Dům na bázi dřeva

Tisk

Originální projekt dřevostaveb na Slovensku

Helena Petáková | Středa, 16. květen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Obytný komplex MlýnyProjekt obytného komplexu Mlýny si kladl za cíl vytvořit podmínky pro kvalitní a zároveň ekonomické bydlení. Kvalitu bydlení jeho autoři neposuzovali jen z hlediska technického provedení samotné stavby, ale i s ohledem na zabezpečení příjemného života v jednotlivých bytových jednotkách i v celém areálu.

Proto velkou pozornost věnovali také návrhu exteriéru obytného souboru, kde vytvořili víceré funkční zóny (společenská místnost s exteriérovým krbem, dětské hřiště, odstavné plochy pro auta, skladové prostory). Projekt počítá i se sadovými úpravami tak, aby obyvatelé souboru žili od prvního dne v pěkném prostředí.

Architektonické a stavebně technické řešení

Druhým základním cílem projektu bylo zabezpečit ekonomické bydlení nejen ve smyslu přiměřených prodejních cen pozemků, bytových jednotek a příslušenství, ale hlavně s ohledem na minimalizování provozních nákladů na bydlení, což mělo vliv na výběr konstrukčního systému - dřevěná rámová konstrukce, systém Diffuwall - i na volbu vytápění a ohřevu TÚV (tepelné čerpadlo voda-voda s centrální regulací). Jednoduchá a kompaktní architektura a dřevěná konstrukce umožnily bez významného navýšení investičních nákladů dosáhnout nadstandardních tepelně-technických parametrů jednotlivých konstrukcí a významně zlepšit poměr mezi zastavěnou a užitkovou plochou.
Území se nachází v oblasti s dostatkem kvalitní a lehko přístupné podzemní vody, která kromě využití jako užitková vody pro potřeby obyvatelů areálu je vhodná také jako médium pro provoz tepelného čerpadla. Tento fakt umožnil navrhnout takový systém vytápění a ohřevu TÚV, který kromě nízkých provozních nákladů zabezpečuje také nezávislost na klasických zdrojích energie a jejich dlouhodobě nepředvídatelných cenových výkyvů.

Obytný komplex MlýnySkladba bytových jednotek vytváří prostor pro bydlení rodin i jednotlivců a umožňuje tak řešit v současnosti velmi aktuální problém spolužití jednotlivých generací. Samotné bytové domy jsou řešené jako dvoupodlažní dřevostavby v jednoduché struktuře, která vytváří uzavřený dvůr a zároveň slouží jako clona od průmyslové zóny. Většina bytů vlastní terasu a pozemek.

Charakteristika území

Výstavba se nachází na pozemku v katastrálním území Ivanka u Nitry o celkové velikosti 2290 m2, na hranici rodinné zástavby a průmyslové zóny. Pozemek je rovinatý ze tří stran, sousedí s areálem mlýna a dřevozpracovatelské firmy. Na východě se otevírá výhled na sportovní hřiště a okolní pole. Obytný areál se nachází v blízkosti městské dopravy a pošty.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #4 Radka Košíková 2012-07-13 16:00
Zde bych si dovedla představit bydlet.
Citovat
 
 
0 #3 Ivan 2012-05-17 09:22
konečně osvěta
Citovat
 
 
0 #2 olinka 2012-05-16 10:33
Hezké!
Citovat
 
 
0 #1 tom 2012-05-16 08:29
Už i Slovensko přeje dřevostavbám! Sláva. Skvělý počin, jen tak dál, ať se to u nás rozjede jako v Rakousku.
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop