Dům na bázi dřeva

Tisk

Víkendová chata v americkém stylu

Dagmar Šimonová | Sobota, 25. únor 2012 |

The Small House, Maryann Thompson ArchitectsNení nijak velká, ale její obyvatelé v ní najdou vše, co potřebují. Celou stavbu tvoří v podstatě jedna velká místnost s odděleným sociálním zázemím. Kuchyni, jídelnu, obývací pokoj i ložnici najdeme v jednom velkém společném prostoru, velkém 70 m2, který je z jižní a východní strany celý prosklený. Dvoje dvoukřídlé francouzské dveře oddělují hlavní místnost od 46 m2 velké verandy, která má na části nízké druhé podlaží s místem pro další nocležníky.

Červený cedr vytváří v interiéru voňavé a příjemné klima

The Small House, Maryann Thompson ArchitectsPokud se dveře otevřou dokořán, z celého domu se stane jedna velká krytá veranda, do které pronikají tlumené sluneční paprsky a svěží a čerstvý lesní vzduch. Celá dřevostavba je postavená z červeného cedru a její konstrukce krásně ladí s okolní přírodou. Z interiéru se díky bohatému prosklení nabízí obyvatelům úchvatné průhledy do okolí, pečlivě obroubené cedrovými rámy.

Stavba do okolní krajiny ladně zapadla

The Small House, Maryann Thompson ArchitectsStavba z pera architektonického ateliéru Maryann Thompson Architects leží v oblasti  Berkshire County, severoamerického státu Massachusetts. Její umístění v krásné krajině bylo ale samozřejmě podmíněné mnoha pravidly, které musela stavba bezvýhradně dodržet. Především to byl požadavek na minimální možné kácení vzrostlých stromů, které nesmělo zasáhnout lokalitu většího rozměru, než ¼ akru. Stavba také nesměla svým nejvyšším bodem převýšit linii hřebenu. Její dopad na odvodnění a erozi celé lokality musí být co nejmenší, proto je zvolena střecha ve stejném sklonu jako okolní svah a terénní úpravy v těsném okolí stavby zajišťují co nejlepší vsak zachycené vody.

Příjemné vnitřní klima podporují pasivní tepelné zisky a přirozené chlazení

The Small House, Maryann Thompson ArchitectsDíky vhodné orientaci prosklených ploch dům maximálně využívá pasivních solárních zisků, přehřívání naopak brání systém promyšlené přirozené ventilace, zajištěné vhodným umístěním střešních světlíků a stropních ventilátorů. Stavba je navíc skryta pod baldachýnem okolních stromů. Vnitřní prostředí je monitorováno a údaje o teplotě tak mohou majitelé sledovat i na dálku a pomocí elektronicky řízeného ovládání mechanických světlíků, mohou stavbu před svým příjezdem vychladit pomocí dálkového ovládání. Stejným způsobem je samozřejmě možné ovlivnit i vytápění.

The Small House, Maryann Thompson ArchitectsThe Small House, Maryann Thompson ArchitectsJak se vám líbí moderní chatový objekt? Chtěli byste v podobném trávit dovolenou, nebo prodloužený víkend?

 

 


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #5 j.kolpi 2013-01-04 11:55
moc pěkny
Citovat
 
 
0 #4 Zuzana 2012-03-25 15:50
nejhezčí je koupelna :) , to rozdělení prostoru by bodlo a pak už bych skoro nemusela ani na dovolenou jinam
Citovat
 
 
0 #3 Kuba 2012-03-02 22:14
Krasna, jen bych ty mistnosti asi porozdeloval, at mam vice soukromi...
Citovat
 
 
0 #2 Martin 2012-03-01 13:10
velice pěkně navržený dům, jenom si myslím že je pro hodně velké pozemky, když je tak prosklený. Já mám rád více dřeva
Citovat
 
 
+2 #1 olinka 2012-02-26 11:17
To je nádhera. Jen bych oddělila ložnici a usadila bych se tam natrvalo :-) !
Citovat
 

Přidat komentář


 • Banner

Akce / DřevoStavby

 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?