Velkorysá a netradiční dřevostavba dokonale kopíruje specifický tvar pozemku

Velkorysá a netradiční dřevostavba dokonale kopíruje specifický tvar pozemku

Redakce | Středa, 28. květen 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Velkorysou dřevostavbu s užitnou plochou 170 m2 na předměstí velkého východočeského města původně manželé stavěli s vidinou vysněné čtyřčlenné rodiny. Jak je ovšem známo, člověk míní, život mění, a tak v ní dnes žije Helena s pětiletým synem Ondrou sama. Atypický tvar elegantního domu z příjezdové strany na první pohled nevytušíte, ihned po vstupu vás ale rozhodně zaujme jeho netradičně pojatá dispozice.

Vraťme se ale na začátek, do doby, kdy Helena s Romanem žili v rozlehlém mezonetovém bytě – právě tam se luxusní metráží životního prostoru inspirovali. Ačkoli oba vyrůstali v rodinných domech, roky si byli jistí tím, že jim byt bez starostí a práce okolo nemovitosti naprosto vyhovuje. Až dokud se jim nenarodil syn. „S příchodem dítěte se spousta pohledů a názorů změní," vzpomíná Helena. „Najednou se zdálo být fajn mít pro to dítě zahradu. Vypustit ho ven kdykoliv bez nutnosti se neustále pakovat někam na výlet, do parku a podobně." Když se k tomu přidala ještě nepříjemná zkušenost s hlučnými sousedy, bylo rozhodnuto: bude se stavět dům.

Nesnadná podmínka


Oba manželé se shodli na tom, že z města nepůjdou – jednak s ohledem na svou práci a jednak nechtěli „dělat dětem taxikáře". Sehnat pozemek přímo ve městě ale nebylo jednoduché. „Moc jich nebylo, jen výjimečně se do inzerce nějaký zatoulaný dostal. Tohle byla asi poslední plocha ve městě, na které vznikaly nové parcely – určené primárně pro bytové domy. Pár pozemků tady ale bylo vytyčeno pro rodinné domy a tenhle byl úplně poslední k prodeji."

Když ho Helena objevila, neměl ještě vyřešenou příjezdovou cestu a inženýrské sítě, což by byla komplikace při získávání hypotéky. Ona s Romanem navíc nebyli přesvědčeni o dané lokaci, a tak je ani nemrzelo, když z nabídky zmizel. Zhruba o půl roku později se ale objevil znovu a oni se přece jen rozhodli k němu zajet a místo si navnímat. Nakonec zvážili i nedostatek jiných možností za dosažitelnou cenu a rozhodli se pozemek koupit. „A jsme tu opravdu spokojeni, ani jednou jsme nezalitovali," chválí si finální rozhodnutí Helena.

O materiálu měli jasno oba


„S dřevostavbou jsme měli zkušenost od známých a subjektivně jsme se v ní cítili dobře. Věděli jsme, že to nemá žádná negativa a není čeho se v ní bát. Takže jsme se představě domu ze dřeva rozhodně nebránili, naopak. Bylo nám to sympatické i z pohledu ekologie, a naprosto zásadním faktorem pro nás byla rychlost výstavby." Museli totiž prodat svůj velký byt a přestěhovat se i se synkem na prozatímní dobu do menšího. Helena navíc vzpomíná, jak její rodiče kdysi stavěli zděný dům svépomocí, a to postupně zhruba 15 let. „Svou roli hrálo i to, že existuje spousta firem, které vám dřevostavbu postaví na klíč, s menším počtem subdodavatelů."

Dodavatele určil náš časopis


Na titulní straně časopisu DŘEVO&stavby jsem objevila dům, který se mi hrozně líbil, a dohledala jsem si k němu výrobce," vzpomíná Helena. „Ten dům byl sice úplně jiný, než je nakonec ten náš, ale na jejich webu jsem zjistila, že se mi jejich stavby obecně prostě líbí – jsou takové čisté, hezké, elegantní, zkrátka vkusné. Navíc měli dobré reference, a tak jsme jeli rovnou k nim a jinou firmu ani nepoptávali."

Kanceláře firmy sídlí ve dvou typových domech, které si investoři rovnou mohli prohlédnout. „Na základě společného jednání, které náš dojem potvrdilo, a veřejně dostupných informací jsme se ihned rozhodli, že tohle je ten správný partner pro nás, a požádali ho o dům od A do Z."

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-4

Vkusný: Tak charakterizovala Helena typ dřevostaveb od zvoleného výrobce – a to bylo důležitým faktorem výběru. Foto: Martin Zeman

Slovo architektky


Klienti nás oslovili poté, co našli zalíbení v našich typových a referenčních domech. Pro dřevostavbu jako takovou byli rozhodnuti. Přišli k nám s tvarově atypickým pozemkem situovaným sice na konci slepé ulice, ale s vidinou budoucí výstavby bytových domů v přímém sousedství. Jedním z hlavních požadavků investora tedy bylo zajištění soukromí jak v domě, tak v zahradě.

Největší radostí je spolupráce s klientem s otevřenou myslí, to se nám u tohoto projektu splnilo – původní představu o tom, jak na pozemek umístíme jednu z našich dřívějších realizací, kterou jen drobně upravíme, jsme tak na úvodní schůzce přetvořili v úplně jiný koncept, současně jsme ale respektovali přání klientů na oddělení klidové a společenské části domu. Logickou volbou tak byl půdorys otevřeného L, ke kterému jsme v přední části pozemku připojili vstupní a technickou část domu, soubor staveb uzavírá samostatně stojící garáž.

Samotnou hmotou domu jsme tak docílili odclonění zahrady od přilehlé ulice. Všechny pokoje bylo možné orientovat tak, aby byly krásně prosluněné a díky velkým proskleným plochám maximálně provázané s okolní zahradou. Před nevyžádanými pohledy chrání prosklenou hlavní obytnou místnost a přilehlou terasu přesah střechy, ten je navržen tak, aby v létě obyvatelům poskytl příjemný stín, ale v zimních měsících propouštěl do interiéru světlo.

Co se týče vnějšího výrazu domu, nechali nám investoři poměrně volnou ruku, měli však jasnou představu o tom, že chtějí v domě co nejvíce pracovat s přírodními materiály, obložit dům dřevěnými latěmi se tedy přímo nabízelo, městský vzhled domu jsme podpořili doplněním omítaných ploch fasády, kterou jsme zároveň akcentovali vstup do domu a převýšenou hlavní obytnou místnost. Klienty ještě čeká práce v zahradě, ale věřím, že nakonec bude vše působit jako harmonický celek.

Hana-Kulová
Ing. arch. Hana Kulová
LUCERN dřevostavby s.r.o.

Netradiční tvar i dispozice


Výrobce nabízel jak mnoho typových domů, tak i vlastní architekty pro individuální návrh. K tomu bylo nutné přistoupit s ohledem na specifický tvar pozemku. Výměra něco málo přes tisíc m2 nenabízela moc variant, jak na něj posadit obdélníkovou budovu či klasický tvar písmene L, a manželé navíc po zkušenosti z mezonetového bytu už nechtěli schody. Výsledkem práce architektky tak je bungalov do široce rozevřeného V, který hranici parcely dokonale kopíruje, a přitom zanechává k využití maximum zahrady. Vedle vchodu se krásně vešla i garáž, do níž se projde suchou nohou.

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-3

Otevřený: Atypicky rozevřené V je výsledkem dokonalého kopírování netradičně tvarovaného pozemku. Foto: Martin Zeman

Velkorysa-drevostavba-LUCERN-garaz

Praktická: Garáž se krásně vešla do návrhu a díky společné střeše a propojení s domem se do ní dá jít suchou nohou. Foto: Martin Zeman

Rozložení místností je ovšem překvapivé – hned za chodbou po vstupu do domu se před vámi otevřou dvě možnosti: buď vlevo do jediné, prostorné hlavní obytné místnosti, nebo vpravo ke všem ložnicím a zázemí. „Velikosti jednotlivých místností jsme si přesně nadiktovali, architektka od nás měla hodně podrobné zadání." Poradila si s tím na jedničku, i za cenu toho, že třeba toaleta má poněkud neobvyklý tvar. Investoři nechali v návrhu provést pouze pár změn (zrušení jedné koupelny či horizontálního okna v obýváku) a zbytek odsouhlasili.

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-16

Dostatečná: I ve čtyřech by si vystačili s jedinou koupelnou – tu druhou nechali z původního návrhu vyškrtnout a zvětšili si šatnu. Foto: Martin Zeman

Netrvalo to ani rok


„Stavba probíhala rychle, samozřejmě se to trochu zadrhlo ke konci – například elektrikáři museli přijet natřikrát a podobně – takové ty běžné věci, co objevíte na kontrolních dnech a je třeba je opravit nebo vyřešit. Ale tak za tři čtvrtě roku bylo hotovo." Jediné, co si investoři řešili sami, byly interiérové dveře s atypickou výškou a kuchyňská linka.

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-10

Odborný: Zařízení svěřili interiérové designérce a na výsledku je to vidět. Barevné ladění tón v tónu působí nesmírně harmonicky. Foto: Martin Zeman

„Přišly takové drobnosti, jako že třeba stavební otvory pro dveře byly připravené na výšku 210 cm, ale my máme 230, nebo se zapomnělo na trubku k digestoři v ostrůvku... ale vždycky když se něco takového objevilo, tak to výrobce okamžitě s omluvou vyřešil," říká přesvědčivě Helena. „My jsme byli tolerantní – chápeme, že stavba je náročný proces a že se vždycky na něco přijde. Byli jsme ale naprosto spokojeni s jejich přístupem."

