Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Pod vrcholky Krušných hor</small>

POJĎTE DÁL: Pod vrcholky Krušných hor

Administrator | Úterý, 30. září 2014 |

Představujeme soutěžní roubenku ze 3.kola Dřevostavby roku 2014. Už čtvrtým rokem Jindřich s Ivonou spokojeně žijí v malé obci skoro u hranic. Jejich prvotním záměrem byl klasický srub, ale čím víc toho viděli, tím víc se jim líbily stavby z hraněných trámů. Po počátečních nezdarech, kde dodnes řeší odškodnění složené zálohy, zavítali do firmy Dřevotes. Zde dostali odpovědi na všechny otázky a zafungovaly i osobní sympatie.

Celý dům ve třech kamionech

roubenka Krušné horyZatímco se v Šumperku vyráběly prvky pro sestavení jejich roubenky, sami zatím řešili stavební povolení, příjezd na pozemek, terénní úpravy a spodní stavbu. V Dřevotesu jim rozmluvili založení na desce, protože parcela je ve velkém svahu, a doporučili zbudovat suterén s garážovým stáním. Stavbu to prodražilo skoro o milion, ale majitelé si dnes neumí představit, jak by to řešili bez garáže a sklepních prostor.

roubenka Krušné horyMístní stavební firma jim zhotovila připojení na sítě, zajistila zemní práce, vyzdění celého suterénu a příček v prvním patře a opěrné zdi. V červenci přijela celá hrubá stavba ve třech kamionech a během 10 dnů byla smontována. Špaletová okna Dřevotes dodal v září. Dokončovací práce v interiéru stavebníci svěřili opět místní firmě, na dřevěné části měli svého dvorního truhláře. Všechno v domě ladili do jasanového dřeva, ze kterého je podlaha, dveře, sauna, schodiště, kuchyňská linka, ostatní nábytek i obložení betonového schodiště ze suterénu.

Zimní slunce pomáhá topit

roubenka Krušné horyPřitápí plynem, jako hlavní zdroj tepla ale od podzimu do jara používají otočná krbová kamna, obložená kvůli akumulaci kamenem. Mají krásnou výhřevnost a vzhledem k jejich umístění mezi jídelnou a obývacím pokojem, je jejich natáčení opravdu používáno. Roční zásobu bukového dřeva mají složenou pod přesahem střechy na severní straně, kde jim pomáhá s tepelnou izolací stěny. V zimě pak hojně využívají sluníčka. Místním připadalo množství velkých oken zvláštní, Jindřich s Ivonou si to ale po nedostatku světla a slunce v původním bytě chtěli pořádně vynahradit. Díky špaletovým oknům s izolačním dvojsklem jim nedělají problém ani velké mrazy – a že tu už zažili i rekordních -27 stupňů!

Celý život na poloviční dovolené

roubenka Krušné horyProtože ke konci výstavby docházely peníze, nechali v nejvyšším patře položit klasickou laminátovou podlahu. Do roubenky se moc nehodila a měla o poznání horší akustické vlastnosti než masivní jasan, a tak ji nedávno zrekonstruovali. Ještě plánují vyměnit střešní krytinu z recyklovaného plastu (další kompromis z důvodu financí) za břidlici.

roubenka Krušné horyKdyž bydleli ve městě, ani je nenapadlo jít v odpoledním nevlídnu ven. Teď mají psa, který chce každý den na procházku, a přišli na to, že opravdu špatné počasí je jen výjimečně - stačí se dobře obléknout. Ve dřevě se bydlí krásně a příjemně, a tak se každý den oba upřímně těší domů. I když Krušné hory dostaly své jméno podle těžby barevných kovů (krušiti = těžiti), někdy tam trochu krušno je. I tak si zde ale Jindřich s Ivonou po celý rok připadají jako na poloviční dovolené.

Připravila Dagmar Šimonová, foto Martin Zeman

Líbí se vám tato roubenka? Celý příběh a více fotografií naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro ni ve 3. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop