elektřinu, která pak ohřívá vodu třeba v obyčejném elektrickém bojleru. Výhod tohoto řešení je spousta. Na rozdíl od termického systému nepotřebujete instalovat složité rozvody pracovní kapaliny, žádná oběhová čerpadla, ventily... Odpadají také problémy s ekologicky škodlivou nemrznoucí pracovní kapalinou.

vacuum panel

 

Na rozdíl od termických systémů pracuje fotovoltaika velmi dobře i v slunečných mrazivých dnech, naopak v létě se systém méně přehřívá. Tradiční výrobci bojlerů, jako je například DZ Dražice, navíc nabízí zásobníky na teplou vodu, které je možné k fotovoltaickým panelům ihned připojit. Obsahují totiž dvě topné spirály, jednu pro napájení z elektrické sítě a druhou pro připojení k solárním panelům.

Velkou výhodou tohoto řešení je také dobrá škálovatelnost a rozšiřitelnost. Pokud například zjistíte, že vám stávající produkce teplé vody nestačí, není problém přikoupit další solární panely. Ohřev vody je také dobrá startovací pozice pro rozvoj domácí energetiky. Začnete s ohřevem vody a časem možná přikoupíte střídač, akumulátor a máte doma solární elektrárnu pro vlastní potřebu.

Potřebujete větší plochu kolektoru

Solární fotovoltaické panely mají ale také některé nevýhody. Tou hlavní je potřeba větší plochy. Zatímco termický systém, který zvládne zásobovat běžný rodinný dům, potřebuje kolektory s plochou cca 5 m2, fotovoltaika si vyžádá asi 15 m2 panelů. Stejnosměrný proud může také ničit spínací kontakty v bojleru. Z tohoto důvodu odborníci doporučují do systému zařadit jednoduchý střídač, který stejnosměrný proud konvertuje na střídavý. To s sebou ale nese další náklady.

Také termické systémy ještě mají své využití. Znamenitě se hodí například pro ohřev vody v bazénu. V domácím použití ale jednoznačně vítězí fotovoltaika.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop