Jak využít zimní slunce v dřevostavbě? K vytápění, ohřevu vody i k otevírání vrat

Jak využít zimní slunce v dřevostavbě? K vytápění, ohřevu vody i k otevírání vrat

Redakce | Pátek, 25. listopad 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Sluneční energie se v současnosti využívá nejen ve velkém, například v případě solárních elektráren, ale čím dál více i v běžných domácnostech. Přestože je v zimním období sluneční záření méně intenzivní, může pokrýt část energetické spotřeby české domácnosti. Zejména nízkoenergetické dřevostavby a pasivní rodinné domy mohou ze zimního slunce významně profitovat.

Lidé tak začínají více investovat do systémů, díky kterým lze sluneční energii využít na ohřev vody, pro vytápění nebo na výrobu elektřiny pro svůj rodinný dům. Nejde přitom pouze o finanční úsporu, ale stále častěji také o vyjádření ekologického cítění, které není majitelům moderních dřevostaveb cizí.

Solární energie jako způsob vytápění dřevostavby

Energie ze slunce přeměněná na teplo se získává prostřednictvím solárních kolektorů, někdy též zvaných jako fototermické. Sluneční svit je v našich zeměpisných šířkách nejintenzivnější v období od dubna do září, i v zimě však lze jeho hodnoty využít v náš prospěch. V rozmezí mezi listopadem a únorem se průměrný počet slunečných hodin za měsíc pohybuje od 30 do 90 a nejčastěji se získaná energie využívá při ohřevu užitkové vody nebo k přitápění. Počítají s tím už i moderní typy kotlů, které jsou k přitápění pomocí solární energie přizpůsobeny. Na rozdíl od fotovoltaických systémů, které transformují sluneční záření přímo na elektřinu a mají účinnost zhruba 15 %, dokážou ty fototermické využít až 80 % energie ze slunečního záření.

solární panely na střeše dřevostavby

Obr.: Dřevostavba se solárními panely. Foto: Dreamstime

Přirozená výhřevnost slunce

Zimní slunce působí také skrze klasický skleníkový jev, kdy pomáhá vyhřívat obytné místnosti v dřevostavbě přímým slunečním zářením. Zejména jižní a jihozápadní strany fasády mohou tímto způsobem získat až 50 % tepla. Během zimních měsíců je navíc důležité zabránit tepelným únikům, ke kterým nejvíce dochází okny. „Tepelné ztráty výrazně snižují předokenní rolety, které mají výborné tepelněizolační vlastnosti a přirozeně regulují teplotu v domě či bytě," vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky.

Využití fotovoltaiky pro LED osvětlení i pohon zařízení

V domácích podmínkách mohou dobře fungovat i fotovoltaické systémy, které přeměňují sluneční záření na elektřinu. Fotovoltaické panely spolu s akumulátorem poslouží jako zdroj napětí, který jistí výpadky proudu. Takové panely se dají instalovat například na zábradlí balkonu a lze jimi napájet třeba stále oblíbenější LED zdroje, ale i notebooky, telefony nebo WiFi síť.

interiér dřevostavby pohledové dřevo

Obr.: Sluneční energie převedená fotovoltaickým systémem může napájet menší světelné zdroje. Foto: Reiulf Ramstad arkitekter

Pohon na solární energii je v současné době také osvědčeným řešením pro ovládání různých komponentů, jako například vrat, bran, garáží i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť. „Kromě úspory energie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí je velkou výhodou pohonů se solárními systémy možnost ovládání garážových vrat během výpadků proudu ve veřejné síti, a to i v noci díky bateriovému zdroji," doplnil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop