Tisk

Krov v interiéru: objevte krásu masivních kuláčů

Tomáš Svoboda | Pondělí, 05. květen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

DaS web krovy3Velice přirozenou volbou pro krovovou konstrukci srubových či roubených staveb mohou být odkorněné klády či chcete-li masivní kuláče. Jedná se o esteticky vysoce působivou variantu nosné konstrukce, která je však vzhledem k nutnosti sestavení pomocí klasických tesařských spojů značně náročná. A to jak stránce řemeslné, tak i časové a finanční.


Výrobu takovýchto krovů totiž zatím nelze umístit na dřevoobráběcí linky, jako je to běžné u drtivé většiny dřevěných konstrukcí. „Naopak se stále jedná o vysoce špičkovou řemeslnou ruční výrobu, kde každý nosný prvek, tedy odkorněná kláda, je tvarový originál. Velmi náročné je navíc v současnosti už samotné shánění kvalitního materiálu," vysvětluje Ing. Otakar Koudelka, CSc. ze společnosti OK Pyrus, která patří mezi přední zhotovitele dřevěných konstrukcí.

DaS web krovy1Těžba dřeva je v českých lesích většinou strojová s využitím tzv. harvestorů, a proto vyvstává problém sehnat kvalitní rovné a zdravé stromy. Klády na pohledové krovy se pečlivě vybírají, jelikož musejí být rovné a dostatečně dlouhé s mechanicky nepoškozeným povrchem, což umožní jen ruční těžba. „Samotný krov se pak provádí výhradně při použití nadkrokevní tepelné izolace, aby veškeré prvky, kuláče krovu, byly v interiéru viditelné," doplňuje odborník.

Krovovou konstrukci lze v případě potřeby realizovat i kombinovaným způsobem, kdy viditelné prostorové prvky krovu, jako sloupky, pásky, vaznice či podpěry, jsou z kuláčů, zatímco krokve, které nebudou přiznané v interiéru, mohou být z hraněných trámů. V každém případě však musí být celá konstrukce staticky navržená tak, aby veškeré namáhání srubových stěn bylo svislé, ne vodorovné. Předejde se tím riziku možného vyboulení stěny, kterou proti tlakovému i tahovému namáhání nejlépe zpevní správně zabudované stropní trámy.

DaS web krovy2Masivní kuláče mohou být u roubených staveb použity i na střešních štítech, avšak především kvůli malé stabilitě nejde o příliš vhodné řešení. „Technologicky lepší alternativou jsou proto štíty rámové či svislé deskové, které v našich podmínkách mají svoji tradici. Do těchto typů konstrukcí štítových stěn pak lze snadno osazovat okna či dveře," dodává Koudelka. Podle jeho slov je ovšem nejčastější chybou, která je bohužel pro stavebnictví příznačná, přílišné šetření. A to i na nosných prvcích krovů, které přitom jakožto součást střechy na srubovém domě nejvíce rozhodují o délce životnosti celé stavby.

Velice přirozenou volbou pro krovovou konstrukci srubových či roubených staveb mohou být odkorněné klády či chcete-li masivní kuláče. Jedná se o esteticky vysoce působivou variantu nosné konstrukce, která je však vzhledem k nutnosti sestavení pomocí klasických tesařských spojů značně náročná. A to jak stránce řemeslné, tak i časové a finanční.

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE

Líbil se Vám článek?

Hlasujte o dřevostavbu roku

...a vyhrajte moderní krb

 v hodnotě 185 275 Kč

a další prémiové výhry

 

Hlasovat

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop

test HTML5 animace