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-14

Poučený: O rozměrech užitné plochy celého domu i jednotlivých místností měli manželé jasno díky předchozí zkušenosti, a navíc je plánovali pro čtyřčlennou rodinu – hlavní obytný prostor je tak skutečně velkorysý. Foto: Martin Zeman

Těžká zkouška


O tom, že stavba domu je náročným procesem a milníkem v lidském životě, by mohlo vyprávět mnoho párů, jejichž vztah tuto zatěžkávací zkoušku nakonec nezvládl. Svou daň si těžké období plné starostí vybralo i zde.

„My jsme měli opravdu náročné roky, protože já jsem při mateřské poměrně dost pracovala a do toho ještě studovala vysokou školu. V tom období se začaly dít všechny ty náročné majetkové posuny: prodávali jsme dva byty, kupovali pozemek, do toho se pak přidala samotná stavba... Měli jsme toho strašně moc a ty okolnosti vedly k našemu odcizení – neměli jsme na sebe vůbec čas," vzpomíná Helena, ale jedním dechem dodává: „I když se s manželem rozvádíme, dohodli jsme se, že dům prodávat nebudeme. Ondra je tu šťastný, máme hrozně fajn sousedy, má tu kamarády. Sousedské vztahy jsou strašně důležité."

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-17

Spokojený: Malý Ondra byl původním argumentem pro pořízení domu a je v něm dnes spokojený i díky kamarádům v sousedství. Společně jsou celé dny na vzduchu.
Foto: Martin Zeman

Dům pod kontrolou


O klima v domě se stará řízená rekuperace, o tepelný komfort pak tepelné čerpadlo a podlahové topení ve všech místnostech. Místo klimatizace k němu mají dochlazování a Helena si ho nemůže vynachválit. „I v extrémně horkých dnech, když ráno při odchodu zatáhnu žaluzie, nám tady ta studená voda v podlaze v pohodě udrží třeba 21 stupňů."

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-12

Foto: Martin Zeman

Vinylová podlaha přitom není v zimě nijak horká ani v létě nepříjemně chladná. Chytrou domácnost nechtěli, přišla jim zbytečně nákladná a říkali si, že se pak jen víc věcí může pokazit. Venkovní žaluzie tedy ovládají pouze manuálně. Časem možná přijde na řadu fotovoltaika, zatím na ni mají na střeše pouze přípravu. „Uvidíme, jaká bude její návratnost. Při stavbě nejste schopná vysledovat přesně náklady, ty se ukážou až teď, za běžného provozu."

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-19

Profesionální: Otisk bytové designérky je vidět v každé místnosti. I když hlavní obytný prostor na dokončení některých prvků ještě čeká, ložnice je dotažená k dokonalosti. Foto: Martin Zeman

Okamžitě „jako doma"


S ohledem na to, že v domě zůstali sami dva, ale Helena přiznává, že je z dnešního pohledu zbytečně velký. „Pro čtyři by byl akorát, jen to holt život chtěl jinak. Jsme tu ale naprosto spokojení. Já se tu cítím dobře, Ondra je nadšený z kamarádů i bazénu, už si nedokážeme představit, že bychom se znovu zavřeli do bytu." V tomto srovnání nový dům na celé čáře vítězí už z důvodu přehřívání mezonetového bytu.

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-2

Foto: Martin Zeman

„Ještě nás čeká zahrada. Já jsem teď na jaře poměrně dost ostříhala bobkovišně u plotu, tak čekám, až zase vyrostou a zakryjí výhled na staveniště u sousedů." Dodatečně si Helena ještě pořídila zařízení na změkčení vody, což by bývalo bylo lepší řešit hned. „Takhle mi chyběla zásuvka a trubky nemohly jít kompletně ve zdi, takže kus jde v technické místnosti po zemi... Mělo nás to napadnout – věděli jsme, že v Hradci je tvrdá voda." Jinak by ale nic neměnila a dřevostavbu i zvoleného dodavatele by ostatním rozhodně doporučila.

Velkorysá-dřevostavba-LUCERN-6

Neotřelá: Při posezení na terase se rozhodně necítíte jako v uzavřeném prostoru i díky zajímavému průzoru na oblohu. Foto: Martin Zeman


drevostavba-roku-ico

Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2025

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2025 pod názvem "Netradiční a plný překvapení". Hlasujte do 23.06.2025 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické parametry


  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 200 m2
  • Užitná plocha: 167 m2
  • Dispozice: 5 + kk + garáž
  • Konstrukční systém: lehký skelet, sendvičový panel LUCERN Eco Plus, difuzně uzavřená skladba
  • Zdroj energie / teplo: tepelné čerpadlo De Dietrich vzduch/voda
  • Větrání: nucené s rekuperací Zehnder
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 136 W/m2K
  • Autor arch. návrhu a projektu: Lucern dřevostavby s.r.o.
  • Realizace: 2024, LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz

velkorysa-drevostavba-lucern-pudorys

Zdroj: LUCERN dřevostavby, s.r.o.


DaS 3_25_tit

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 3/2025

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR DIGMA ČECHOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop