Dům na bázi dřeva

Tisk

Na jméně typové dřevostavby záleží

Dana Jakoubková | Úterý, 28. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

RD IsabelaVila Amálka, Bára nebo Mařenka... krásná ženská jména neslo mnoho prvorepublikových domů. Tehdy stavěli „hnízda" pro své múzy téměř výhradně muži. Dnes bývá ale běžně stavebníkem žena. Proč tedy nepojmenovat rodinné sídlo i mužským jménem? Firmou, která to udělala, a jednou z mála, která připomíná dávno zapomenutý zvyk, je uničovská Vario Vila.

Jméno s firmou spojené, byť je zvučné a ve slovanské historii slavné, žádný dům zatím nenese. Břetislava Lacinu to ale nijak netíží. Podstatný je pro něj fakt, že se za něj nemusí stydět. Ostatně reference zákazníků, kterými jsou nejčastěji mladí lidé do třiceti let a senioři, to dosvědčují.

Proč by si měl zákazník vybrat právě vaši firmu k výstavbě dřevostavby?

RD IvetaNaše firma působí na trhu sedmnáct let. Během této doby zaznamenal obor dřevostaveb změny v konstrukci, technologiích i materiálech. Naše zkušenosti s výstavbou dřevostaveb se nyní zúročují v bezkonkurenční rychlosti výstavby, výborných tepelněizolačních vlastnostech i dlouhé životnosti našich domů a díky suché technologii výstavby jsme schopni stavět kdykoliv v průběhu roku. Jelikož jsme v počátku prováděli stavby i mimo území ČR, a to v zemích, kde je měřítko kvality posunuto velmi vysoko, jsme schopni zákazníkovi zaručit naprosto precizní provedení stavby. Faktor kvality nám také umožnil stát se členem Asociace dodavatelů montovaných domů ADMD a podstatnou informací pro stavebníka je i naše registrace v programu Zelená úsporám.

Jakých změn za těch sedmnáct let vaše domy doznaly?

Na začátku jsme všechny stavby realizovali v difuzně uzavřené konstrukci, kterou nabízíme dosud pod názvem Vario standard, ale v požadavcích zákazníků se vyskytuje výjimečně. Od roku 2008 jsou v naší nabídce i domy s konstrukcí difuzně otevřenou zvanou Vario diffu a ta v našich realizacích aktuálně převládá.

Máte pro výrobu dílů konstrukce vlastní závod?

Naše domy jsou stavěny systémem sendvičových panelů, jejichž základem je stabilní nosná konstrukce s výplní minerální izolací, opláštěná velkoplošnými materiály. Technologické procesy za dobu existence firmy vyrostly z prostor bývalých garáží s jedním pracovním stolem do moderní, temperované výrobní haly v Uničově, kde veškerou manipulaci zajištuje jeřáb. Stěny vyrábíme v celých délkách, včetně zabudovaných oken a připravené k provedení konečné povrchové úpravy.

Jak dlouhou garanci na konstrukční systém dáváte, respektive záruky obecně?

Na konstrukci našich domů poskytujeme záruku padesát let, jinak ze zákona jsou tři roky na běžné práce. Na dodávané díly, technologie a materiály přebíráme záruku jednotlivých dodavatelů a co se týká pozáručního servisu, ten probíhá jak formou doporučení, tak i vlastní realizací oprav.

Specializujete se na nějaký typ domu? Jaký v požadavcích vašich zákazníků převažuje?

AtypNabízíme poměrně široké spektrum staveb od jednodušších po vícegenerační objekty. Co do architektury realizujeme domy typu od české klasiky až po velmi moderní architektonická řešení, a to jak v podobě tak zvaných typových domů po individuální projekty. V požadavcích našich zákazníků převládá přízemní, jednopodlažní typ domu.

Kolik domů ročně postavíte?

Aktuálně postavíme dvacet až třicet domů ročně. Za celou dobu existence firmy jsme realizovali téměř čtyři sta rodinných domů a pět domů bytových.

A jak dlouho výstavba rodinného domu trvá?

Obvykle tři až čtyři měsíce.

Máte v nabídce i tak zvaný rostoucí dům. Můžete to specifikovat? Chápu to správně jako modulový systém?

Prakticky ano. Rostoucí dům je jedním z našich nejzajímavějších projektů. Umožnuje stavebníkovi vybrat takovou velikost domu, která odpovídá v daném čase jeho potřebám a možnostem, ať už prostorovým nebo finančním. Může ho tedy zvětšovat, dostavovat postupně. V první fázi budete mít například dispozici 3+kk, ve fázi druhé připojí k dřevostavbě další pokoj se samostatnou šatnou a garáží. Stavbu lze postupně rozdělit až do tří etap a je jen na zákazníkovi, jak rychle k jednotlivým fázím dospěje.

Pavel jih_1.etapaPavel jih_2.etapa

Pavel sever_1.etapaPavel sever_2.etapa

Pak asi musí vědět předem, kolik toho bude chtít časem přidat?

Nemusí to platit vždy. Někdy může pozemek umožňovat snadný přístup pro stavební techniku k místu plánované dostavby. Pro ostatní případy doporučujeme připravit si „budoucí základy" předem, respektive rovnou v první fázi výstavby domu.

V té souvislosti mě napadá, pokud jde o fáze dokončenosti stavby vašich domů, je možné si objednat například jen hrubou stavbu a dokončit dům svépomocí, nebo celý dům na klíč?

Pro zákazníky máme připraveny dvě varianty provedení domu; stavbu k dokončení svépomocí a stavbu na klíč. Stavba k dokončení představuje dům hotový vně i uvnitř bez instalací a určitý, předem dohodnutý rozsah prací si pak zákazník může zajistit sám. Dům na klíč představuje kompletní provedení domu včetně povrchových úprav stěn a podlahových materiálů. Můžeme také zajistit i celý proces od stavebního projektu po vlastní realizaci výstavby domu. Naše činnost je založena na těsné spolupráci se zákazníkem, který má kdykoliv možnost konzultace s celým týmem kvalifikovaných odborníků.

Kompletním máte na mysli podobu domu, ve kterém se dá prakticky hned bydlet?

Záleží na přání zákazníka. Jsme schopni mu vyjít plně vstříc. Často stavebník přichází i s požadavkem dodání domu včetně všech úprav pozemků, oplocení a vybudování přístupových cest.

Máte referenční systém nebo vzorové domy pro budoucí zájemce o stavbu?

Zájemcům o naše domy umožnujeme prohlídku rozestavěných domů a zároveň i domů již nějakou dobu obývaných. Zkušenosti majitelů těchto domů, našich předchozích zákazníků, výrazně ovlivňují rozhodování eventuálních budoucích zájemců o výstavbu domu s naší firmou. A to je to nejcennější.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop