Titulní strana

Tisk

Jaké palivo zvolit pro vytápění dřevostavby?

Dagmar Šimonová | Pondělí, 04. září 2017 |

vytápění dasNa fóru našeho portálu proběhla před nedávnou dobou debata ohledně druhu paliva pro vytápění dřevostaveb. Rozhodli jsme se proto přispět naším pohledem na zmíněný problém a přinášíme vám porovnání několika nejběžnějších druhů paliv, dostupných na českém trhu. Po jaké energii tedy sáhnout?

Otázku čím budu topit a ohřívat teplou vodu řeší každý stavebník. Odpověď na ní většinou není jednoduchá a je nutné zohlednit mnoho vstupních údajů.

Správně zvoleným topením ke zdravému životnímu prostředí v dřevostavbě

01 oprava roubenkySamozřejmě že ten, kdo propaguje dřevostavby, propaguje svým způsobem i zdravé a k životnímu prostředí ohleduplné bydlení. S takovými trendy jdou pak ruku v ruce obnovitelné zdroje energie a minimalizování potřeby energie elektrické. Je ale takový přístup vždy ten nejvhodnější? Samozřejmě, že u starého a nezatepleného domu není problém zaplatit jen za topení elektrickými přímotopy i 60 000 Kč, jak je tomu ale u domů pasivních?

Elektrické topení v dřevostavbě má své plus i minus

jindraElektřina má nespornou výhodu v nízkých investičních nákladech, komfortu regulace a dokonale čistém provozu. Její minusy naopak vidíme ve vysoké ceně, která kontinuálně roste, závislosti na spolehlivosti sítě a nutné platbě paušálu za elektroměr. Plyn oproti tomu vyžaduje o něco vyšší vstupní náklady, není to ale nijak dramatické. I plyn zaručuje dokonale čistý a hlavně plně automatický provoz a především je levnější než elektřina. Problémy, které od něj odrazují nejednoho člověka, jsou možnost havárie a s tím spojené náklady na každoroční revizi a údržbu, a také nutný paušál za plynoměr. Pokud navíc odebíráme větší množství elektrické energie, dostaneme ji za lepší cenu. Pak u pasivních domů, které spotřebují na vytápění jen malé množství paliva, může být zbytečné platit nájem za dvě přípojky a platit ještě ke všemu nevýhodnější tarif elektřiny.

Ekologická dřevostavba? Volte palivo CO2 neutrální

robinCO2 neutrální je takové palivo, které při svém vzniku spotřebuje stejné množství CO2, jaké při svém spalování zase vytvoří. Takovým materiálem je samozřejmě dřevo, které CO2 spotřebuje při svém růstu. Také dřevní odpad, jako jsou pelety, bývá označován jako CO2 neutrální. Takové zdroje energie ovšem mají svá specifika. Například palivové dříví, v současné době bezkonkurenčně nejlevnější palivo, nemůžeme nikdy zapojit do automatického provozu. Navíc topení bude vždy vyžadovat fyzickou angažovanost vlastníka, kterou někteří lidé chápou jako výhodu, mnohé ale odrazuje. Provoz je značně nečistý a je nutné likvidovat vzniklý popel. S peletami je to o něco veselejší, pořizovací cena automatického kotle je ale o to vyšší. Obé taky musíme v blízkosti domu skladovat, což vyžaduje další investiční náklady a nároky na prostor.

Nevíte si rady? Tabulka může pomoci

Na Tzb-info je široké veřejnosti dostupná tabulka, ve které si můžete porovnat náklady na vytápění vašeho domu. Stačí zadat jen roční potřebu tepla nebo paliva, zvolit typ kotle a zadat cenu. Ceny jsou v tabulce přednastavené, měnit tedy můžete jen ty, které víte. Pro orientační zjištění ceny postačí i ty nadefinované. Výsledkem je porovnávací graf, ve kterém je graficky i číselně vyjádřené, jaké náklady na vytápění budou při použití různých druhů paliv. Do grafu můžeme pro přehlednost zahrnout i veškerou ostatní spotřebu elektrické energie.


Jaké palivo tedy zvolit?

 • U starších domů s větší tepelnou ztrátou, kterých je bohužel stále ještě většina, je výhodné volit palivové dřevo nebo pelety a tento systém zkombinovat se solárním ohřevem vody.
 • Naopak postavíme-li si nový pasivní nebo velmi kvalitní nízkoenergetický dům, bude nejlepší volit pro vytápění elektřinu (ideálně podlahové vytápění) a na ohřev teplé vody solární panely.
 • U pasivních domů se vyplatí na otopném systému šetřit, protože vzhledem k malé spotřebě je návratnost vstupní investice velice dlouhá, navíc, pokud chceme za každou cenu kotel nebo krbová kamna, musíme velice přepečlivě vybírat ty s nejnižším výkonem.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #6 Tomáš Rohlenka 2019-08-22 09:27
Musíte si to nechat spočítat, nebo od někoho nechat poradit, jak moc výkonnou krbovou vložku, na takový prostor potřebujete, já jsem kupoval velice výkonnou krbovou vložku od krby-bef.cz, jsou to opravdu kvalitní vložky.
Citovat
 
 
0 #5 Karel Michále 2019-08-20 07:56
Potřeboval bych krbovou vložkou vytápět dvě patra o celkové ploše 224 m2.
Citovat
 
 
0 #4 Tomáš Rohlenka 2019-08-18 15:19
Pro jak velkou plochu hledáte krbovou vložku? jak výkonná by vložka měla být?
Citovat
 
 
0 #3 Karel Michálek 2019-08-15 12:13
Dokážete mi tu prosím někdo poradit s výběrem opravdu kvalitní krbové vložky, která by byla teplovodní?
Citovat
 
 
0 #2 Marián Tarnóczy 2017-12-06 12:05
kurenie INFRA PANELMY?
v prípade menšej nizkoenergetick ej drevenej stavby

skúsenosti-názory?
Citovat
 
 
+1 #1 Tereza 2012-07-19 19:10
Máme dům starý 20 let. Původně jsme topili přímotopy, což bylo postupem času finančně nezvladatelné. Rozhodli jsme se pro rekonstrukci topení. Koupili jsme krbová kamna s výměníkem na které je napojeno 6 deskových radiátorů Radik VK. Topíme břízou, kterou si sami vytěžíme, takže náklady na topení minimální, jen ta práce se nedá počítat. Přímotopy jsme si nechali, občas je pustíme.
Citovat
 

Přidat komentář


Akce / DřevoStavby

 • FORUM DŘEVOSTAVBY 2019
  28. 11. 2019 - 29. 11. 2019
  / Kongresové centrum Jezerka, Ústupky 278, 538 07 Seč /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner