Dům na bázi dřeva

Tisk

18 měsíců v unikátní dřevostavbě

Michal Babor | Čtvrtek, 02. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

DSC 4601 HDRHannu a Melánie žijí už 18 měsíců v novém domě v městečku Bellville v Jihoafrické republice. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o první jihoafrickou dřevostavbu postavenou z CLT panelů NOVATOP. Jak se tento v tuzemských podmínkách doslova unikátní systém osvědčil? A jak se vyrovnává s horkým podnebím jižní Afriky? Za půldruhého roku už manželé posbírali řadu zkušeností, o které se s námi podělí.

Jak se vám žije v Pinotage House? Vnímáte nějaký rozdíl mezi dřevostavbou a obvyklými cihlovými domy?

Hannu: Od zděného cihlového domu se dřevostavba liší výrazně! Celý život jsem žil ve zděných cihlových domech a mikroklima v tomto domě je oproti nim velmi zvláštní, cítíme se zde pohodlněji a zdravěji. Máme rostliny, které s námi roky cestovaly po mnoha místech. Když jsme se přestěhovali do dřevěného domu, začaly růst tak, jako nikdy předtím.
Nedávno bylo u nás v domě na návštěvě hodně lidí z mojí a Melániiny rodiny z celého světa. Po první noci strávené v našem domě jsme od nich vyslechli poznámky, že se ještě nikdy v životě tak dobře nevyspali. O tom není pochyb, protože máme dřevěný dům, který jim poskytl poklidný a ničím nerušený spánek.

Melánie: Jednou z obrovských výhod je skutečnost, že když zavřete všechna okna a dveře, dům je dokonale utěsněn a vy neslyšíte noční zahradní party ze sousedství ani štěkající psy. Je tu ticho a to je něco, čeho si opravdu ceníme. A naopak: když si chcete dát hudbu hlasitěji, nejde od vás k sousedům žádný hluk – pokud tedy necháte všechny dveře a okna zavřené.

DSC 4626 HDRDSC 4639DSC 4652 HDR

Jaké pocity měly vaše návštěvy z nového domu?

Melánie: Líbilo se jim tu a byli překvapeni, když jsme jim řekli, že se jedná o dřevěný dům. A byli ohromeni tím, co se dá udělat se dřevem. Netušili třeba, že dům se dá postavit z masivního dřeva, protože tady jsou obvyklé jen sloupkové konstrukce, beton nebo cihly. Každý, kdo u nás byl, chtěl většinou vědět o masivních dřevěných panelech víc.

Hannu: Překvapení je o to větší, že zvenku má dům omítku, takže jeho podstatu objevíte až uvnitř. Když návštěvám vysvětlíme, že se jedná o dřevěný dům, ptají se nás, proč se cítí tak moc jinak. I když jim vysvětlíme, že dům je dřevěný, moc to nechápou, protože masivní dřevo ve stavebnictví je v Jižní Africe zcela neznámé.

V domě není instalována klimatizace. Postrádáte ji?

Melánie: V domě skutečně nemáme žádnou klimatizaci a nemyslím, že bychom nějakou potřebovali. Protože když večer otevřeme okna a dveře a necháme dovnitř proudit čerstvý vzduch, postupně se zchlazuje a stěny se tak během noci zchladí. V březnu jsme měli v Kapském městě jeden nebo dva dny nejvyššího teplotu 44 °C a uvnitř našeho domu byla příjemných 24 °C.

 

Fázový posun hraje významnou roli v prevenci letního přehřívání. Jedná se o vlastnost stavby zpomalující vliv extrémních teplot vyvolaných slunečním zářením na teplotu v interiéru. Během doby, kdy je dům vystaven slunečnímu záření, se povrch pláště domu zahřívá a rostoucí teplota materiálu prostupuje dovnitř. Fázový posun je doba, během které se teplotní změna na vnějším povrchu konstrukce projeví uvnitř. Fázový posun panelů NOVATOP se pohybuje od 3 do 7 hodin, podle tloušťky konstrukce. V kombinaci s dřevovláknitou izolací se dá zvýšit až na 15 hodin.

Příklad: Letní slunce zahřívá jižní stěnu domu od 11 do 17 hod. Fázový posun obvodové stěny činí 12 hodin. Teplo ohřáté fasády začne do interiéru pronikat nejdříve ve 23 hodin (11+12). V té době už je ale venkovní teplota nízká, takže větráním lze interiér snadno ochladit.

 

V létě to tedy funguje! A co v zimě? Používáte nějaké vytápění?

Melánie: Žádné ústřední topení nemáme. Máme krb, ale ještě jsme ho nepoužili. Minulou zimu jsme se obešli bez vytápění – sice mohlo být trochu tepleji, ale určitě nám nebyla taková zima, jako dříve ve zděném cihlovém domě.

To znamená, že žijete ve svém domě už 18 měsíců a ještě jste nevyužili možnost zatopit si nebo využít klimatizaci?

Hannu: Ano a to jsme dost zhýčkaní. Melánie je dost zimomřivá, přesto v zimě nosila doma jen šortky a tričko. A i když jí asi bylo trošku chladno, bylo uvnitř stále příjemně a nepotřebovali jsme žádné topení.

DSC 4613 HDRDSC 4684 HDRDSC 4730 HDR

Vnitřní stěny vašeho domu jsou provedeny v pohledové kvalitě dřeva, pozorujete na něm nějaké změny?

Hannu: Tam, kde nebyly dřevěné stěny opatřeny ochranou proti UV záření, jsou patrné barevné změny dřeva. Nám to ale nevadí. Komu se to nelíbí, musí použít nějaký ochranný nátěr, protože slunce v Jižní Africe je velmi ostré, i když do domu svítí třeba nepřímo.

Vnímáte nějaké nevýhody vašeho domu?

Hannu: Možná jsme slepí a záporné věci nevidíme, ale abych byl upřímný: jediná negativní věc na domě je zhýčkanost do budoucna. Pokud si to budeme moct dovolit, nikdy nebudeme znovu žít ve zděném cihlovém domě.

Možná jsme slepí a záporné věci nevidíme, ale abych byl upřímný: jediná negativní věc na domě je zhýčkanost do budoucna. Pokud si to budeme moct dovolit, nikdy nebudeme znovu žít ve zděném cihlovém domě.

Zdroj a foto: Novatop

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 pacer21@seznam.cz 2015-07-02 14:12
A co v Čechách?
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop