Tisk
Jak správně vybírat termostatickou hlavici k radiátoru

Jak správně vybírat termostatickou hlavici k radiátoru

Redakce | Středa, 04. listopad 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentům pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo, přesto však toto poměrně levné zařízení v mnoha domácnostech chybí. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů pro výběr a správné používání termostatické hlavice.

 

Vyvarujte se příliš levných produktů

Běžná termostatická hlavice stojí jen pár stokorun a rozhodně se na ní nevyplatí šetřit. „Při koupi termostatické hlavice platí stejné pravidlo, jako pro veškerou další otopnou techniku – vyvarovat se podezřele levných produktů, které nemusejí být vždy kvalitní,“ uvedl k nákupu Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „Úspora v řádu desetikorun totiž může v konečném důsledku znamenat, že termostatická hlavice neplní svou úlohu a fakticky funguje pouze jako běžný dvoupolohový ventil,“ doplnil Hajman.

Pozor na závit a připojení k radiátoru

Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.

Digitální termostatická hlavice umí víc

digitální termostatická hlavicePokud nevlastníte chytrý termostat, může být velmi dobrým řešením pro regulaci topení použití digitálních termostatických hlavic. Ty umožňují například nastavovat intenzitu vytápění v čase nebo určit, kdy bude topení v místnosti zapnuto a kdy naopak ne. Dražší digitální termostatické hlavice mají také užitečnou funkci rozpoznání otevřeného okna. Ta v případě intenzivního větrání přívod teplé vody do radiátoru na chvíli vypne, zatímco běžná termostatická hlavice v takovém případě intenzitu topení zbytečně zvýší.

Digitální termostatické hlavice však mají i několik nevýhod. Pro svůj provoz potřebují baterie, které je nutné zhruba jednou ročně měnit. Hlavice též ovládá ventil radiátoru pomocí malého elektromotorku. Jeho občasný hluk může třeba osoby se slabším spánkem rušit.

Používejte ji správně

Termostatická hlavice vám může ušetřit nezanedbatelnou část nákladů na vytápění, aby však mohla správně fungovat, musíte ji dobře používat. V žádném případě termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že ji úplně uzavřete, a ve chvíli, kdy je vám v místnosti zima, ji naopak úplně otevřete. Tím totiž její možnosti vůbec nevyužijete. Z hlediska úspor je nejlepší hlavici dlouhodobě nastavit na požadovaný stupeň. Teplotu v místnosti pak regulujte jen mírným pootáčením hlavice, které změní teplotu v místnosti o 2 až 4 °C.

Pokud máte radiátory napojené na systém dálkového zásobování teplem, zpravidla se nemusíte starat ani o nastavování nižší noční teploty. Tato regulace obvykle probíhá automaticky ve výměníkové stanici na základě vnější teploty vzduchu. Ani na noc tedy termostatickou hlavici v ložnici neuzavírejte.

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop