Dům na bázi dřeva

Tisk

Montovaným dřevostavbám se v sousedním Německu letos daří

Michal Babor | Úterý, 22. listopad 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Haas_OptimaVýrobci montovaných dřevostaveb prodali v prvním pololetí roku 2011 výrazně více domů než ve stejném období loňského roku. Zároveň opět vzrostl podíl zvláště energeticky úsporných domů.

Podle reprezentativní ankety zadané svazem německých dodavatelů montovaných domů (Bundesverband Deutscher Fertigbau, BDF) považují stavebníci za největší výhody montovaných domů rychlou

montáž, moderní vzhled a cenovou dostupnost.

Montované dřevostavby na vzestupu 

BienZenker_PininfarinaOd ledna do června 2011 bylo v Německu vydáno 7 330 stavebních povolení na rodinné domy a dvoudomy, což odpovídá nárůstu o 27 procent ve srovnání s prvním pololetím roku 2010. Podle výzkumu, který BDF provedl mezi svými členy, hlásí osm z deseti výrobců montovaných domů kontinuálně stoupající počet zakázek. Svaz počítá s tím, že i přes stagnaci stavebnictví ve druhé polovině roku 2011 bude množství postavených montovaných domů za celý letošní rok výrazně vyšší než v roce 2010. Více než polovina dodavatelů totiž hodnotí svou aktuální hospodářskou situaci jako dobrou.

Stát není lhostejný 

„Montovaná technologie profituje z požadavku na energeticky úsporné stavby, protože dodavatelé montovaných dřevostaveb dokážou uspokojit poptávku stavebníků po energeticky efektivních rodinných domech, které lze zásobovat obnovitelnými zdroji energie," vysvětluje jednatel BDF Dirk-Uwe Klaas.

Podíl státem podporovaných úsporných montovaných dřevostaveb stoupal i v roce 2011. V současné době se staví kolem 86 procent montovaných domů ve standardu „Effizienzhaus 70" (potřeba primární energie max. 60 kWh/m2a) nebo „Effizienzhaus 55" (max. 40 kWh/m2a), kolem sedmi procent dokonce v extrémně úsporném režimu „Effizienzhaus 40", který se prakticky obejde bez vytápění.

Tři nejvýhodnější vlastnosti

Okal_SolarPodle reprezentativní ankety Institutu pro demoskopii v Allensbachu považuje 47 procent všech Němců montované domy za moderní stavební technologii. Mezi nejčastějšími argumenty hovořícími pro montované domy na bázi dřeva respondenti dále uváděli krátkou dobu stavby (85 procent) a výhodné pořizovací náklady (56 procent).

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #5 laďka 2011-11-24 13:31
Zelená skončila, ale připravují se nové projekty dotací na podporu nízkoenergetick é a pasivní výstavby. Určitě se o tom dá hodně dozvědět na stránkách iniciativy Šance pro budovy.
Citovat
 
 
0 #4 Kristyna 2011-11-24 11:00
Co český stát dává?? Možná tak politikům do kapsy!!
Také myslím, že zelená už skončila..
Citovat
 
 
0 #3 olinka 2011-11-24 08:20
Já mám pocit, že i český stát pořád něco dává na ekologické bydlení - nebo už je to minulost? Každopádně hodně peněz se myslím rozdělilo v programu Zelená úsporám - ale ten už asi skončil, nebo ne?
Citovat
 
 
0 #2 Ivan 2011-11-22 21:24
a ani nebude :cry:
Citovat
 
 
0 #1 Betty25 2011-11-22 12:37
A co v Čechách? Tady stát už nic nepodporuje :sad:
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop