Dům na bázi dřeva

Tisk

Výhercem soutěže Active House Award je dřevostavba!

Dagmar Šimonová | Úterý, 17. červenec 2012 |

Přidat na Seznam.cz

1. místo v kategorii Novostavby soutěže Active House Award14.6.2012 byly v Galerii Jaroslava Fragnera vyhlášeny výsledky 1. ročníku studentské soutěže Active House Award, zaměřené na návrhy projektů udržitelných staveb v aktivním standardu. Z přihlášených projektů z Česka a Slovenska ocenila mezinárodní odborná porota celkem 7 soutěžních prací.


Kritérií pro hodnocení bylo mnoho

Vítězky soutěže Active House AwardSoutěž se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, partnery soutěže byly ČVUT Praha, Česká rada pro šetrné budovy, Galerie Jaroslava Fragnera a Institut pro aktivní domy, o. s. Active House Award je soutěží, která hledá cestu k trvale udržitelným budovám v aktivním standardu. Ten je definován kvalitou vnitřního prostředí budov, ohleduplností k životnímu prostředí a energetickou efektivitou.

Vyhlášení soutěže Active House AwardKritérii pro hodnocení soutěžních prací byly kvalita vnitřního prostředí budovy z pohledu využitelnosti dispozice, množství denního světla v interiéru a zajištění ventilace; vliv na životní prostředí z pohledu architektonického zpracování, urbanismu, použitých materiálů a využití obnovitelných zdrojů. Třetím kritériem byla energetická efektivita, resp. nulová bilance spotřeby energie v rámci celoroční bilance. Pro kvantitativní hodnocení zmíněných kritérií byl využit preSBToolCZ, který je národním hodnoticím nástrojem pro kvalitu budov a vyjadřuje udržitelnost stavby.


Soutěžní práce hodnotila mezinárodní odborná porota

Odborná porota soutěže Active House Award• Mag. Arch. Juri Troy – předseda poroty (juri troy architects, Rakousko)

• MA Lone Feifer (Active House Alliance, Dánsko)

• doc. Ing. arch. Petr Suske, CSc. (SEA Architekt, Česká republika)

• Ing. arch. Ľubomír Závodný hostující profesor, FA STU, Bratislava (Závodný AA, Slovensko)

• Ing. arch. Klára Bukolská (zástupce vyhlašovatele, VELUX Česká republika)

Vítězem kategorie novostaveb se stal projekt studentek Fakulty stavební ČVUT v Praze Kristýny Klucové a Pavlíny Šmejkalové

1. cena v kategorii novostavby v soutěži Active House AwardSoutěžní návrh rodinného domu s ateliérem v Mělníku zohlednil složité podmínky svažitého terénu a maximálně využil danou stavební parcelu. Porota ocenila vyvážené hmotové řešení obytné i pracovní části domu, které nabízí uživatelům pohodlí jak v interiérech, tak i na zahradě. Vítězný dům dosáhl v hodnocení udržitelnosti dle nástroje preSBToolCZ skóre 9 bodů z 10 možných, což jej řadí na úroveň zlatého certifikátu.

1. cena v kategorii novostavby v soutěži Active House AwardProjekt výborně kombinuje nízkoenergetické řešení s využitím obnovitelných zdrojů energie. Zvolené konstrukční materiály jsou především na bázi dřeva a projekt řeší i využití dešťové vody. Díky tomu má návrh jedny z nejnižších emisí oxidu uhličitého v soutěži. Z hlediska kvality vnitřního prostředí dům dosahuje vysokých standardů obzvlášť v oblasti vizuálního komfortu, kdy slunce vstupuje do domu ze všech světových stran, ale i akustiky, tepelné pohody a kvality vnitřního vzduchu. Vítězný projekt si můžete prohlédnout pdfZDE.

zdroj:www.velux.cz


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #2 Bohumila Hanáková 2012-07-20 00:22
Gratuluji k úspěchu studentek s jejich projektem!
Citovat
 
 
0 #1 Ala 2012-07-19 13:11
Pěkné, pěkné
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop