test

Stavba

Základy

Denní světlo jako architektonická výzva při stavbě domu

Pondělí, 11. leden 2021

Otvirak-stavba-domu-a-denni-svetlo-veluxDenní světlo je nepředvídatelné. Víme jen, že ráno přichází od východu, k večeru se ztrácí na západě, že v létě je ho více a v zimě ho leckdy musíme hledat. Zvládnutí návrhu přirozeného osvětlení interiéru tak představuje jednu z největších architektonických výzev. Když se nepovede, jsme ochuzeni o blahodárné účinky světla na organismus i o spoustu sluneční energie.

Cement, kamenivo a beton

Čtvrtek, 14. květen 2020

Cement-Kamenivo-Beton Skupina Českomoravský beton patří k největším výrobcům transportbetonu na českém trhu. Svými dodávkami betonu se podílí na velkých stavbách dopravní infrastruktury, průmyslových, komerčních a bytových komplexů, ale i na drobných rekonstrukcích a stavbách rodinných domů. Českomoravský beton, a.s. je spolu se společnostmi Českomoravský štěrk, a.s. a Českomoravský cement, a.s. součástí silné mezinárodní skupiny HeidelbergCement.

Postavte si svou dřevostavbu na pevných základech

Středa, 28. srpen 2019

ceskomoravsky-beton-stavba-zakladuRodinný dům stavíme většinou jen jednou za život. Už proto by měl mít pevné, rovné, bytelné, tedy kvalitní betonové základy. Díky nim proběhne další výstavba plynuleji a rychleji, v budoucnu se pak nemusíte obávat nerovnoměrného sedání objektu, což s sebou zpravidla nese praskání stěn nebo přípojek, nedovírání oken, dveří a další problémy.

Základy základů dřevostaveb - 3. Chyby při projektování a realizaci základových desek

Pondělí, 15. říjen 2018

zaklady-zakladu-drevostaveb-1-uvodniJe podstatné, zda je základová deska určena pro zděný dům, nebo pro dřevostavbu. Základové desky pro dřevostavby musí být provedeny s velkou pečlivostí a přesností, neboť dřevostavby jsou kvalitní, přesné výrobky, které mají specifické požadavky na stavební připravenost pro montáž.

Základy základů dřevostaveb - 2. Přesnost základových konstrukcí

Pondělí, 08. říjen 2018

zaklady-zakladu-drevostaveb-uvodniPřevážná většina dřevostaveb je realizována výrobou stěn v montážní hale a jejich montáží na předpřipravenou základovou konstrukci. Protože výrobu panelových konstrukcí řídí CNC stroje pracující s milimetrovou přesností, musí být také spodní stavba provedena naprosto přesně. Na stavbě dřevostavby se totiž, na rozdíl od cihelných konstrukcí, už nic neschová ani nezachrání.

Více článků

Konstrukce dřevostaveb

Zeptali jsme se: Proč je dobré kombinovat konstrukční systém ze dřeva i s dalšími materiály

Úterý, 19. leden 2021

pohledove-drevo-v-interieru-uvodniDřevo jako materiál má celou řadu předností a v konstrukčním systému si umí s přehledem poradit s mnoha nároky. Přesto však existují situace a stavební řešení, kdy je spojení s dalším materiálovým partnerem tou nejlogičtější volbou v zájmu kvalitní stavby po všech stránkách. Jejich vlastnosti se totiž mohou doplnit, podpořit a být tak jako celek neporazitelní.

Modifikované dřevo Accoya aneb malý zázrak mezi dřevy

Středa, 13. leden 2021

uvodni-accoya-drevo-mathews-timberZačalo to vlastně prostě – když si člověk všiml, že ohořelé špalky zbylé po přípravě mamutího guláše vydrží odolávat větru dešti déle než zdravé dřevo připravené ke spálení vedle ohniště, začal kmeny určené ke stavbě svých prvních příbytků opalovat nad plameny. Pak přišla volská krev, mnohem později vyjetý olej a různé průmyslově vyráběné prostředky na ochranu dřeva. Dnes tu máme takové možnosti, jako je tlaková impregnace nebo chemická modifikace. Výsledkem těchto procesů je mimo jiné Accoya, dřevo s pozměněnými vlastnostmi. Samozřejmě ve prospěch stavebníka!

Difuzní vlastnosti použitých stavebních materiálů pod drobnohledem

Pondělí, 04. leden 2021

difuze-v-konstrukci-drevostavbyNa obálku současných budov jsou kladeny přísné parametry z pohledu stavební tepelné techniky, které jsou přímo závislé na fyzikálních a materiálových parametrech stavebních materiálů. Tepelně-vlhkostní stav obálky budovy je ovlivňován sdruženým transportem tepla a vlhkosti, a proto také souvisí s celkovými difuzními vlastnostmi obvodového pláště. Pro zajištění správné funkce obálky budovy je nutné se detailně zabývat jak tepelnou vodivostí, tak právě difuzními vlastnostmi použitých stavebních materiálů.

Kvalitní stavební vrut – jednoznačná volba při stavbě dřevostavby

Středa, 16. prosinec 2020

stavebni-vruty-imgStavba moderního domu klade vysoké nároky na všechny použité materiály, především na jejich mechanické vlastnosti. Pro spoje, kde se dříve používaly hřebíky, metrické šrouby nebo technicky zastaralé vruty se šestihrannou hlavou DIN 571, tam se dnes používají stavební vruty. Každému řemeslníkovi jde především o rychlost, kvalitu spoje, čistotu práce a v neposlední řadě i o snížení nákladů.

Numerická a experimentální analýza rámového rohu s použitím spojovacích prostředků kolíkového typu

Pátek, 13. listopad 2020

kolmo-na-vlakna-uvodniDřevo se jako materiál ve stavebnictví stále více dostává do popředí při stavbě různých konstrukcí. Pro zlepšení jeho vlastností se vyvíjejí nové kompozitní materiály nebo nové typy spojů a spojovacích prostředků, které zajistí lepší únosnost a tuhost konstrukce. Právě spoje prvků dřevěných konstrukcí jsou často limitujícím prvkem pro únosnost, tuhost a trvanlivost konstrukce.

Více článků

Střecha

Moderní střechy dřevostaveb mají svou STAR

Pondělí, 09. březen 2020

stresni-krytina-bramac-star-novostavba-zahradaBetonové tašky se řadí k nejodolnějším krytinám. Vyznačují se minimální nasákavostí, a tím i vysokou mrazuvzdorností, jsou mechanicky odolné a velmi pevné. Nová generace střešních tašek s technologií STAR se posouvá ještě o kus dál.

Jak odolné jsou plechové střechy v zimě?

Pátek, 30. říjen 2020

10Zima je pomalu za dveřmi a právě tohle období je prověrkou všech vnějších stavebních konstrukcí. Ty musejí bezpečně zvládnout extrémy, které jim počasí chystá, od silných mrazů, přes rychlé střídání teplot, až po sníh a led. Jak jsou na tom z tohoto pohledu plechové střechy?

Roubenka, která se staví srdcem

Středa, 21. říjen 2020

roubenka-kulhavy-uvodniAlespoň to dokazuje příběh truhláře Zdeňka Kulhavého. Stavba vlastní chalupy ho natolik pohltila, že se rozhodl ke své truhlářské profesi přibrat ještě tradiční tesařinu. Na zakázku a doslova na klíč staví pohádkové roubenky, ze kterých dýchá kus historie, řemeslné zručnosti i lákavé nostalgie.

Betonové střešní tašky lákají na svou špičkovou technologii i design

Úterý, 13. říjen 2020

Římská taška má mohurný profilBetonové střešní tašky jsou pověstné svou mimořádnou odolností a trvanlivostí. Vynikají také rozmanitou nabídkou profilů, barevného provedení či povrchových úprav. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější, které zajisté oživí a ochrání střechu vaší dřevostavby!

Na stavbě domu se rozhodně nevyplácí šetřit aneb co na střeše rozhodně nefunguje

Středa, 07. říjen 2020

SATJAM RAPID 510-dumV průběhu let se stavebnictví proměnilo. Hlavním novodobým rysem je realizace staveb vybalancovaných na hraně. Finance určené pro stavbu mají jasně daný strop, kterým se ale investoři neradi nechávají omezovat, pokud jde o velkolepost jejich obydlí. Pak nezbývá než ušetřit na tom ostatním. Jednotlivě sice každé levné řešení vyhovuje, jenže problém nastává při jejich vzájemném spolupůsobení.

Více článků

Stavební chemie

Tisk

Zateplovací systém pro domy s dřevěným nosným rámem Cemix THERM P WOOD

Čtvrtek, 18. srpen 2016

vrstvy zateplení a omítekŠpičkový certifikovaný zateplovací systém Cemix THERM P WOOD řeší úskalí při zateplování objektů s nosnou konstrukcí z dřevěného rámu opláštěného velkoplošnými deskami (překližované, OSB, sádrovláknité, cementotřískové apod.), kdy je třeba systém upevnit přímo k těmto podkladům.

Tisk

Sádrové omítky dobře vypadají a zajistí zdravé mikroklima v interiéru

Úterý, 16. únor 2016

sádrové omítky aplikace ve dřevostavbách- perexSádrové omítky nabízejí nejen vysokou estetickou kvalitu, ale také možnost oprav bez narušení výsledného vzhledu. Dobře dýchají a mají pozitivní vliv na klima v interiéru. Použít se samozřejmě dají také v dřevostavbách.

Tisk

ACOLOR: Ochrana dřeva doma i venku

Středa, 23. říjen 2013

applying-tung-oilPři výběru vhodných nátěrových hmot existuje samozřejmě mnoho kritérií, podle kterých se můžeme řídit. Snadná a rychlá opravitelnost nátěru by měla být jednou z prvních podmínek. Z tohoto hlediska jsou na tom nejlépe nátěrové hmoty vycházející z přírodních obnovitelných surovin – tedy přírodní oleje a vosky.

Tisk

Dřevostavba a její lepidla

Středa, 18. září 2013

lepené dřevo - OSB deskyLepidlům na přírodní bázi jako je např. kostní klih, albuminová či kaseinová, již dávno v běžné praxi odzvonilo – jsou velmi drahá na výrobu a především nejsou odolná vodě a mikroorganismům. Chemický průmysl již v minulém století vyprodukoval velké množství chemických koktejlů pro různorodé aplikace v dřevařském průmyslu. Emise některých lepidel byly vysoké – dnes jsou však upraveny ve prospěch zdraví zákazníků.

Tisk

BASF: Členění nátěrových hmot na dřevo

Středa, 11. září 2013

pergola1Na českém trhu se dnes nabízí široké spektrum výrobků s různým použitím, poskytující dřevěným povrchům rozlišné charakteristiky a stupně vlastnosti ochrany. Nejčastěji se můžeme setkat s nabídkou tenkovrstvé nebo silnovrstvé lazury. Často pak nastává nesnadná situace pro jaký typ nátěrové hmoty se rozhodnout. Při výběru vhodného ochranného systému je zejména zapotřebí vzít v úvahu, čeho a jakými prostředky chceme dosáhnout.

Více článků

Okna, dveře, výplně

Co nabízí výsuvně kyvné střešní okno Designo R7?

Pátek, 11. prosinec 2020

vysuvne-kyvne-stresnni-okno-ROTO-uvodniJak sám název napovídá, zajímavý je zejména způsob jeho otevírání. Výsuvně kyvné otevírání funguje ve zjednodušeném principu tak, že se střed otáčení vysouvá nad rovinu střechy a mění tak výškovou polohu křídla. Tímto řešením posunete střed otáčení na rámu směrem svisle nahoru nad střechu, což v konečném výsledku pro uživatele znamená posunutí křídla při otevření do cca horní čtvrtiny rámu. Křídlo se tak nachází nejen výše, ale současně se vysouvá ven ze střechy.

Skryté zárubně a dveře Dorsis, to je elegance na míru vašemu interiéru

Neděle, 25. říjen 2020

7 Designové dveře ve skryté zárubni Fortius 52Dlouhá léta jsme byli zvyklí na tradiční tvary dveří s reliéfy a masivními zárubněmi a respektovali je jako dominantní součást interiéru. Dnešní pojetí prostoru i konstrukce dveří nabízejí více možností, tvůrci moderních interiérů se obecně přiklánějí k minimalismu a estetické čistotě.

Kliky, kování i okenní kličky, nepodceňujte výběr těchto komponentů u masivní dřevostavby

Úterý, 15. září 2020

kliky-a-kovani-uvodniStavbu máte úspěšně za sebou, teď se ještě nastěhovat, upravit zahradu a vyřešit detaily. Tu a tam nějaký obrázek, vhodně umístěná pokojová rostlina, solitérní svítidlo nebo třeba kování. Většinou o klikách, kování či okenních kličkách rozhodujeme už při výběru oken a dveří, na druhou stranu i v budoucnu je lze snadno vyměnit – až třeba bude čas či chuť řešit drobnosti.

Posuvné dveře jako záchrana malých bytů, vyplatí se do nich investovat?

Pondělí, 14. září 2020

Eclisse VIZUALIZACE - pouzdro LUCE DVOUKŘÍDLÉ s celosklem-uvodniDveře v malých bytech či dřevostavbách dokážou ukrojit opravdu velký kus prostoru. Obzvláště pokud jsou otočné. V malých domácnostech tak vznikají hluchá místa, která nejde téměř nijak využít. A přesně pro takové případy byly vyvinuty praktické posuvné dveře.

Tyto velkoformátové dveře na terasu si jednoduše zamilujete

Středa, 09. září 2020

velkoformatove-dvere-REHAU-uvodniPřirozené světlo má na člověka jednoznačně pozitivní vliv, a protože v interiéru trávíme většinu svého času, je důležité snažit se jej využít v maximální míře. Množství přirozeného světla totiž ovlivňuje nejen mysl, ale současně i vnímání tvarů a barev v interiéru. To je také jeden z důvodů, proč jsou v současné době tolik populární velkoformátové prosklené plochy. A nemusí se vždy jednat o funkcionalistickou architekturu. V této souvislosti také často toužíme po co nejpřirozenějším kontaktu s okolím. Praktickým doplňkem jsou proto velkoformátové posuvné dveře, které kromě většího množství světla, jednoduše propojí obývací prostory s terasou. Takový komfort navíc přinese bydlení zcela jiný rozměr.

Více článků

Fasády

Spára u roubenek jako znaménko krásy aneb jak se změnila technologie řešení tohoto detailu?

Pondělí, 31. srpen 2020

uvodni-spary-roubenka-10Při pohledu na starou tradiční roubenku leckomu srdce zaplesá. Až zbožný povzdech nad krásnou stavbou vyvolává nejčastěji kontrast mezi tmavým dřevem a bílými spárami, detail, který propůjčuje celé stavbě typický vzhled. Právě o spáry nám v tomto článku půjde. Co se vlastně skrývá za onou bílou barvou? A jak se změnila technologie řešení tohoto detailu ve srovnání s minulými staletími?

Princip provětrávaných fasád u obkladů dřevostaveb, přináší celé stavbě mnoho zásadních benefitů

Pondělí, 03. srpen 2020

provetravana-fasada-James Hardie Plk_Smooth-uvodniObkladové materiály jsou především u dřevostaveb nesmírně populární, princip provětrávaných fasád, který je pro obklady obvykle využíván, navíc přináší několik zásadních benefitů pro celou stavbu. Když navíc zvolíte místo dřeva kvalitní kompozitní materiál, nemusí vás ani trápit nutná pravidelná údržba přírodního materiálu. Jestli tedy omítka není to pravé ořechové pro vás, směle do toho!

Výběr barvy fasády se s Weber stává nyní hrou. Tak si pojďte zahrát

Pátek, 22. květen 2020

navrhni-si-fasadu-WeberVýběr barev fasády ještě nikdy nebyl jednodušší. Díky nové online aplikaci si nyní můžete vyzkoušet, jak by vypadalo přebarvení vaší fasády. Aplikace, která umožňuje vizualizaci barevných kombinací z fotografie, výkresu domu nebo z připravené nabídky nejoblíbenějších typových domů v ČR, je tak pro všechny, kdo se chystají investovat do nové fasády svého domu. Aplikace s názvem webercolor architect je zdarma dostupná na portálech https://www.navrhni-si-fasadu.cz/ a https://www.cz.weber/, a to pro všechny typy zařízení.

Jak skladba stěny ovlivňuje energetickou bilanci

Pondělí, 18. květen 2020

skladba-steny-provetravana-dutina-fasady-James-HardieEnergie a energetická bilance jsou pojmy skloňované v souvislosti s bydlením často a v mnoha ohledech. Je důležité, kolik energie dům spotřebuje a v současnosti také stále důležitější, z jakých zdrojů tato energie pochází. Stavby jsou posuzovány jako celek, ovšem při jejich návrhu je potřeba rovněž zhodnotit odděleně jednotlivé části. V tomto článku se pokusíme zjistit, jaký vliv má na energetickou bilanci celé stavby skladba stěny.

S deskami James Hardie® obložíte fasádu snadno a rychle

Pátek, 13. prosinec 2019

obklad-garaze-deskami-hardie-plank-fermacellV září letošního roku byl oficiálně zahájen prodej vláknocementových fasádních obkladů James Hardie® na českém trhu. Jednou z prvních realizací byl i obklad soukromé garáže v obci Lahošť u Teplic.

Více článků

Izolace

Zateplení dřevostavby foukanou izolací

Pátek, 07. únor 2020

zatepleni-drevostavby-ciur-izolace-climatizer-plusRychlá, finančně výhodná a s osobitým výsledkem – taková je stavba dřevostaveb. Jakkoli by se mohlo zdát, že obliba těchto staveb přišla „ze západu" (zejména v USA je jako dřevostavba realizovaná značná část rodinné individuální výstavby), dřevostavby mají i u nás svojí tradici. Stačí se porozhlédnout zejména po horských a podhorských oblastech – tradiční roubenky s dutinami ucpanými slámou či mechem patří mezi ty nejtradičnější.

Univerzální minerální izolace URSA PUREONE SF 31 je jedničkou mezi rolovanými izolacemi na českém trhu

Čtvrtek, 13. srpen 2020

ursa pureone_sf_31_v_drevostavbeJedinečná minerální izolace bez formaldehydu má vynikající tepelněizolační vlastnosti a může se pochlubit vůbec nejnižší lambdou 0,031 W/mK mezi všemi rolovanými izolacemi na českém trhu. Zároveň je výtečně prodyšná, nehořlavá, vysoce zvukově pohltivá, s ekologickým složením a širokými možnostmi použití pro novostavby, rekonstrukce starších budov, průmyslové objekty a dokonce i dřevostavby. Právě taková je minerální izolace a vlajková loď společnosti URSA s německým rodokmenem: URSA PUREONE SF 31.

Jak vyzrát na stavební detaily při stavbě dřevostavby

Pondělí, 23. listopad 2020

stavebni-detail-DreamstimeStavební detail – odborný termín, který umí zamotat hlavu nejednomu projektantovi, tesařům, sádrokartonářům a v neposlední řadě také investorovi. Na každé stavbě jich najdeme celou řadu. Od těch standardních, které se u většiny staveb řeší stejně, až po netypické, které se musí vyřešit přímo pro danou stavbu. Správně vyřešené detaily jsou klíčové pro dlouhodobou bezporuchovost stavebních konstrukcí, dřevostavby samozřejmě nevyjímaje.

Pěnové sklo Refaglass – ekologický materiál pro 21. století

Středa, 29. červenec 2020

penove-sklo-RefaglassStavební materiály jsou v oblasti stavebnictví samostatnou rozsáhlou kapitolou a častým tématem k diskusi. Výrobci stavebních hmot musí reagovat na zpomalení ekonomického růstu, vyšší energetickou náročnost, zvyšující se cenu lidské práce. Změny nastávají i na straně zadavatelů. Ti čím dál častěji kladou důraz na výběr vhodného stavebního partnera, a především stavebních materiálů. V této době nestačí, aby byl materiál jen ekonomický a dobře zpracovatelný. V 21. století, v době hledání obnovitelných zdrojů, je důležitý i ekologický aspekt, trvanlivost a univerzálnost materiálu.

Jak dosáhnout dobré akustické pohody v dřevostavbě, a proč je dobré do ní investovat

Pondělí, 13. červenec 2020

akustika-drevostavbyAkustická pohoda vnitřního prostředí staveb je velmi důležitá a výrazně ovlivňuje komfort užívání staveb. Termín akustická pohoda v sobě zahrnuje celou řadu měřitelných akustických parametrů, patří sem doba dozvuku, srozumitelnost řeči, prostorový útlum a hodnocení hlukové zátěže. U staveb určených pro bydlení je nejdůležitější řešit snížení hlukové zátěže. Pokud na nás dlouhodobě působí rušivý hluk, může to způsobovat celou řadu vážných zdravotních obtíží. Velmi časté jsou například poruchy spánku. Z tohoto důvodu je velmi důležité důkladně řešit akustiku staveb s cílem zajistit vnitřní prostředí v budovách, kde lidé nebudou nadměrně obtěžováni hlukem.

Více článků

Technická zařízení

Spolehlivý systém rozvodů a detekce úniků vody nesmí ve vašem domě chybět

Pátek, 20. listopad 2020

RE-GUARD-uvodniMezi největší hrozby spojené s provozem domů patří poruchy vodoinstalací a následné škody způsobené únikem vody. To potvrzují i statistická čísla pojišťovacích společností, jež řadí škody způsobené vodou dlouhodobě mezi nejčastější. A zdaleka nejde jen o prasklou hadičku přívodu vody k myčce nebo pračce. Obvykle voda uniká na neznámých místech, takže je porucha často zaznamenána příliš pozdě, zatímco škoda narůstá. Východiskem pro klidný provoz domu je zařazení do potrubního systému novinku, která detekuje jakýkoliv únik vody v systému.

Nerezový odtokový žlab Aquarius - konec nežádoucích průsaků vody v koupelně!

Čtvrtek, 12. březen 2020

nerezovy-odtokovy-zlab-aquarius-interier-koupelnaSváry jsou již minulostí... Odborníci z firmy Chuděj se rozhodli novou dekádu začít modernějším přístupem ke koupelně – novinka firmy, odtokový žlab Aquarius, je vyráběn lisováním, a tedy bez svarů. To v praxi znamená lepší ochranu koupelny před nežádoucími průsaky vody. Tato nová technologie usnadňuje a zároveň posunuje hranici možnosti snadnějšího pracovního procesu výroby a montáže.

MoistureGuard: Vody už se nemusíte bát

Čtvrtek, 26. září 2019

MoistureGuard-Vody-už-se-nemusíte-bátSystém MoistureGuard nabízí inovativní technologii, první svého druhu, která kontinuálně sleduje vlhkost přímo ve stavební struktuře objektu. MoistureGuard dokáže odhalit jak skryté, tak i mikroskopické úniky vody a touto funkcí dokáže zabránit vážným následkům na objektu.

STOP únikům vody v dřevostavbě - systém RE.GUARD vše pohlídá komfortně za vás

Středa, 23. říjen 2019

unik-vody-protekajici-kohoutek-webMezi nejčastější pojistné události v domácnosti patří škody způsobené vodou. Klasickým příkladem je prasklá přívodní hadička v koupelnách nebo kuchyních. Unikající voda dokáže napáchat opravdu velké škody, jejichž odstranění je poměrně náročné.

Hrajte o centrální vysavač Condovac 660 - ideální vysavač pro dodatečnou montáž do vaší dřevostavby, bytu či zděného domu

Úterý, 01. říjen 2019

centralni-vysavac-husky-condovac-660-interier-modelkaVysavačová jednotka Condovac 660 je díky své velikosti a designu vhodná pro instalace do šaten, koupelen, toalet a jiných menších prostor, do kterých by se klasický centrální vysavač nevešel. A Vy takový vysavač můžete právě teď vyhrát!

Více článků

Garáž

Tisk

Na opravy vaší dřevostavby vyzrajete s kvalitním ručním nářadím Hultafors

Pondělí, 30. listopad 2020

PROFI-odevy-naradiV prvním článku jsme vybírali pro dílnu metry, vodováhy, ale třeba také pily. Tentokrát se podíváme pod pokličku maličkostem, které vám ušetří hodně starostí. Protože dobré výsledky jsou o detailech, stejně jako čepy, které do sebe zapadnou na desetinky milimetru. Jak tedy zvolit nůž do dílny, proč se nespokojit s tím odlamovacím za pár desítek korun a v čem může být užitečná mechanická řemeslnická tužka či podle čeho vybírat svěrky, kladiva nebo páčidla? Na to vše vám odpovíme s odborníkem na nářadí Zdeňkem Hajníkem z PROFI ODĚVY.

Moderní garážová vrata vyžadují pečlivý výběr. Jen tak získáme z jejich předností maximum

Pondělí, 24. únor 2020

garazova-vrata-design-bily-HormannUž nejsou žádné pochybnosti. Moderní garážová vrata jsou bytelnější, odolnější vůči povětrnostním vlivům a překypují technologickými prvky. Jako prominentní část fasády domu podpoří každý architektonický styl. Vyžadují jen pečlivý výběr. Vrata ze dřeva, z oceli, hliníku, laminátu, v široké paletě barev i textur a s funkcemi, které uspokojí i vás, náročného zákazníka. Je pro vás přece důležitá bezpečnost, soukromí, pohodlí i absence hluku a prachu, ne?

Přichází nejlepší čas, kdy vybavit dílnu dřevostavby kvalitním ručním nářadím Hultafors

Pátek, 20. listopad 2020

Hultafors Cat-kyblik-s-naradim-uvodniPomalu přituhuje a člověk se ze svého zahradního království přesouvá do tepla. Jeho ústředním bodem volnočasových aktivit, má-li blízko k hobby řemeslu a kutilství, se stává dílna. Ale vyspravit skříň, vyrobit poličku, vyměnit koberce nebo si připravit odvážný projekt, ve kterém budou hrát prim kreativita a vynalézavost, není jen tak. Aby se idea otiskla do hmotného světa, bude k tomu potřeba solidní nářadí, které ušetří námahu. Že je jedno, jaké používáte? Ale kdepak. V prvním díle článku vás společně se Zdeňkem Hajníkem, odborníkem na tuto problematiku z PROFI ODĚVY, provedeme metry, vodováhami a ručními pilami ze stáje Hultafors, skandinávské špičky na poli ručního nářadí.

I garáž dřevostavby může být uměleckým dílem

Pátek, 26. duben 2019

moderni-drevostavba-s-garazi-designova-garazova-vrata-1Svojí funkcí je garáž pro mnohé majitele dřevostavby nepostradatelná, esteticky je ale oříškem. Velký objem hmoty s neurčitou velkou plochou garážových vrat. Není pochyb, že je zde nemalý potenciál, jak si s takovým prvkem pohrát. Jeden takový kreativní projekt je výsledkem propojení nápadité firmy, současných technologických postupů a kreativní designérky. Díky němu mohl vzniknout set jedinečných garážových vrat, za kterými se zkrátka ohlédnete.

Více článků

Ochrana dřeva

Čím méně nátěru, tím více svobody. Při stavbě srubu už nemusíte řešit obnovovací nátěr

Pondělí, 16. březen 2020

srub-z-jedloveho-dreva-bez-udrzby-1Není snad zájemce o stavbu domu z masivního dřeva, který by neřešil ošetření a následnou údržbu dřeva a zejména o údržbu vnějších stěnových povrchů. Většina lidí má obavy z náročnosti prvotní aplikace i pravidelné obnovy nátěru, a to právem. Jde nejen o finanční, ale i organizační zátěž a tyto práce s sebou nesou také dočasné snížení komfortu bydlení.

Konec natírání: Dřevěný povrch bez údržby zaručí nová barva Natureffekt

Čtvrtek, 20. únor 2020

nova-barva-Natureffekt-na-drevene-fasadyKonec natírání. Firma Holzwerke Ladenburger, představuje nový odstín - Natureffekt, který ochrání dřevěnou fasádu.

KARBOLINEUM EXTRA: osvědčený český výrobek

Úterý, 22. říjen 2019

borova-lada-horske-apartmanyPůsobí jako účinné hluboko penetrující napouštědlo a zároveň jako vrchní ochranný nátěr v jedenácti barevných odstínech. Obsahuje velmi jemné transparentní pigmenty, které pronikají hluboko do dřeva a zároveň zvýrazňují jeho přirozenou texturu. Spolu s dalšími funkčními přísadami efektivně působí proti veškerým negativním vnějším vlivům.

Nátěry dřevěných podlah v interiéru

Neděle, 20. říjen 2019

podlaha 6Pro povrchové úpravy dřeva v interiérech se nejčastěji používají transparentní laky nebo oleje. V průběhu užívání dřevěných výrobků dochází k jejich různému zatěžování otěrem, vodou, bytovými chemikáliemi, ale i pronikajícím sluncem. Protože povrchová úprava dřeva by měla mít co nejdelší životnost, je třeba zvolit druh nátěrového hmoty odpovídající konkrétnímu dřevěnému výrobku. Zatímco obklady stěn a podhledy jsou uvedenými vlivy namáhány minimálně, nábytek a zejména dřevěné podlahy jsou otěru a působení dalších faktorů vystaveny mnohem více.

Při údržbě dřeva vsaďte na nano technologie

Čtvrtek, 30. květen 2019

nano-wood-oilKolik stojí Váš čas? Kolik času potřebujete a jaké jsou náklady na Vámi prováděnou aplikaci či údržbu dřevěných prvků v exteriéru? Seznamte se s unikátní ochranou dřeva v exteriéru v jednom pracovním kroku Flügger Impredur Nano olej na dřevo v exteriéru.

Více článků

Ostatní

Oděvy pro všechny hobby řemeslníky a kutily

Pondělí, 21. prosinec 2020

foto-uvodni-zahrVětšina z nás si říká, že na oblečení, ve kterém se pohybujeme doma a na zahradě, se vyplatí ušetřit. Ale ve skutečnosti místo peněženky většinou šetříme na jediném. Na pohodlí. A s tím i na radosti. Aby byla aktivita kolem domu zábavou, zaměřujeme se v PROFI ODĚVY na vybavení, se kterým vám po hodinách u vašich projektů zbyde síla ještě na rodinnou sešlost nebo večer s deskovými hrami. Proto nám důvěřují také profesionální řemeslníci. Vybrali jsme pro vás trojici oděvů, s níž kreativní projekty, od stavby plotu až po výrobu houpačky nebo založení vyvýšených záhonů, zvládnete s lehkostí.

Česká bateriová stanice AES v pasivním trojgeneračním domě u Lipna

Pondělí, 02. listopad 2020

budoucnost-je-elektrinaV místech, kde dochází k častým výpadkům dodávek energie pro chod rodinného domu může být řešením domácí bateriová stanice. Jedním ze zákazníků, kteří od září loňského roku v rámci pilotního projektu provozují domácí bateriovou stanici AES od firmy AERS, je i Pavel, vlastník pasivního domu v jihočeském Lipně. Bateriovou stanici AES si vybral pro její technické řešení, originální český koncept a v neposlední řadě díky ní ušetří na provozu domu a získá roční zhodnocení cca 5 %.

Jaký plot zvolit k masivní dřevostavbě, aby nebyl hradbou

Úterý, 18. srpen 2020

plot-poloroubenka-uvodniUž dávno neexistuje, že vlastníkovi pozemku patří plot, který je po jeho pravé ruce při pohledu z veřejné komunikaci. Legislativně zakotveno je pravidlo, že oplocení staví (a také udržuje) ten, kdo ho potřebuje. Není to tedy ani tak, že každý dům musí mít plot. Postavíme-li si srub nebo roubenku někde na polosamotě, můžeme se dokonce obejít i bez jakýchkoliv vizuálně vyznačených hranic pozemku. Většinou ale takové štěstí mít nebudeme, takže otázku podoby oplocení budeme muset dříve či později vyřešit.

Podzemní plastové nádrže lze efektivně využít k zachycení dešťové vody

Pátek, 07. srpen 2020

nadrze na_destovou_vodu_BlueLineK pořízení nádrže na dešťovou vodu k dřevostavbě může vést hned několik důvodů. Střídající se sucho a přívalové deště vybízí k zachytávání vody v deštivých dnech a pozdějšímu využití ve dnech suchých. Na jednu stranu se na některých místech v létě omezuje čerpání pitné vody, na druhou stranu mohou být vyžadovány nemalé poplatky za splachování dešťové vody do kanalizace. Dále jsou možné úspory za vodu až v tisícikorunách ročně. Nesmíme také opomenout štědrý dotační program "dešťovka".

Jak se staví kachlová kamna krok za krokem

Úterý, 12. květen 2020

jak-se-stavi-kachlova-kamna-ukazka-dreamstimeKdyž Petra s Jozefem hledali odborníka, který jim do jejich malé roubenky postaví kachlová kamna, dali na doporučení místních a zvolili si Dmytra Miška. V teple kachlových kamen strávil své dětství – jeho ukrajinská babička měla v každé místnosti kamna sloupová a v kuchyni sporák. Na Ukrajině absolvoval strojnickou VOŠ, pak se ale přihlásil na rekvalifikační kurz v oboru kamnář v Horní Bříze. Z plánů na zajímavého koníčka a vlastní kamna, která si jednou sám postaví, toho moc nezbylo. Už pět let staví kamna na špičkové úrovni, průměrně deset ročně, a mezitím si občas střihne „rychlovku", nějaký ten krb.

Více článků

Realizace

Tisk

+PLUS DŮM FischerHaus

Čtvrtek, 25. srpen 2016

dřevostavba Fischerhaus 01K padesátiletému výročí založení společnosti FischerHaus byl veřejnosti představen vzorový +PLUS dům „GENERATION X“, který splňuje nejnáročnější kritéria na moderní velice prestižní bydlení s nadčasovým designem.

Tisk

Vaše nové pohodové bydlení: Dřevostavby a zděné domy na klíč od specialisty

Pondělí, 25. červenec 2016

rodinný dům na klíčPostavit si nový dům na klíč je dnes již jakýmsi standardem. Ne všechny firmy ale dokážou nabídnout dokonalý komfort výstavby spojený s výhodnou cenou. I proto se vyplatí přečíst si o nich co nejvíce a zjistit si podrobné informace.

Tisk

Na dřevostavbě šetřete chytře

Úterý, 12. červenec 2016

rohové okno do kuchyněTen, kdo při stavbě nového domu nemusí řešit finance, je opravdovým šťastlivcem. Pro nás ostatní, kteří vydání svých prostředků musí zvažovat poněkud obezřetněji, přijde vhod několik rad, jak při stavbě nového domu ze dřeva šetřit efektivně a nezadělat si do budoucna na zbytečné problémy nebo dokonce další výdaje.

Tisk

Respektovat okolí, ale nesplynout s davem

Pondělí, 06. červen 2016

dům a jeho okolíOriginální spojení kompozice, barevného řešení a struktury materiálů použitých na vnějším plášti určuje výsledný vzhled domu víc než cokoli jiného. Architektonický výraz přitom nelze brát jen jako venkovní slupku. Vždy prostupuje napříč celou stavbou – odráží se v její dispozici, v interiéru a v detailech.

Tisk

Pasivní dům – zbytečnost, nebo chytrá volba?

Úterý, 31. květen 2016

03 DSC6814Je s podivem, že pasivní domy stále ještě rozdělují odbornou i laickou veřejnost na dva tábory – jedni je považují za zbytečně drahý extrém, který se nevyplatí, druzí je vychvalují do nebes pro jejich jedinečný přínos na poli zdraví a komfortu bydlení. Vybrali jsme několik klíčových tvrzení těch skeptičtějších a požádali specialisty z Centra pasivního domu o jejich objasnění…

Více článků

Nářadí a stroje

Tisk

Bosch FlexiClick: 5 v 1 pro vrtací šroubováky

Čtvrtek, 25. srpen 2016

Výkonné akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály, které díky speciálním nástavcům zvládnou jakoukoliv výzvu – to je FlexiClick od Bosch. Systém zahrnuje akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály a k nim nástavce v podobě vrtacího sklíčidla, excentrického a úhlového nástavce.

Tisk

Bosch FlexiClick: 5 v 1 pro vrtací šroubováky

Čtvrtek, 25. srpen 2016

bosch FlexiClickVýkonné akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály, které díky speciálním nástavcům zvládnou jakoukoliv výzvu – to je FlexiClick od Bosch. Systém zahrnuje akumulátorové vrtací šroubováky pro profesionály a k nim nástavce v podobě vrtacího sklíčidla, excentrického a úhlového nástavce.

Více článků

Rekonstrukce

Starou roubenku uprostřed lesa úplně rozebrali a vytvořili její dokonalou repliku

Sobota, 12. prosinec 2020

roubenka-v-lese-roubenka-zepredu-titulkaJedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu spletitější, než u takových domů běžně bývá.

Větrný mlýn ve Velkých Těšanech se podařilo díky rozsáhlé rekonstrukci zachránit a zachovat tak jeho dávnou minulost

Pondělí, 17. srpen 2020

Větrný mlýn, Velké Těšany, foto Roman Bašta uvodniMlýnů bývalo na našem území mnoho, ovšem těch větrných, nazývaných „větřáky", bylo spíše poskrovnu. Byly totiž velmi vybíravé, pokud šlo o vhodné území. Musely být vybudovány pouze na návrších a návětrných rovinách se správným větrem a bez překážek, a protože byly i alternativou k vodním mlýnům, pak také tam, kde nebyl k dispozici žádný vodní tok, případně takový, který v zimě na dlouhou dobu zamrzal nebo se na jaře rozvodňoval.

Promyšlená rekonstrukce s nevšedními prvky pasivního domu proměnila původně zchátralou faru k nepoznání

Středa, 12. srpen 2020

rekonstrukce-fary-novy-vzhled-fary-po-rekonstrukci-uvodniKdyž michelský farář oslovil architekta Josefa Tlustého s dotazem na konzultaci ohledně technického stavu objektu fary a možností její renovace, byla jasné, že kompletní rekonstrukce bude nevyhnutelná. Výsledek ale rozhodně stojí za to.

Po dlouhých letech v zahraničí se vrátil zpět do Čech, kde rekonstrukcí zachránil dvě stě let starou poloroubenku

Středa, 08. červenec 2020

rekonstrukce-roubeneho-statku-uvodniSedm let byl pastevcem na horách a vyráběl sýr. Životem v přírodě s chovem koz a koní začala v mládí Petrova emigrace ve Švýcarsku, ze které se po více než čtyřiceti letech vrátil a pustil se v české krajině do rekonstrukce dvě stě let staré poloroubenky. Hned za jejími vchodovými dveřmi čekají návštěvníka mnohá překvapení. Indonéské postele z Bali a ze Sumatry, další ze Srí Lanky, indické sloupy, vyřezávané krajkové rámy, sekretář vyrobený v Kašmíru... Nábytek a další vybavení si Petr nechal posílat z cest po své oblíbené Asii.

Stará stodola bývala zemědělskou usedlostí, po rekonstrukci se z ní stalo skvělé místo k bydlení

Neděle, 05. červenec 2020

rekonstrukce-stare-stodoly-uvodniNebýt dědice, kterému tradice, venkov a odkaz předků nebyly úplně lhostejné, stihl by hospodářské stavení ve slovinské Bohinji podobný osud jako jiné stavby tohoto druhu: Přestavba na konvenční dům, garáž nebo prostě demolice. Tentokrát ale dostala stodola druhou šanci a do nového života se nadechla lehce a moderně.

Více článků

Vytápění a vzduchotechnika

Jak a čím správně a úsporně topit nejen v dřevostavbě

Pondělí, 02. listopad 2020

jak-spravne-topit-uvodniSprávné topení není věda, ale je potřeba dodržovat několik důležitých pravidel. Poradíme vám, jak zatopit ve sporáku tak, abyste v něm upekli skvělou husu, ale také, jak a čím přikládat do kamen i do kotle tak, abyste ušetřili svou peněženku i zdraví.

Sedm důvodů proč si vybrat podlahového vytápění

Pátek, 16. říjen 2020

podlahove-vytapeni-REHAU-uvodniSystém vytápění dřevostavby je důležitou otázkou, kterou si pokládají stavebníci novostaveb, ale i ti, kteří se pouštějí do rozsáhlejší rekonstrukce. Teplovodní podlahové vytápění není samozřejmě žádná novinka, přesto se i v této oblasti dějí inovace. Pokud uvažujete o tomto systému, máme pro vás několik užitečných informací, například v čem se teplovodní „podlahovka" odlišuje od ostatních druhů vytápění a proč nad nimi vyniká.

30 let výročí skupiny FENIX aneb tři desetiletí bourání mýtů o elektrickém vytápění

Úterý, 29. září 2020

Cyril Svozil jr Cyril Svozil (CS) Kateřina Jezerská (KJ)Řada českých firem, které vznikly v Česku v první polovině 90. let, se v současnosti nachází ve fázi první generační výměny. Důležitost předání firmy z generace zakladatelů na své děti se tak i u nás stává jedním z aktuálních témat. Skupina FENIX, největší evropský výrobce elektrických sálavých topných systémů, oslavila letos 30 let své existence a mezigenerační výměna ve vedení probíhá i u ní. O minulosti, přítomnosti a budoucnosti firmy a elektrického sálavého vytápění jsme mluvili s Ing. Cyrilem Svozilem, zakladatelem a předsedou správní rady akciové společnosti FENIX Group, jeho dcerou, Ing. Kateřinou Jezerskou, ředitelkou společnosti Fenix Trading s.r.o. z Jeseníku a Mgr. Cyrilem Svozilem jr., ředitelem společnost AERS s.r.o.

Výročí 60 let a 75 milionů instalací otopných těles. V roce 2020 slaví společnost Kermi mnoho úspěchů

Pátek, 11. září 2020

60-let-Kermi-otopna-telesaV roce 2020 slaví společnost Kermi hned několik významných úspěchů. Od založení této společnosti uplynulo dlouhých 60 let, za tu dobu se podařilo instalovat 75 milionů deskových otopných těles a mimo jiné Kermi slaví 44 let zkušeností, kompetence, vášně a inovativních řešení sprchových koutů.

Tato poctivá šumavská kamna dobyla Evropu

Úterý, 11. srpen 2020

kachlova-kamna-hestia-uvodniNa první pohled jsou to obyčejná kachlová kamna v šumavské chalupě. Investor si přál, aby kamna po roztopení rychle hřála, teplo dlouho akumulovala, vytopila i podkroví a samozřejmě ladila s interiérem i exteriérem chalupy v srdci Šumavy. S výsledkem byl spokojen nejen investor, ale i dodavatel, který kamna přihlásil do architektonické soutěže OFENFLAMME 2019 pořádané v rámci kamnářského veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem. Rázem se tak ze šumavských kamen stala kamna evropská, protože v konkurenci více než 150 projektů získala nejvyšší ocenění v kategorii Tradiční kachlová kamna.

Více článků

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Hlasujte o dřevostavbu roku

...a vyhrajte moderní krb

 v hodnotě 185 275 Kč

a další prémiové výhry

 

Hlasovat

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop

test HTML5 animace