Dům na bázi dřeva

Život v domku na 36 metrech čtverečních přináší čtyřčlenné rodině emoční, finanční a časovou svobodu

Život v domku na 36 metrech čtverečních přináší čtyřčlenné rodině emoční, finanční a časovou svobodu

Dana Jakoubková | Neděle, 21. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Malé budovy často dávají architektům míru svobody, kterou nelze získat v obrovských veřejných nebo korporátních projektech. Takovou poskytl i dřevěný příměstský dům na pobřeží hrabství Kent. Má pouhých šestatřicet metrů čtverečních a mohl by se tedy vejít sedmkrát na tenisový kurt. Tady v něm však bydlí čtyřčlenná rodina.


Život na 36 metrech čtverečních

Plošně skromnou stavbu navrhla a postavila britská architektonická kancelář Blue Forest jako obytnou jednotku na plný úvazek. Výzvou malé plochy je vyrovnaný účet mezi otevřeností k okolí a ochranou soukromí i vytvoření rozmanitého, radostného místa k životu i v omezeném prostoru.

Budování a bydlení v malém domě vychází z vědomé volby a často je odpovědí na touhu žít jednodušší život, s menším zaměřením na hmotné statky a s menší ekologickou stopou. Chytré způsoby využití prostoru a používání inovativních technologií jsou pro konstrukci a stavbu takového domu charakteristické.

Mobilita nebo částečná či plná soběstačnost je jednou z dalších možností, nikoliv požadavek. Pochybnosti, že bude třeba přinést oběti nebo alespoň učinit kompromisy, by se daly rozptýlit odpovědí, že méně znamená více. Hlavním přínosem je emoční, finanční a časová svoboda.

Pokud si dokážete představit život bez hypotéky, pokud se umíte obklopit pouze několika účelnými a „srdečními" věcmi a pokud (v případě potřeby) dokážete prostor sdílet, pak, upřímně řečeno, by to pro vás mohl být obrovský upgrade.

maly-domek-Velka-Britanie-zadni-cast-domku

Foto: Blue Forest Luxury Tree Houses


Ikonický i nenápadný modulární domek

V první chvíli mi tato kapsle připadla jako miniverze archy, kterou Noe vytesal vlastníma rukama a která nějakým nedopatřením přistála v anglickém rákosí. Konstrukce domku EcoPerch je však plně prefabrikovaná, tedy vyrobená kompletně v hale a na místě určení poskládaná jako stavebnice Lego.

Jedinečnou formální kvalitou, která poutá pozornost, je oválná průřezová geometrie a obálka domu bez členění stěna / střecha. Exteriérové dřevo zahrnuje fasádu z cedrových šindelů, terasu a venkovní úložný prostor pro obuv a dřevo na topení.

Přes okna s dvojskly uvidíme dřevěnou podlahu, termostaticky řízené vytápění i kamna na dřevo a nízkonapěťové LED osvětlení. Za interiérovými dveřmi z měkkého dřeva je schována miniložnice a za druhými koupelna s toaletou, systémem ohřevu teplé užitkové vody a recyklací vody šedé.

Do budoucna lze využít přidanou možnost transformace na kompletně udržitelný systém, který zahrnuje fotovoltaiku, kompostovací toaletu, systém sběru dešťové vody a methanolovou palivovou buňku. Je to takový Rolls Royce moderních modulárních domů.

Zvyšuje přitažlivost přírodní scény a zároveň zachovává veškeré funkce a pohodlí moderního bydlení. Odvážný zakřivený tvar odráží organickou geometrii, která maximalizuje vztah mezi vnitřním prostorem a exteriérem a bezproblémově se mísí s krajinou.

Nápaditý a vlastně nenápadný. Do svého okolí se prolíná měkce a v čase pozvolna ustupuje rákosí. To ho jednou nejspíš pohltí zcela. Zatímco v jeho nitru můžete stále vnímat moderní současnost, za dveřmi se vždycky budete cítit jako na táboře.

maly-domek-Velka-Britanie-interier-obytny-prostor

maly-domek-Velka-Britanieinterier


"Zatímco průměrná obytná plocha britského domu je 46 m2, v Česk u je to dvakrát více – 92 m2.


maly-domek-Velka-Britanie-interier-koupelna

maly-domek-Velka-Britanie-interier-pudorys


Zajímavost ze světa dřevostaveb

Podle Královského institutu britských architektů má Spojené království nejmenší domy v západní Evropě. Institut proto apeluje na vládu, aby zavedla nové standardy na minimální velikost rodinných domů. Britský trh s bydlením ovšem posuzuje velikost domu spíše podle počtu ložnic než podle podlahové plochy.

