Sruby

Sruby

Andrea Kaštanová | Středa, 03. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Základem této jednovrstvé konstrukce jsou masivní dřevěné bloky nejčastěji kulatého průřezu pečlivě zbavené kůry a důsledně ošetřené proti plísním a škůdcům. Jednotlivé díly se hrubě opracují a následně formují podle předem zvoleného návrhu.

Takto se sruby většinou připraví ve výrobní hale. Hotová hrubá stavba je pak rozebrána, odvezena na příslušné místo a znovu sestavena. Charakteristickým prvkem srubů je zatesání v rozích stavby většinou sedlovým spojem, přes který klády probíhají a vyčnívají ven ze stěny. Při správné údržbě je životnost srubu i 300 let.

Na instalačních rozvodech, například elektřiny, je nutné se s dodavatelem domluvit už při výrobě srubu. Veškeré rozvody jsou vedeny uvnitř jednotlivých klád, tzv. husími krky. Uvnitř srubové stavby lze na výstavbu příček použít zdivo i moderní materiály, například sádrovláknité nebo sádrokartonové desky. V místech, kde by však tento materiál narušoval ryze přírodní vzezření obydlí, se ponechává kulatina.

Běžný srubový dům nebo roubenka o rozměrech např. 10x10m jsou za 2-3 měsíce vyrobeny. Po dokončení výroby jsou díly očíslovány, rozebrány a převezeny na pozemek investora, kde je celý dům cca za 1 měsíc opět složen. Krov je dokončen za dalších 14 dní a broušení a impregnace za další 3 týdny.

Po dokončení hrubé stavby ze surového (nevysušeného) dřeva je vhodné nechat dům cca rok "sedat" a pak ho teprve dokončit. Dřevo má vysoký obsah vody a při vysychání zmenšuje objem, během prvních 10 let po dokončení stavby o cca 6-8%, pak už se objem nemění. K největším změnám dochází první rok (až o 3%), další změny probíhají mnohem pozvolněji.

Hlavní výhody srubu a roubenky

  • Stavba, ve které nám bude teplo - V zimě stačí pro pocit tepelné pohody vytápět na 20 °C. Stěna výborně akumuluje teplo, ohříváme rovnou vzduch.
  • Zdravé mikroklima - Stěna je difuzně propustná a dochází k neustálé recyklaci vzduchu a regulaci vzdušné vlhkosti. Je výhodná pro alergiky.
  • Masivní dřevěné konstrukce nehoří - Na povrchu hořící klády se vytvoří zuhelnatělá vrstva, která samotný dřevěný prvek chrání a brání dalšímu rozšíření požáru.
  • Dřevo pracuje, ale je poddajné - Roubené a srubové konstrukce dokážou ustát poměrně velké pohyby podloží nebo základové konstrukce.
  • Stavíme ekologicky - Výstavba po sobě zanechá malou ekologickou stopu, dřevo je obnovitelná surovina s pasivní bilancí emisí.

Výhody srubu a roubenky podrobněji.


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

gotop