Tisk
Solární ohřev vody - jak vybrat správný systém?

Solární ohřev vody - jak vybrat správný systém?

Michal Doležel | Úterý, 08. březen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Přichází pozvolna jaro a sním i úvahy na možnou modernizací a vylepšeními domácích energetických systémů. Jedním z nich může být instalace solárního ohřevu vody. Na co se při výběru systému pro solární ohřev vody zaměřit?

 

Vakuový nebo atmosférický kolektor?

Důležitá je správná volba solárního kolektoru. Termické solární systémy ohřevu vody zpravidla používají vakuové či atmosférické kolektory, ale nelze obecně říci, který z nich je výhodnější. Oproti atmosférickým kolektorům dokážou vakuové kolektory vzhledem ke svým nižším tepelným ztrátám pracovat efektivněji při chladnějších povětrnostních podmínkách. Naopak atmosférické kolektory jsou právě díky své vyšší tepelné ztrátě odolnější proti námraze krycího skla nebo přetrvávající sněhové pokrývce, která by mohla absorbér v zimním období zastiňovat. Vzhledem k příznivější ceně ale lidé většinou volí kolektory atmosférické. Dražší trubicové vakuové kolektory je navíc nutné nakupovat obezřetněji, protože velmi záleží na jejich kvalitě.

vakuový solární kolektor

 

Důležitá je dobrá regulace systému

Při koupi solárního ohřevu vody jsou důležité nejen parametry kolektoru a zásobníku, ale také kvalita regulace celého systému. Solární systém by měl obsahovat uživatelsky přívětivý regulátor, s grafickým zobrazením všech důležitých parametrů celého systému. A měl by také uživateli poskytnout představu o množství solární energie, které mu systém za určité období dodal. U tlakových systémů by pak měl regulátor umět omezit případné přehřívání systému například v situacích, kdy jejich uživatel odjede na dovolenou. V neposlední řadě by pak u běžných zásobníků mělo být standardem zabezpečení ochrany proti bakterii legionelle. Právě ta se totiž ráda množí hlavně v usazeninách na stěnách nekvalitních nádob.

Klíčový ukazatel - měrný tepelný zisk kolektoru

Při výběru solárního systému pro ohřev teplé vody či vytápění se zaměřte hlavně na ukazatel měrných využitelných tepelných zisků solární soustavy qss,u (kWh/m2rok). Tato hodnota je klíčová pro posouzení ekonomické výhodnosti celé solární soustavy a udává, kolik kilowatthodin energie získáte ročně z jednoho čtverečního metru solárního kolektoru. Výše měrných využitelných tepelných zisků solární soustavy vždy závisí na konkrétním projektu – na kvalitě a umístění kolektoru, tepelných vlastnostech zásobníku a energetických ztrátách celého zařízení.

Využitelný tepelný zisk navíc záleží také na dobře zvolené velikosti plochy kolektorů vzhledem k potřebě tepla v domě. Jde totiž o energii, kterou opravdu využijete. Příliš velký solární kolektor má hodnotu qss,u nižší, protože v létě produkuje přebytek tepla, které dům vůbec nevyužije.

termický solární kolektor

Směšovací armatura zabrání opaření

Zejména tlakové systémy pro solární ohřev vody se v létě často potýkají s přebytky tepla. Snadno se tak stane, že teplota vody v zásobníku je příliš vysoká a mohla by obyvatele domu opařit. Kvalitní solární systém proto obsahuje směšovací armaturu, která se stará o to, aby teplota vody nedosáhla příliš vysokých hodnot. Směšovací armatura by měla být standardní součástí systému. Na její existenci a parametry se proto zeptejte dodavatele, a pokud ji vámi vyhlédnutý systém neobsahuje, zvažte ještě raději jiný.

                        Termické systémy a fotovoltaika - co je výhodnější?

V souvislosti s klesající cenou fotovoltaických panelů se stává ekonomicky zajímavou také varianta ohřevu vody elektřinou vyrobenou v domácí solární elektrárně. Podle některých odborníků je ohřev vody fotovoltaikou daleko ekonomičtější, než použití termického systému.

Výhodou fotovoltaického ohřevu je jednodušší instalace a také možnost spotřebovávat přebytky energie v létě. Od kolektoru do ohřívače vede klasický elektrický kabel. Není tedy nutné řešit rozvody potrubí a jeho prostupy stavebními konstrukcemi domu. Systém je jednoduší - nejsou zde oběhová čerpadla, nemrznoucí pracovní kapalina atd. Za mrazivých ale slunečných dní je fotovoltaický ohřev účinnější než termické kolektory.

Zastánci termických systémů argumentují, že dobře vyladěné zařízení tohoto typu pracuje také velmi efektivně, ale vyžaduje mnohem menší plochu kolektoru než fotovoltaika.

Zvolte solární systém vhodné velikosti

Volba nejvhodnějšího solárního systému pro ohřev teplé vody je vždy kompromisem mezi plochou slunečních kolektorů a náklady na celé zařízení. Pokud na střechu svého domu instalujete velkou plochu kolektorů, úspora fosilních paliv bude větší, celé zařízení však bude zbytečně drahé. Je proto důležité vše zkonzultovat s odborníkem - energetickým poradcem. Podle odborníků dokáže vhodně zvolený solární systém v rodinném domě ušetřit až 60 % nákladů na ohřev teplé vody a na vytápění se může podílet přibližně z 20 %. Záleží ale na návrhu a také na lokalitě a místních klimatických podmínkách Příliš výkonný solární systém sice ušetří více energie, jeho cena ale bude problematická.

Foto: Dreamstime.com

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop