Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis sruby&roubenky 4/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Na větrné hůrce</small>

POJĎTE DÁL: Na větrné hůrce

Redakce | Sobota, 09. leden 2016 |

Kolem poslední soutěžní dřevostavby 4. kola v kategorii masivních staveb to po celý rok řádně profukuje. Vítr je tu vítaný, přináší do kraje smogového Ostravska čistý vzduch a kvalitně zateplená stavba nepropustí chlad nebo teplo dovnitř ani ven.
Dřevěné stavby se
Vladimírovi a Ludmile líbily - dřevo krásně voní, stěny jsou teplé, v domě je příznivá vlhkost - a navíc ve srubu žije i jejich syn. Je už tak zvyklý na jeho pozitivní vlastnosti, že se mu v jiných domech špatně spí.

02 DSC920103 DSC920901 DSC9203

04 DSC9213
Měli představu o bezbariérovém bungalovu s nízkou spotřebou energie, jehož provoz bez problémů zvládnou i v důchodu.

Výsledkem je přízemní srub s obytnou místností a kuchyní, ložnicí, dětským pokojem pro vnoučata a jiné návštěvy, koupelnou a dvěma sociálními zařízeními, komoru se špajzem a garáž s nadzemním sklepem, odkud se vstupuje do půdního úložného prostoru.

06 DSC9265Smysl pro detail

Srub stavěla česká firma WOOD-LIFE CZ, která dodává převážně stavby na klíč a garantuje chování domu jako celku.

Majitel Martin Pavlíček se sám podílel na hrubé stavbě a na závěr jim předal kompletně nafocený průběh stavby na CD.

Do srubu se nastěhovali a dál se o něj nemusí starat. Není to klasický srub, kde dřevo postupně vysychá a stavba několik let pracuje. Tato konstrukce je zafixována na výšku i šířku a rozměry stěn se ani za 5 let nezmění.

Směrem zvenku je obvodová stěna složená ze sroubeného lepeného hranolu, dřevěné izolace, která má lepší akumulační vlastnosti než např. skelná vata, následuje předstěna se zpevňujícími menšími hranoly, kde vede veškerá instalace, a uvnitř smrkový obklad.

07 DSC9316
V interiéru jsou přiznané stropní trámy a krovy, celá konstrukce je až na pár míst zpracovaná čistě bez lišt.

Obývací místnost s kuchyní je otevřená do vrchu a k prosvětlení domu přispívá i lehké nabělení smrkového dřeva, které zabraňuje jeho oxidaci a vytvoření klasické žlutohnědé patiny, i citlivě vybíraný nábytek.

08 DSC931309 DSC931110 DSC9291
11 DSC9300Teplo od nohou

Na podlahovém teplovodním topení je anhydritový potěr a nalepená dubová podlaha, což je neobvyklé. Lidé se obávají sesychání dřeva a vzniklých spár v podlaze.

Podlahové topení se navrhuje na provozní teplotu místnosti 19 - 20° (v koupelně 22°) a pokud se do oběhu nepouští příliš teplá voda, může být vhodná i dřevěná podlaha.

Přitápí ještě krbovými kamny s centrálním přívodem vzduchu, které tak nevysušují vnitřní prostředí.

Nadkrokevní systém s kvalitní izolací zaručuje, že dům se v létě nepřehřeje ani přes střechu. Když se ráno vyvětrá na 20° a nebude se topit či vařit, vnitřní teplota vzduchu se v průběhu dne zvedne maximálně o 3° i během velmi teplých dnů.

14 DSC9319Příznivé výpočty

Veškeré spotřebiče jsou na elektřinu, a přesto si vystačí s měsíčními zálohami na elektřinu 1450 Kč a provoz domu lehce utáhnou.

Pro spoustu lidí je srub z pravidelných lepených profilů až příliš moderní. Někdo dává přednost přírodnímu vzhledu dřeva s prasklinami, suky a křivými kmeny, Vladimír a Ludmila mají ale rádi dokonalost.

Pozorují přírodu, obdělávají zahradu, jezdí po okolí na kolech. Zdravé bydlení si užívají maximálně a do zděného domu by už v žádném případě nešli.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Celý příběh a více fotografií tohoto srubu naleznete na soutěžní kartě tohoto domu.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba bez připomínek

  Dřevostavba bez připomínek

  Je to krása, když si moderní venkovská dřevostavba nenárokuje více, než jínáleží, když architekt dokáže převyprávět příběh původní zástavby bez zbytečné nostalgie a přitom…

 • Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Jednou ze zásadních věcí, které stavebníci řeší, je volba dodavatele stavby. Aby používal kvalitní materiály, aby vše bylo precizně provedené, aby nemuseli řešit žádné reklamace.…

 • Pojďte dál: Vzkříšená za pomoci dřeva

  Pojďte dál: Vzkříšená za pomoci dřeva

  Původní účel této stodoly byl naplněn řadu let nazpět, a tak přišel čas na zásadní proměnu. Jako součást celého hospodářství neslouží sice přímo pro bydlení, zato je…

 • Srub v místě, kde je svět (opět) v pořádku

  Srub v místě, kde je svět (opět) v pořádku

  Krušné hory kdysi stály za svým jménem, ale naštěstí už dávno krušné nejsou. Zdecimované porosty 80. let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, jsou krásné na pohled i na pobyt.…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále www.drevoastavby.cz?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner