Tisk
Konstrukce z vrstveného masivního dřeva

Konstrukce z vrstveného masivního dřeva

Andrea Kaštanová | Středa, 03. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Tento typ staveb se vyrábí z prefabrikovaných velkoplošných dílců, tedy jednotlivé prvky nosné konstrukce (panely) se vyrobí ve výrobně a po dodání se na stavbě ihned montují jako stavebnice. Výhodou konstrukce z panelů je tedy především rychlost výstavby, která trvá jen pár dní.

Masivní panely

Vznikají vrstvením lepeného dřeva, kdy jednotlivé vrstvy jsou proti sobě vždy otočeny o 90°, což zajišťuje dokonalou tvarovou stabilitu. Vzhledem k technologii sušení a lepení vykazují tvarovou stálost i při změnách vlhkosti. Nosné prvky jsou používány jako stavebnice pro stěnové, stropní i střešní konstrukce. Celá skládačka je vyráběna na počítačem řízených automatizovaných linkách.
Pro technologii je charakteristické atraktivní přiznání pohledové textury dřeva v interiéru místností. Kontaktní tepelná izolace obvodového pláště se aplikuje zásadně z vnější strany nosné konstrukce tak, aby byla zachována difuzní otevřenost stěny. Další výhodou je rychlost výstavby a jednoduchost montážních spojů.

Hlavní výhody:

1. Dokonalá tvarová stabilita

Otočení jednotlivých vrstev z vysušených, převážně smrkových lamel, zajišťuje vysokou pevnost a stabilitu při namáhání tlakem i tahem a mimořádnou statickou únosnost.

2. Rychlost výstavby

Hrubá stavba přízemního bungalovu nezabere více než pár hodin, vícepodlažní budovy několik málo dní, bez ohledu na roční období.

3. Atraktivní design

Pro tuto technologii je charakteristické přiznání atraktivní textury dřeva v interiéru či střídání stěn dřevěných s jinou povrchovou úpravou.

4. Požární odolnost

Vrstvené masivní dřevo vykazuje také vysokou požární odolnost, protože konstrukce z vrstveného masivního dřeva odhořívají plošně, oheň působí pouze z jedné strany.

5. Tepelná setrvačnost

Fázový posun je podle tloušťky až sedm hodin, ohřátá fasáda nám v tedy interiéru zatopí až nad ránem, kdy bývá chladněji.

Přečtěte si o výhodách masivních panelů podrobněji.


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop