Jaké rozvody jsou vhodné pro hygienicky čistou vodu?

Jaké rozvody jsou vhodné pro hygienicky čistou vodu?

Komerční sdělení | Středa, 05. říjen 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Všimli jste si, jak se v posledních dvou letech změnila hygiena mezi lidmi? Samozřejmě k lepšímu, což je dobře a má to své logické odůvodnění. Je však s podivem, že ne každý se zajímá o hygienu vody ve svém domě, byť je to velmi důležitá potravina.

Většina z nás bere vodu jako každodenní samozřejmost. Jenže, ačkoliv primární zdroje pitné vody jsou většinou bezzávadné, neznamená to nutně, že voda, která vytéká z armatury, bude vždy 100 % perfektní. Kvalitu vody totiž může ovlivnit její distribuce, to znamená rozvody. Pokud budou špatně navržené, stanou se živnou půdou pro tvorbu bakterií a mikroorganismů, které nám škodí.

Voda nesmí stát


První zásadou kvalitní distribuce vody je její neustálý pohyb v potrubí, samozřejmě v okamžiku, kdy se na některém místě v domě otevře armatura. Voda nesmí nikde zůstat stát. Toho se dosáhne jedině tzv. kruhovým vedením instalace, která v případě odběru okamžitě uvede vodu v pohyb a „propláchne" tak celý rozvod. Druhou zásadou správně navrženého rozvodu je kvalitní izolace potrubí, která nejenže snižuje náklady, ale brání udržováním teploty rovněž vzniku mikroorganismů.

DrevoaStavby.cz | Jaké rozvody jsou vhodné pro hygienicky čistou vodu REHAU

Studená voda se nesmí ohřívat a teplá zas ochlazovat. Nízké náklady a eliminace následků havárií zajistí jen kvalitně provedené spoje potrubí. Za tuto část je samozřejmě odpovědný řemeslník, ale je na investorovi, aby si promyslel, jakou technologii bude požadovat. Velkou jistotu co do kvality spoje, životnosti a hladkého průtoku nabízí potrubní systémy RAUTITAN, které jsou spojovány mimořádně bezpečnou technologií násuvných objímek REHAU, kterou jsou vyrobeny z plastu nebo mosazi s nulovým obsahem olova.

Násuvná objímka má stejný průměr jako přívodní trubka. Ta se pomocí speciálního nářadí (expandéru) roztáhne a objímka k této trubce hladce, a hlavně těsně, přilne, aniž je zapotřebí těsnění. To je obrovská výhoda především z hlediska bezpečnosti spoje, ale také rychlosti práce. Další výhodou je, že v místě spoje nedochází k zúžení světlosti potrubí, proto je průtok vody hladký, a tak nezavdává příčinu pro usazování vodního kamene nebo vzniku choroboplodných zárodků.

DrevoaStavby.cz | Jaké rozvody jsou vhodné pro hygienicky čistou vodu REHAU

Materiál potrubí vždy na prvním místě


To všechno by bylo zřejmě nepodstatné, kdyby vlastní potrubí nebylo vyrobeno z kvalitního materiálu. Nejpoužívanější jsou samozřejmě plasty, ale je dobré vědět, že není plast jako plast. Firma REHAU, která má bohaté zkušenosti s vývojem materiálů používaných v kosmickém programu, vyvinula před lety potrubí z high-tech materiálu, což je polyetylen typu PE-Xa zesítěný za vysokého tlaku. Takové potrubí vykazuje oproti běžnému plastu vysokou pevnost, trvanlivost a odolnost proti otěru, proto se v něm netvoří usazeniny nebo inkrustace.

Dodejme, že jsou k dispozici všechny obvyklé rozměry potrubí RAUTITAN Stabil, dále příslušenství ke kruhovému vedení instalace, fitinky, izolace atd. Praktické je třeba také příslušenství v podobě chytrého detektoru úniku vody RE.GUARD, který pracuje na bázi ultrazvukové technologie a dokáže rozpoznat sebemenší, a hlavně nepatřičný únik kdekoliv ve vodovodním řádu. Pro milovníky moderních technologií dobrá zpráva – RE.GUARD lze dálkově ovládat, řídit a kontrolovat s pomocí tabletu, respektive chytrého telefonu. RE.GUARD lze také doplnit vodním filtrem RE.FINE, který ochrání celý systém před nečistotami a inkrustací.

S podobnou filozofií, založenou na nekompromisní kvalitě, přistupuje REHAU také k odvodu vody, to znamená odpadnímu potrubí, jež prezentuje systém RAUPIANO. V tomto případě ale nepůjde o hygienu, ale o komfort bezhlučného provozu, ke kterému přispívá opět kvalitní a odolný materiál potrubí, ale také odhlučněné objímky, jež sníží akustický hluk až o 50 %.

Více informací o potrubí RAUTITAN na REHAU CZ→

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop