test

Stavba

Základy

Kurz stavby dřevostavby vlastníma rukama je vhodný i pro začátečníky

Středa, 09. červen 2021

stavba-drevostavby-na-zkousku-uvodniChcete si postavit tradiční roubenku nebo masivní srub – vlastníma rukama a levněji, než by vás stála realizace dodavatelskou firmou? Nebo si jen chcete vyzkoušet práci se dřevem s ručním nářadím na různých tesařských spojích a konstrukcích a pomáhat pak na kurzu druhým s jejich projektem? Přihlaste se na kurzy tradičního tesařského řemesla.

2. díl: Jak připravit stavbu před betonáží základové desky?

Středa, 21. duben 2021

Stavba STEELCRETE před betonáží úvodníDíky vlastnostem betonu v čerstvém stavu je možná realizace takřka jakéhokoliv tvaru konstrukce. Základy patří zdánlivě k nejjednodušším. Stačí beton nalít do výkopu, nebo nestačí? Tomu, jak se na betonáž připravit, jsou věnovány následující řádky.

1. díl: Jak správně vybrat beton?

Pondělí, 22. březen 2021

liti-betonu-uvodniNení univerzálnějšího materiálu, než je beton. Může mít nekonečně mnoho podob a na stavbě se s trochou nadsázky uplatní téměř kdekoliv. Má to jen jednu podmínku: Je třeba zvolit správný beton pro danou konstrukci. Poradíme vám jak na to.

Denní světlo jako architektonická výzva při stavbě domu

Pondělí, 11. leden 2021

Otvirak-stavba-domu-a-denni-svetlo-veluxDenní světlo je nepředvídatelné. Víme jen, že ráno přichází od východu, k večeru se ztrácí na západě, že v létě je ho více a v zimě ho leckdy musíme hledat. Zvládnutí návrhu přirozeného osvětlení interiéru tak představuje jednu z největších architektonických výzev. Když se nepovede, jsme ochuzeni o blahodárné účinky světla na organismus i o spoustu sluneční energie.

Cement, kamenivo a beton

Čtvrtek, 14. květen 2020

Cement-Kamenivo-Beton Skupina Českomoravský beton patří k největším výrobcům transportbetonu na českém trhu. Svými dodávkami betonu se podílí na velkých stavbách dopravní infrastruktury, průmyslových, komerčních a bytových komplexů, ale i na drobných rekonstrukcích a stavbách rodinných domů. Českomoravský beton, a.s. je spolu se společnostmi Českomoravský štěrk, a.s. a Českomoravský cement, a.s. součástí silné mezinárodní skupiny HeidelbergCement.

Více článků

Konstrukce dřevostaveb

Příčka jako důležitý detail dřevostavby. Co je dobré vědět?

Středa, 07. červenec 2021

příčka v dřevostavběZatímco u obvodových stěn dřevostavby řešíme především jejich tepelněizolační schopnosti, u většiny vnitřních nosných stěn a dělicích příček se zaměřujeme hlavně na jejich akustické parametry. Jakých vlastností bychom si u vnitřních sendvičových stěn v dřevostavbě měli všímat? Rozhoduje jenom jejich tloušťka, nebo víc záleží na materiálu a konstrukčním řešení? Jaká specifická místa, tedy detaily, bychom si při výstavbě vnitřních stěn měli pohlídat, aby byl výsledek přesně podle našich představ?

Stavební konstrukce z CLT panelů v mnoha ohledech překonává beton i ocel

Čtvrtek, 06. květen 2021

CLT-panely-NOVATOP-OPEN-vyskova-budovaNároky na budovy se za poslední roky výrazně proměnily. Stále častěji se v architektuře a stavebnictví skloňuje pojem udržitelnost, která volá po materiálech vyrobených z obnovitelných zdrojů, s nízkou energetickou náročností na výrobu, zdravotně nezávadných, ale zároveň s vysokou estetickou hodnotou a funkčností. Těmto požadavkům v malém i velkém měřítku jsou schopny dostát i technologie z křížem lepeného dřeva, kam patří takzvané CLT panely, které se po letech přehlížení stávají suverénní součástí hlavního proudu i u nás.

Čidla MoistureGuard monitorují úniky vody a vlhkosti v největší dřevěné stavbě ve Slovinsku!

Pondělí, 29. březen 2021

vystavba-drevostavby-ve-SlovisnkuSystém MoistureGuard pro detekci úniku vody a monitoring vlhkosti přímo v konstrukci domu je pro své spolehlivé řešení nyní využíván i v CLT konstrukci jedné z největších dřevěných staveb ve Slovinsku. Konkrétně v budově výzkumného centra, která se zabývá využíváním obnovitelného stavebního materiálu. Unikátní český systém MoistureGuard se tak stal součástí jedinečného projektu na podporu udržitelné výstavby.

Proč je dobré kombinovat konstrukční systém ze dřeva i s dalšími materiály

Úterý, 19. leden 2021

pohledove-drevo-v-interieru-uvodniDřevo jako materiál má celou řadu předností a v konstrukčním systému si umí s přehledem poradit s mnoha nároky. Přesto však existují situace a stavební řešení, kdy je spojení s dalším materiálovým partnerem tou nejlogičtější volbou v zájmu kvalitní stavby po všech stránkách. Jejich vlastnosti se totiž mohou doplnit, podpořit a být tak jako celek neporazitelní.

NOVATOP: Úspěšný příběh jedinečného stavebního systému pokračuje

Čtvrtek, 18. březen 2021

NOVATOP-uvodniAž sedmdesát procent rodinných podniků nepřežije generační výměnu ve svém vedení. Podle Asociace rodinných firem je důvodů této nelichotivé statistiky celá řada, od nezájmu dětí o podnik, neschopnosti převzít odpovědnost až po pouhou potřebu zavděčit se rodičům, která ale nekončí úspěchem. Zdá se, že v případě české společnosti Agrop Nova, výrobce CLT panelů se značkou NOVATOP, podobné scénáře nehrozí.

Více článků

Střecha

Jak nejlépe vyřešit střechu a podkroví roubenky

Pondělí, 07. červen 2021

jak-jsme-staveli-roubenku-strecha-a-podkrovi-uvodniDostat dům, jak se říká, pod střechu, chce každý stavebník co nejrychleji. Ví, že tím má z půlky vyhráno, protože stavba je ochráněna před nepřízní počasí. Prostor pod střechou roubenky je obvykle využit pro obytné místnosti. Konstrukci roubenky je tedy nutné dobře zateplit a vybrat vhodnou střešní krytinu.

Výměnu střechy na roubence neodkládejte. Přizvěte si k ní ale odborníky

Pátek, 04. červen 2021

rekonstrukce-strechyDěravá střecha na dřevěné roubce přináší mnohá úskalí. Při špatně těsnící střeše hrozí její odtržení při náporu větru, zatékání do stavby a narušení její statiky. Rekonstrukce střechy tak patří k prvním větším zásahům, které novopečení majitelé historické stavby provádějí. Její výměnu tedy rozhodně neodkládejte!

Detail dvouplášťové šikmé střechy se skládanou krytinou

Pondělí, 17. květen 2021

dvouplastova-sikma-strecha-uvodniPokud se na střechu domu díváme očima architekta a estéta, musíme připustit, že velmi silně ovlivňuje vzhled a ráz stavby. Je proto logické, že musíme být při určování jejího sklonu, volbě střešní krytiny a její barevnosti dostatečně obezřetní. Co už možná není na první pohled tolik patrné, je fakt, že střecha je z hlediska povětrnostních vlivů nejnamáhanější částí domu a největší důraz by tak na místo estetiky měl být kladen především na funkčnost. Poruchy střešního pláště bohužel velmi silně naruší kvalitu bydlení a jejich dodatečná úprava je velice obtížná a náročná.

Elegantní plechová střecha tmavé barvy dokonale zapadá do horské krajiny

Pátek, 30. duben 2021

plechova-strecha-SATJAM-uvodniV malebné horské krajině stojí dům, který jako by sem patřil odjakživa, přestože byl dokončen teprve nedávno. Najdete jej na Valašsku, v obci Vidče nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Novostavba svým charakterem připomíná typická valašská stavení a díky své jednoduchosti nerušeně splývá s okolní krajinou. Povedené řešení je dílem renomovaného architektonického studia Kamil Mrva Architects.

I roubenkám sluší betonové střešní tašky

Středa, 28. duben 2021

1-roubenka-s-autentickym-razemChaty a chalupy jdou na dračku a realitní trh hlásí jejich nedostatek. V oblasti rekreačního bydlení se prosazuje nový trend – Češi si ve vyhledávaných lokalitách budují „druhý domov" v podobě moderních roubenek nebo srubů.

Více článků

Stavební chemie

Tisk

Zateplovací systém pro domy s dřevěným nosným rámem Cemix THERM P WOOD

Čtvrtek, 18. srpen 2016

vrstvy zateplení a omítekŠpičkový certifikovaný zateplovací systém Cemix THERM P WOOD řeší úskalí při zateplování objektů s nosnou konstrukcí z dřevěného rámu opláštěného velkoplošnými deskami (překližované, OSB, sádrovláknité, cementotřískové apod.), kdy je třeba systém upevnit přímo k těmto podkladům.

Tisk

Sádrové omítky dobře vypadají a zajistí zdravé mikroklima v interiéru

Úterý, 16. únor 2016

sádrové omítky aplikace ve dřevostavbách- perexSádrové omítky nabízejí nejen vysokou estetickou kvalitu, ale také možnost oprav bez narušení výsledného vzhledu. Dobře dýchají a mají pozitivní vliv na klima v interiéru. Použít se samozřejmě dají také v dřevostavbách.

Tisk

ACOLOR: Ochrana dřeva doma i venku

Středa, 23. říjen 2013

applying-tung-oilPři výběru vhodných nátěrových hmot existuje samozřejmě mnoho kritérií, podle kterých se můžeme řídit. Snadná a rychlá opravitelnost nátěru by měla být jednou z prvních podmínek. Z tohoto hlediska jsou na tom nejlépe nátěrové hmoty vycházející z přírodních obnovitelných surovin – tedy přírodní oleje a vosky.

Tisk

Dřevostavba a její lepidla

Středa, 18. září 2013

lepené dřevo - OSB deskyLepidlům na přírodní bázi jako je např. kostní klih, albuminová či kaseinová, již dávno v běžné praxi odzvonilo – jsou velmi drahá na výrobu a především nejsou odolná vodě a mikroorganismům. Chemický průmysl již v minulém století vyprodukoval velké množství chemických koktejlů pro různorodé aplikace v dřevařském průmyslu. Emise některých lepidel byly vysoké – dnes jsou však upraveny ve prospěch zdraví zákazníků.

Tisk

BASF: Členění nátěrových hmot na dřevo

Středa, 11. září 2013

pergola1Na českém trhu se dnes nabízí široké spektrum výrobků s různým použitím, poskytující dřevěným povrchům rozlišné charakteristiky a stupně vlastnosti ochrany. Nejčastěji se můžeme setkat s nabídkou tenkovrstvé nebo silnovrstvé lazury. Často pak nastává nesnadná situace pro jaký typ nátěrové hmoty se rozhodnout. Při výběru vhodného ochranného systému je zejména zapotřebí vzít v úvahu, čeho a jakými prostředky chceme dosáhnout.

Více článků

Okna, dveře, výplně

Letní ochlazení? Venkovní žaluzie předčí klimatizaci z hlediska zdraví i ekologie

Úterý, 15. červen 2021

lomax venkovní žaluzieRostoucí letní teploty začínají pomalu narušovat tepelnou pohodu v domácnostech. Lidé proto hledají možnosti, jak interiér co nejefektivněji ochladit. V jádru se nabízí dvě varianty – klimatizace nebo stínicí technika. Pokud uživatel sáhne po druhé variantě, dostane se mu na rozdíl od klimatizace ekologického a zdravotně nezávadného řešení.

Synego Slide – Jak jednoduché je otevřít

Úterý, 01. červen 2021

Synego-Slide-posuvne-dvere-na-terasu-uvodniPosuvné systémy dveří a oken mají jednu velkou výhodu. Šetří významně prostor, což dovolí uživateli nebo architektovi využít při návrhu interiéru rozměry na maximum, a navíc také nepřekáží. Což je zas dobré z pohledu mobility.

Dveře i posuvné systémy Schüco s nulovými zapuštěnými prahy spojí prostory bezbariérově

Pátek, 14. květen 2021

Posuvný systém Schüco ASE 80 zapuštěný práh_07Dveře a posuvné i okenní systémy obvykle prostory předělují. Pokud je však otevřete, měly by sousední místnosti nebo interiér s exteriérem propojit plynule, pohodlně, hladce, prostě bez překážek. Taková bezbariérová řešení poskytují plastové i hliníkové systémy oken, dveří a posuvů Schüco, konstruované s nulovými, zapuštěnými prahy.

DORSIS WOODY – ideální dveře pro designové dřevostavby

Pondělí, 10. květen 2021

dveře Dorsis Woody uvodniPřemýšlíte o tom, jak přenést vnější eleganci dřevostaveb do vnitřních prostor? Moderní konstrukce dveří nabízejí řešení, která dokážou otisknout krásu exteriéru do čistoty interiérových linií a podpořit moderní charakter celé stavby. Skryté zárubně Dorsis FORTIUS 52 a rámové zárubně WOODY jsou toho důkazem.

Čeho se držet při výběru oken? Třídy profilů to nejsou!

Čtvrtek, 06. květen 2021

okno-Synego-Slide Kaleido-REHAUProč zrovna my jsme béčko? Zní mi v uších klasik. Je to přece jedno, která skupina bude v áčku a která v béčku. Tak kdo tedy bude „béčko"? Přesně stejná situace nastává při třídění okenních profilů do tříd „A" nebo „B". Posuzovat kvalitu okna podle těchto tříd je naprosto irelevantní a vytrženo z kontextu. To je dobré mít na paměti, pokud se s tímto argumentem někdy setkáte. Zmíněné třídy, které udává norma EN 12608, pouze rozdělují okenní profily do několika kategorií podle tloušťky stěny. Ale to vůbec nevypovídá o tom, co okno umí a jak je kvalitní, čili tato norma neřeší provozní vlastnosti. To řeší úplně jiná norma.

Více článků

Fasády

Spára u roubenek jako znaménko krásy aneb jak se změnila technologie řešení tohoto detailu?

Pondělí, 31. srpen 2020

uvodni-spary-roubenka-10Při pohledu na starou tradiční roubenku leckomu srdce zaplesá. Až zbožný povzdech nad krásnou stavbou vyvolává nejčastěji kontrast mezi tmavým dřevem a bílými spárami, detail, který propůjčuje celé stavbě typický vzhled. Právě o spáry nám v tomto článku půjde. Co se vlastně skrývá za onou bílou barvou? A jak se změnila technologie řešení tohoto detailu ve srovnání s minulými staletími?

Princip provětrávaných fasád u obkladů dřevostaveb, přináší celé stavbě mnoho zásadních benefitů

Pondělí, 03. srpen 2020

provetravana-fasada-James Hardie Plk_Smooth-uvodniObkladové materiály jsou především u dřevostaveb nesmírně populární, princip provětrávaných fasád, který je pro obklady obvykle využíván, navíc přináší několik zásadních benefitů pro celou stavbu. Když navíc zvolíte místo dřeva kvalitní kompozitní materiál, nemusí vás ani trápit nutná pravidelná údržba přírodního materiálu. Jestli tedy omítka není to pravé ořechové pro vás, směle do toho!

Výběr barvy fasády se s Weber stává nyní hrou. Tak si pojďte zahrát

Pátek, 22. květen 2020

navrhni-si-fasadu-WeberVýběr barev fasády ještě nikdy nebyl jednodušší. Díky nové online aplikaci si nyní můžete vyzkoušet, jak by vypadalo přebarvení vaší fasády. Aplikace, která umožňuje vizualizaci barevných kombinací z fotografie, výkresu domu nebo z připravené nabídky nejoblíbenějších typových domů v ČR, je tak pro všechny, kdo se chystají investovat do nové fasády svého domu. Aplikace s názvem webercolor architect je zdarma dostupná na portálech https://www.navrhni-si-fasadu.cz/ a https://www.cz.weber/, a to pro všechny typy zařízení.

Jak skladba stěny ovlivňuje energetickou bilanci

Pondělí, 18. květen 2020

skladba-steny-provetravana-dutina-fasady-James-HardieEnergie a energetická bilance jsou pojmy skloňované v souvislosti s bydlením často a v mnoha ohledech. Je důležité, kolik energie dům spotřebuje a v současnosti také stále důležitější, z jakých zdrojů tato energie pochází. Stavby jsou posuzovány jako celek, ovšem při jejich návrhu je potřeba rovněž zhodnotit odděleně jednotlivé části. V tomto článku se pokusíme zjistit, jaký vliv má na energetickou bilanci celé stavby skladba stěny.

S deskami James Hardie® obložíte fasádu snadno a rychle

Pátek, 13. prosinec 2019

obklad-garaze-deskami-hardie-plank-fermacellV září letošního roku byl oficiálně zahájen prodej vláknocementových fasádních obkladů James Hardie® na českém trhu. Jednou z prvních realizací byl i obklad soukromé garáže v obci Lahošť u Teplic.

Více článků

Izolace

Řešte dřevostavby jednoduše a profesionálně se systémy Saint-Gobain

Středa, 30. červen 2021

rodinna-drevostavba-CelakoviceJako odborníci víte, že volba materiálů je u dřevostaveb zásadní pro jejich správnou funkčnost a dlouhou životnost. Pomocnou ruku v tomto směru nabízí speciální systémy výrobců Rigips, ISOVER a Weber. Byly navržené přímo pro dřevostavby a řeší otázku izolace, opláštění i fasády.

Špatný výběr tloušťky tepelné izolace se nevyplácí. Jak vybrat tu správnou?

Úterý, 18. květen 2021

Nadkrokevni- zatepleni-strechy-ISOVERJe známo, že zateplení domu ušetří náklady na jeho následné vytápění. Jenže aby se taková investice do budoucna opravdu vyplatila, je potřeba dodržet pár pravidel a vyvarovat se tak nejčastějším chybám při výběru a aplikaci tepelné izolace. K těmto nejčastějším chybám bezpochyby patří i špatně zvolená tloušťka zateplení.

Akustická pohoda v obývacím pokoji. Jak jí docílit?

Pondělí, 03. květen 2021

Perforované akustické desky RigitoneDobrý pocit v interiéru není jen otázkou jeho vzhledu, ale také jeho akustických vlastností. Ty působí na náš nervový systém a navozují příjemný pocit klidu, nebo naopak určitou míru stresu a nepohody – přesně opačné kvality, než potřebujeme ke kvalitnímu odpočinku a regeneraci. Jaké kroky tedy vedou k akusticky kvalitnímu prostředí nejen v obývacím pokoji?

Jakou zvolit tepelnou izolaci při stavbě domu?

Pondělí, 15. březen 2021

tepelne-izolace-dreamstimeJakou zvolit tepelnou izolaci, je rozhodnutí, které žádného stavebníka v procesu stavby domu nemine. Pojďme si prohlédnout základní materiálovou mozaiku a zjistit, kde jsou silné stránky jednotlivých izolantů, kde umí sloužit nejlépe a které z nich budou nejvíce v souladu s našimi potřebami.

Tisk

Jak zajistit dobrou akustiku v dřevostavbě, která efektivně sníží nežádoucí hluk

Pondělí, 15. únor 2021

drevostavba-dreamstimeRozmrzelost je nejobecnější odpovědí člověka na hlukovou zátěž. Organismus však reaguje na hluk jako na poplašný signál a spouští celou řadu stresových mechanismů, které mohou generovat nemalé zdravotní potíže. Ano, dřevostavba má co do akustiky slabší místa ale oproti zděné konstrukci nabízí mnohem více možností, jak nežádoucímu hluku předcházet.

Více článků

Technická zařízení

Jak probíhá stavba dřevostavby v režii těžké techniky

Středa, 24. březen 2021

tezka-technika-dreamstimeMožná i vám někdy přišlo na mysl, jak naši předkové při stavbách svých prastarých roubenek dopravovali těžké klády na místo, kde si svůj dům stavěli. Neměli k dispozici žádné tahače ani jeřáby, jedinou dopravní technikou byl žebřiňák a pár koní nebo volů – a pak několik chlapů se svaly vycvičenými každodenní dřinou. Bez ruční práce se roubenky neobejdou ani dnes, soustředí se však spíše na opracování dřeva než na jeho přemisťování z lesa do výrobny či na staveniště. Tuto část práce totiž dnes zastávají dopravní a stavební stroje, na což je dobré myslet i při výběru pozemku.

Nové technologické zařízení pro výrobu dřevostaveb

Pondělí, 08. březen 2021

stroj-pro-vyrobu-drevostaveb-WEINMANNTřístolový systém WEINMANN by měl vyrábět stěnové, střešní a stropní panely v rámové a masivní dřevěné konstrukci dřevostaveb. Konkrétně tento výrobní systém si k modernizaci výrobního závodu vybrala dodavatelská společnost dřevostaveb NEMA, která kladla důraz na individuální řešení.

RE.FINE – řešení pro čistou pitnou vodu

Středa, 03. březen 2021

RE.FINE-uvodniLéty prověřený systém rozvodů pitné vody RAUTITAN německé společnosti REHAU z materiálu PE-Xa spojovaný metodou násuvných objímek z plastu nebo mosazi, se v minulém roce rozšířil o řešení, které mají jediný cíl: zlepšit čistotu, bezpečnost a komfort rozvodu pitné vody v objektech. Vedle chytrého detektoru úniku vody RE.GUARD a dávkovače pitné vody RE.SOURCE doplňuje REHAU sortiment novými filtry RE.FINE, které jsou určeny pro instalace do systému pitné vody v obytných budovách podle DIN EN 806-2.

Spolehlivý systém rozvodů a detekce úniků vody nesmí ve vašem domě chybět

Pátek, 20. listopad 2020

RE-GUARD-uvodniMezi největší hrozby spojené s provozem domů patří poruchy vodoinstalací a následné škody způsobené únikem vody. To potvrzují i statistická čísla pojišťovacích společností, jež řadí škody způsobené vodou dlouhodobě mezi nejčastější. A zdaleka nejde jen o prasklou hadičku přívodu vody k myčce nebo pračce. Obvykle voda uniká na neznámých místech, takže je porucha často zaznamenána příliš pozdě, zatímco škoda narůstá. Východiskem pro klidný provoz domu je zařazení do potrubního systému novinku, která detekuje jakýkoliv únik vody v systému.

Nerezový odtokový žlab Aquarius - konec nežádoucích průsaků vody v koupelně!

Čtvrtek, 12. březen 2020

nerezovy-odtokovy-zlab-aquarius-interier-koupelnaSváry jsou již minulostí... Odborníci z firmy Chuděj se rozhodli novou dekádu začít modernějším přístupem ke koupelně – novinka firmy, odtokový žlab Aquarius, je vyráběn lisováním, a tedy bez svarů. To v praxi znamená lepší ochranu koupelny před nežádoucími průsaky vody. Tato nová technologie usnadňuje a zároveň posunuje hranici možnosti snadnějšího pracovního procesu výroby a montáže.

Více článků

Garáž

Tisk

Na opravy vaší dřevostavby vyzrajete s kvalitním ručním nářadím Hultafors

Pondělí, 30. listopad 2020

PROFI-odevy-naradiV prvním článku jsme vybírali pro dílnu metry, vodováhy, ale třeba také pily. Tentokrát se podíváme pod pokličku maličkostem, které vám ušetří hodně starostí. Protože dobré výsledky jsou o detailech, stejně jako čepy, které do sebe zapadnou na desetinky milimetru. Jak tedy zvolit nůž do dílny, proč se nespokojit s tím odlamovacím za pár desítek korun a v čem může být užitečná mechanická řemeslnická tužka či podle čeho vybírat svěrky, kladiva nebo páčidla? Na to vše vám odpovíme s odborníkem na nářadí Zdeňkem Hajníkem z PROFI ODĚVY.

Moderní garážová vrata vyžadují pečlivý výběr. Jen tak získáme z jejich předností maximum

Pondělí, 24. únor 2020

garazova-vrata-design-bily-HormannUž nejsou žádné pochybnosti. Moderní garážová vrata jsou bytelnější, odolnější vůči povětrnostním vlivům a překypují technologickými prvky. Jako prominentní část fasády domu podpoří každý architektonický styl. Vyžadují jen pečlivý výběr. Vrata ze dřeva, z oceli, hliníku, laminátu, v široké paletě barev i textur a s funkcemi, které uspokojí i vás, náročného zákazníka. Je pro vás přece důležitá bezpečnost, soukromí, pohodlí i absence hluku a prachu, ne?

Přichází nejlepší čas, kdy vybavit dílnu dřevostavby kvalitním ručním nářadím Hultafors

Pátek, 20. listopad 2020

Hultafors Cat-kyblik-s-naradim-uvodniPomalu přituhuje a člověk se ze svého zahradního království přesouvá do tepla. Jeho ústředním bodem volnočasových aktivit, má-li blízko k hobby řemeslu a kutilství, se stává dílna. Ale vyspravit skříň, vyrobit poličku, vyměnit koberce nebo si připravit odvážný projekt, ve kterém budou hrát prim kreativita a vynalézavost, není jen tak. Aby se idea otiskla do hmotného světa, bude k tomu potřeba solidní nářadí, které ušetří námahu. Že je jedno, jaké používáte? Ale kdepak. V prvním díle článku vás společně se Zdeňkem Hajníkem, odborníkem na tuto problematiku z PROFI ODĚVY, provedeme metry, vodováhami a ručními pilami ze stáje Hultafors, skandinávské špičky na poli ručního nářadí.

I garáž dřevostavby může být uměleckým dílem

Pátek, 26. duben 2019

moderni-drevostavba-s-garazi-designova-garazova-vrata-1Svojí funkcí je garáž pro mnohé majitele dřevostavby nepostradatelná, esteticky je ale oříškem. Velký objem hmoty s neurčitou velkou plochou garážových vrat. Není pochyb, že je zde nemalý potenciál, jak si s takovým prvkem pohrát. Jeden takový kreativní projekt je výsledkem propojení nápadité firmy, současných technologických postupů a kreativní designérky. Díky němu mohl vzniknout set jedinečných garážových vrat, za kterými se zkrátka ohlédnete.

Více článků

Ochrana dřeva

Impregnace dřeva je základ kvalitní střechy

Středa, 03. únor 2021

impregnované dřevoToužíte po bydlení ve vlastním domě a uvažujete o jeho stavbě? Nebo už jste si začali plnit svůj sen? Anebo už bydlíte a čeká vás rekonstrukce? Ať už je to jakkoliv, rozhodně nepodceňujte význam konstrukce střechy. Krov lze postavit ve špičkové kvalitě s garancí životnosti desítek let. Jednou ze základních podmínek je však kvalitní preventivní ochrana konstrukčního dřeva proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním.

Střecha dělá dům domem a impregnace střešní konstrukce je klíčová

Středa, 03. březen 2021

strecha-a-impregnace-BochemitUžitné vlastnosti a komfort jsou motorem každého stavebníka. Už při projektové přípravě proto logicky probíhá debata o vhodných materiálech. Nejen u dřevostaveb mezi ně stále patří dřevo, což je dáno i velkým množstvím druhů dřevin s různými vlastnostmi. Například střešní konstrukci si bez dřeva snad ani nedokážeme představit.

Čím méně nátěru, tím více svobody. Při stavbě srubu už nemusíte řešit obnovovací nátěr

Pondělí, 16. březen 2020

srub-z-jedloveho-dreva-bez-udrzby-1Není snad zájemce o stavbu domu z masivního dřeva, který by neřešil ošetření a následnou údržbu dřeva a zejména o údržbu vnějších stěnových povrchů. Většina lidí má obavy z náročnosti prvotní aplikace i pravidelné obnovy nátěru, a to právem. Jde nejen o finanční, ale i organizační zátěž a tyto práce s sebou nesou také dočasné snížení komfortu bydlení.

Konec natírání: Dřevěný povrch bez údržby zaručí nová barva Natureffekt

Čtvrtek, 20. únor 2020

nova-barva-Natureffekt-na-drevene-fasadyKonec natírání. Firma Holzwerke Ladenburger, představuje nový odstín - Natureffekt, který ochrání dřevěnou fasádu.

KARBOLINEUM EXTRA: osvědčený český výrobek

Úterý, 22. říjen 2019

borova-lada-horske-apartmanyPůsobí jako účinné hluboko penetrující napouštědlo a zároveň jako vrchní ochranný nátěr v jedenácti barevných odstínech. Obsahuje velmi jemné transparentní pigmenty, které pronikají hluboko do dřeva a zároveň zvýrazňují jeho přirozenou texturu. Spolu s dalšími funkčními přísadami efektivně působí proti veškerým negativním vnějším vlivům.

Více článků

Ostatní

Zděný plot oceníte zejména na rušných ulicích

Čtvrtek, 06. květen 2021

Betonové cihly lícové, červená hnědá,  povrch rumplovanýProč se pouštět do výstavby zdi okolo domu? Důvodem nemusí být pouze touha po soukromí. Zvláště v husté zástavbě nebo na rušných ulicích je vítaným bonusem i zvuková izolaci, kterou klasická zeď přinese. Oproti běžně využívaným živým plotům navíc ušetří značnou část pozemku. Přírodní nepropustná hradba totiž každoročně ukousne větší díl z plochy zahrady. Kvalitní zděný plot oddělí stavbu vizuálně, zvukově a přinese nezanedbatelný pocit bezpečí.

Oděvy pro všechny hobby řemeslníky a kutily

Pondělí, 21. prosinec 2020

foto-uvodni-zahrVětšina z nás si říká, že na oblečení, ve kterém se pohybujeme doma a na zahradě, se vyplatí ušetřit. Ale ve skutečnosti místo peněženky většinou šetříme na jediném. Na pohodlí. A s tím i na radosti. Aby byla aktivita kolem domu zábavou, zaměřujeme se v PROFI ODĚVY na vybavení, se kterým vám po hodinách u vašich projektů zbyde síla ještě na rodinnou sešlost nebo večer s deskovými hrami. Proto nám důvěřují také profesionální řemeslníci. Vybrali jsme pro vás trojici oděvů, s níž kreativní projekty, od stavby plotu až po výrobu houpačky nebo založení vyvýšených záhonů, zvládnete s lehkostí.

Půdička nemusí být jen ozvěnou minulosti. Jak tento prostor využít?

Neděle, 02. květen 2021

pudni-prostorCo se vám vybaví, když se řekne slovo půda? Já v tom mám úplně jasno. Drsné staré dřevěné trámy, paprsky slunce, ve kterých se víří zrnka prachu, vůně sušených bylinek a ty nejstrmější schody do nebe. To je samozřejmě už hudba minulosti. V moderní architektuře se dnes ve velké míře staví krásně prosvětlená obytná podkroví, zdokonalují se skladby střech, aby byly místnosti odolné proti výkyvům teplot, a na kouzlo starých půd už se skoro zapomnělo. Ale jenom skoro. Stále oblíbenější jednopodlažní bungalovy totiž v prostoru pod střechou disponují často nevyužívaným prostorem, ze kterého se bez velkých nákladů dá vybudovat podobně kouzelný skladovací prostor.

Jaký plot zvolit k masivní dřevostavbě, aby nebyl hradbou

Úterý, 18. srpen 2020

plot-poloroubenka-uvodniUž dávno neexistuje, že vlastníkovi pozemku patří plot, který je po jeho pravé ruce při pohledu z veřejné komunikaci. Legislativně zakotveno je pravidlo, že oplocení staví (a také udržuje) ten, kdo ho potřebuje. Není to tedy ani tak, že každý dům musí mít plot. Postavíme-li si srub nebo roubenku někde na polosamotě, můžeme se dokonce obejít i bez jakýchkoliv vizuálně vyznačených hranic pozemku. Většinou ale takové štěstí mít nebudeme, takže otázku podoby oplocení budeme muset dříve či později vyřešit.

Podzemní plastové nádrže lze efektivně využít k zachycení dešťové vody

Pátek, 07. srpen 2020

nadrze na_destovou_vodu_BlueLineK pořízení nádrže na dešťovou vodu k dřevostavbě může vést hned několik důvodů. Střídající se sucho a přívalové deště vybízí k zachytávání vody v deštivých dnech a pozdějšímu využití ve dnech suchých. Na jednu stranu se na některých místech v létě omezuje čerpání pitné vody, na druhou stranu mohou být vyžadovány nemalé poplatky za splachování dešťové vody do kanalizace. Dále jsou možné úspory za vodu až v tisícikorunách ročně. Nesmíme také opomenout štědrý dotační program "dešťovka".

Více článků

Realizace

Tisk

+PLUS DŮM FischerHaus

Čtvrtek, 25. srpen 2016

dřevostavba Fischerhaus 01K padesátiletému výročí založení společnosti FischerHaus byl veřejnosti představen vzorový +PLUS dům „GENERATION X“, který splňuje nejnáročnější kritéria na moderní velice prestižní bydlení s nadčasovým designem.

Tisk

Vaše nové pohodové bydlení: Dřevostavby a zděné domy na klíč od specialisty

Pondělí, 25. červenec 2016

rodinný dům na klíčPostavit si nový dům na klíč je dnes již jakýmsi standardem. Ne všechny firmy ale dokážou nabídnout dokonalý komfort výstavby spojený s výhodnou cenou. I proto se vyplatí přečíst si o nich co nejvíce a zjistit si podrobné informace.

Tisk

Na dřevostavbě šetřete chytře

Úterý, 12. červenec 2016

rohové okno do kuchyněTen, kdo při stavbě nového domu nemusí řešit finance, je opravdovým šťastlivcem. Pro nás ostatní, kteří vydání svých prostředků musí zvažovat poněkud obezřetněji, přijde vhod několik rad, jak při stavbě nového domu ze dřeva šetřit efektivně a nezadělat si do budoucna na zbytečné problémy nebo dokonce další výdaje.

Tisk

Respektovat okolí, ale nesplynout s davem

Pondělí, 06. červen 2016

dům a jeho okolíOriginální spojení kompozice, barevného řešení a struktury materiálů použitých na vnějším plášti určuje výsledný vzhled domu víc než cokoli jiného. Architektonický výraz přitom nelze brát jen jako venkovní slupku. Vždy prostupuje napříč celou stavbou – odráží se v její dispozici, v interiéru a v detailech.

Tisk

Pasivní dům – zbytečnost, nebo chytrá volba?

Úterý, 31. květen 2016

03 DSC6814Je s podivem, že pasivní domy stále ještě rozdělují odbornou i laickou veřejnost na dva tábory – jedni je považují za zbytečně drahý extrém, který se nevyplatí, druzí je vychvalují do nebes pro jejich jedinečný přínos na poli zdraví a komfortu bydlení. Vybrali jsme několik klíčových tvrzení těch skeptičtějších a požádali specialisty z Centra pasivního domu o jejich objasnění…

Více článků

Nářadí a stroje

Tisk

Bosch FlexiClick: 5 v 1 pro vrtací šroubováky

Čtvrtek, 25. srpen 2016

Výkonné akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály, které díky speciálním nástavcům zvládnou jakoukoliv výzvu – to je FlexiClick od Bosch. Systém zahrnuje akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály a k nim nástavce v podobě vrtacího sklíčidla, excentrického a úhlového nástavce.

Tisk

Bosch FlexiClick: 5 v 1 pro vrtací šroubováky

Čtvrtek, 25. srpen 2016

bosch FlexiClickVýkonné akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály, které díky speciálním nástavcům zvládnou jakoukoliv výzvu – to je FlexiClick od Bosch. Systém zahrnuje akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály a k nim nástavce v podobě vrtacího sklíčidla, excentrického a úhlového nástavce.

Více článků

Rekonstrukce

Z původní fary vytvořili dechberoucí kavárnu a stylový penzion

Středa, 14. červenec 2021

rekonstrukce-fary-cafe-fara-uvodniPojďte se s námi podívat do jedné poněkud neobvyklé stavby. Původní faru patřící k sousednímu kostelíku proměnili noví majitelé na kavárnu, ale to nestačilo. Bylo třeba někde ubytovat hosty, a tak se původní hospodářské zázemí postupně proměnilo v architektonicky propracovanou dřevostavbu, která ale dodnes nese název stodola.

Po rekonstrukci je malý horský domek dřevostavbou jen naoko

Úterý, 06. červenec 2021

drevostavba-Krkonose-uvodni-fotkaNa malém horském domku, ke kterému se jeho majitelé dostávají v zimním období zásadně po svých nebo na běžkách, nás zaujal především zajímavý interiér jako vystřižený z truhlářské dílny. Ačkoliv nosné stěny této rekonstrukce zůstaly (tak trochu omylem) zděné, ve všech ostatních směrech bychom dům mohli označit za dřevostavbu.

Nízkoenergetická roubenka šetří životní prostředí i peněženku svých majitelů

Neděle, 06. červen 2021

navsteva-drevostavby-roubenka-v-souladu-s-tradici-atrea-exterier-uvodniBydlení na horách není pro každého, ale ten, kdo kouzlu kopců u nás propadne, pak jen stěží bude hledat domov jinde. Ne jinak tomu bylo v případě našich hostitelů – mladé dvojice, jejíž metou se stalo bydlení na dosah rozkvetlým stráním s horskou květenou, srnkám snídajícím pod okny během léta a vysoké sněhové peřině v zimě. Vysněný cíl si dnes už manželé dokázali splnit. A stylově – v čem jiném bydlet na horách, než ve stylové dřevostavbě. Využili jsme pozvání, abychom se do jejich nízkoenergetického domova podívali.

Původní půdní prostor zrekonstruovali na letní byt

Úterý, 18. květen 2021

rekonstrukce-podkrovi-ORA-uvodniTransformace podkroví bývalé školy v Mikulově na letní byt je počinem mladé trojice začínajících architektů působících pod značkou ORA. „Máme to tu rádi a baví nás to tu ještě zlepšovat," říkají. „Snažíme se tvořit originální regionální architekturu." A jak se jim to daří, posuďte sami...

Kompletní rekonstrukcí zachránili 250 let starou roubenku. Jaký byl postup záchrany?

Středa, 05. květen 2021

uvodni-rekonstrukce-roubenkyPohádky jsou s námi spjaty po celý život. To krátké období, kdy „jsme na ně už velcí", můžeme v tomto případě směle pominout. A vše pohádkové v sobě nese jemný nádech krásy, bezpečí a vítězství dobra nad zlem. Taková je i pohádková chaloupka, kterou takřka ze zajetí zlých kouzel vysvobodil Karel Pátek. Tak se hezky posaďte a poslouchejte...

Více článků

Vytápění a vzduchotechnika

Kvalitní nerezový komín stojí na detailech

Pátek, 16. červenec 2021

Schiedel SiriusPlápolající oheň, příjemné sálavé teplo a úsporné ekologické vytápění - to vše vnáší do interiéru kvalitní krbová vložka. Pokud máte obavy, že by si moderní dřevostavby a vytápění ohněm nerozuměly, přesvědčíme vás, že tomu tak není. Stačí jen vybrat takového dodavatele krbových kamen, který bude schopen vyhovět současným přísným kritériím a ideálně dodat i komínové těleso se všemi potřebnými doplňky pro bezpečný odvod spalin. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou a ušetříte si celou řadu starostí.

Jak si doma nastavit správnou teplotu?

Úterý, 29. červen 2021

jak-si-doma-nastavit-spravnou-teplotuNa tom, jak se cítíme v interiéru, ať už jsme doma, v práci nebo ve škole, má velkou zásluhu vnitřní mikroklima. Optimální prostředí neudává jen teplota, ale také vlhkost a v neposlední řadě i čistota vzduchu. Přetápění obytných místností bylo a mnohdy stále je nešvarem, kterému se zejména v Čechách docela daří. Jak je to ale se zdravotními, ekonomickými a ekologickými důsledky?

Když z domova uniká teplo, aneb tepelná technika v dřevostavbách

Středa, 16. červen 2021

dřevostavba-URSA-bez skladeb v2V České republice sice dominuje silná tradice zděných domů, ale na trhu se pevně usadily také dřevostavby, které se stávají stále oblíbenějšími díky svým energetickým i ekologickým výhodám. Pro nízkou spotřebu energií jsou sice přímo stvořené, ale stejně jako u ostatních staveb v nich použitím nesprávné či nedostatečné izolace může docházet ke značným tepelným ztrátám. Proto při jejich výstavbě nesmíme zapomenout na správnou tepelnou techniku. Ta zamezí únikům tepla, finančním nákladům a vytvoří pro koncové uživatele stavby prvotřídní komfort.

Jak si zajistit opravdu kvalitní spánek?

Neděle, 13. červen 2021

jak-na-kvalitni-spanekUž naše maminky dobře věděly, že před spaním se musí pořádně vyvětrat. Jen tak získáme kvalitní a zdravý spánek. Nepotřebovaly k tomu žádné měřáky. Větralo se "klasicky" nárazově, okna dokořán, nejlépe "průvanem". A že se větralo teplo ven? To nikomu nevadilo. Energie byla levnější, interiéry byly přetápěné, a to často zejména právě na noc. Jak je to s větráním dnes?

Tichost tepelných čerpadel značí jejich kvalitu

Pátek, 11. červen 2021

tiche-tepelne-cerpadlo-ACONDPoužitím tepelného čerpadla šetří stavebník každoročně nemalé částky, proto počet tepelných čerpadel každoročně prudce roste. Zákazníci hledají úsporné, bezpracné a ekologické vytápění. Zároveň s tím se ale častěji objevují zbytečné potíže s hlučností tepelných čerpadel. Výběrem hlučného tepelného čerpadla může stavebník ohrozit kvalitu svého života, sousedské vztahy a zadělat si na potíže se stavebním úřadem. Potížím s hlučností je přitom velmi jednoduché předejít. Stačí si vybrat tiché tepelné čerpadlo.

Více článků

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Hlasujte o dřevostavbu roku

...a vyhrajte moderní krb

 v hodnotě 185 275 Kč

a další prémiové výhry

 

Hlasovat

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop

test HTML5 animace