Nic to však nemění na faktu, že nejmenší britský dům má rozměry 3 × 1,8 metru a výšku 3,1 metru. A to je dvoupodlažní! Najdete ho v obci Conwy ve Walesu jako turistickou atrakci. Do roku 1900 však byl domovem rybáře.

Kdyby onen muž ještě dnes žil, asi by se divil, proč je dům o plošné výměře 46 m2 – což je velikost průměrného městského domu s jednou ložnicí v moderní Británii – považován za příliš malý.

maly-domek-Velka-Britanie

Foto: Nilfanion / Wikimedia Commons


Mohlo by vás zajímat...

Miniaturní domek
 
Inspirace z Rakouska
 
Úsporná chata v lese
 
DaS 6-2018
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Komentáře  

 
0 #14 Alžběta 2022-03-18 13:03
U toho červenýho, nejmenšího,dome čku ve Walesu jsem byla.Bydlel tam rybář.V přízemí měl postel .Atrakce pro turisty.Tomu se tedy říká minimalismus! Alžběta
Citovat
 
 
0 #13 Ferdinand 2021-01-26 08:22
tindr , tindr

My web blog: tinder dating: https://tinderdatingsiteus.com/
Citovat
 
 
+1 #12 Ellen 2020-06-22 18:32
"Zatímco průměrná obytná plocha britského domu je 46 m2, v Česku je to dvakrát více – 92 m2.
xxx
Tak tato věta mě opravdu rozesmála. Paní Jakoubková, byla jste někdy ve Velké Británii? Asi jste ji neviděla ani na fotkách, protože jinak byste takovou blbost nemohla napsat. V Británii jsem byla v mnohokrát, a nikdy jsem tam neviděla dům menší než 100 m2. Dokonce i byty jsou tam větší než u nás - jednopokojový byt tam musí mít kuchyň, obývák a jednu ložnici. Počet pokojů = počet ložnic, kuchyň a obývák je standardní vybavení bytu. Věšíte nám tu bulíky na nos. Než něco napíšete, tak si to ověřte - nejlépe na vlastní oči...
Citovat
 
 
+4 #11 Ellen 2020-06-22 18:21
Opět jeden z "úžasných" projektů, které tyto stránky chrlí jako na běžícím pásu. Čtyřčlenná rodina na 36 m 2, tak to by asi nevydrželi ani 2 týdny na dovolené, natož v tom žít. A skříně s oblečením mají za prvním, nebo až za druhým keřem vpravo...?:-) Chtěla bych vidět, jak bydlí ti, co tyhle "stavby" navrhují, jestli taky bydlí v takových kůlnách, jaké vnucují k bydlení ostatním lidem...?
Citovat
 
 
+5 #10 nalim122 2020-06-22 07:45
Je pravda, že pro 4členou rodinu asi malé. Pro dva ideální. Bydlím s manželkou v upraveném mobilheimu natrvalo již osmým rokem a neměnil bych, je to paráda.
Citovat
 
 
+14 #9 Jindřich H. 2020-06-22 07:45
Autorka má ráda smysluplné věci a nejspíš proto tady publikuje takový nesmysl. A ještě tuto chatku zcela nepoužitelnou pro bydlení označí vlastnostmi jako "chytré využití prostoru". Tenhle "dům" vypadá dobře možná tak na fotce, ale je neobyvatelný. Je zcela bez odpovídajících úložných prostor. Kam si dáte oblečení na 4 roční období, ložní prádlo, hygienické potřeby, nebo osobní věci členů domácnosti? Když přijdete za deště z venku, kam pověsíte bundy, kam dáte boty - nejspíš na kuchyňskou linku? To nemluvím o psychcké pohodě dětí, které by spaly kotci 2x2 m. Čtyřčlenná rodina by se v téhle chatce zbláznila a uzoufala
Citovat
 
 
+2 #8 El Nino 2020-06-22 06:35
,Co je tohle za propagandu, i garáž mám větší.
Citovat
 
 
0 #7 jenicek54 2020-06-22 04:55
jako vždy článek na prd. břevostavby bída plátek :D
Citovat
 
 
+7 #6 Lee 2020-06-22 04:11
Mně se to docela líbí. Nejsem fanda velkých domů. Ale kde proboha mají věci? Kde jsou v této lince hrnce, talíře, hrnečky? A nějaká šatní skříň?
Citovat
 
 
-2 #5 Martina 2020-06-21 23:10
Ten drez hned vedle sporaku to vymyslel jakej magor a ta zelena deska to dorazila.
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop