Na co se zaměřit při výběru zhotovitele dřevostavby?

Na co se zaměřit při výběru zhotovitele dřevostavby?

Redakce | Pondělí, 26. září 2016 |

Přidat na Seznam.cz

V souvislosti s růstem zájmu stavebníků o nový dřevěný montovaný dům roste na trhu v ČR také počet společností nebo jednotlivců, které se výstavbou dřevostaveb zabývají. Jedná ale se mnohdy o firmy, které s dřevostavbami teprve začínají a učí se, jak se to vůbec dělá. Nemají odpovídající know-how, neznají technické normy, slovo parozábrana nebo parobrzda nikdy neslyšeli a pojem tepelný most je pro ně naprosto neznámý.

Pozor na „garážové“ firmy

Tyto firmy, většinou bez historie, odpovídajících znalostí, zkušeností a certifikátů, se snaží prosadit tím, že vás oslní ve své nabídce velmi nízkou cenou za dům. Zde ale platí, stejně tak jako u většiny výrobků a služeb, že to co je levné, nemusí být kvalitní. V případě levných věcí běžné spotřeby příliš o nic nejde a vaše ztráta je relativně malá. Když si ale koupíte levný a nekvalitní dům, budete mít radost z nízké ceny jenom velmi krátkou dobu.

Znám mnoho investorů, kteří se nechali garážovou resp. nespolehlivou firmou ve fázi výběrového řízení oslnit super nízkou cenou. Když ale stavba domu postupně kolabovala, protože zhotovitel neuměl ani připevnit sádrokartonové desky na strop, museli firmu během montáže vyhnat a obrátit se na někoho jiného, kdo jim dům dodělá v odpovídající kvalitě a v požadovaném termínu.

Někdy se také stává, že vám „garážová“ firma udělá atraktivní cenovou nabídku na dům, ale potom v průběhu výstavby cenu postupně navyšuje, protože v původní nabídce zapomněli nacenit parapety, okapy nebo se mezi tím zvýšily ceny izolací nebo střešní krytiny atd. Firem, které zákazníkům nejsou schopny nabídnout odpovídající, ani ze zákona stanovenou resp. normovanou kvalitu, je na trhu čím dál víc a vy jako potenciální zákazník (objednatel) resp. zájemce o novou kvalitní nízkoenergetickou dřevostavbu se v tom většinou nejste schopni sami zorientovat.

Jednou z činností, kterou Asociace dodavatelů montovaných domů dělá, je bezplatné poradenství pro zájemce o novou dřevostavbu.

V poslední době se na mne obrátila řada investorů, kteří mne žádali o nějaký obecný návod, jak mají při výběru budoucího dodavatele své nové dřevostavby postupovat.

Co by měl zájemce o novou dřevostavbu při výběru dodavatele (zhotovitele) svého domu zohlednit?

 

1. Historie firmy

Jak je firma dlouho na trhu a kolik již postavila domů? Zde doporučuji, aby měla firma úspěšně realizováno minimálně 10 – 20 domů. Současně si prověřte historii firmy. Například tak, že se podíváte na její zápis v obchodním rejstříku.

2. Reference

Nechejte si od budoucího zhotovitele předložit seznam a kontakty na min. 5 - 10 zákazníků, kterým firma dům již postavila a zeptejte se jich, jak byli s dodavatelem spokojeni a jak se jim v domě bydlí.

3. Certifikáty

Nechejte si předložit certifikáty, které firma na výstavbu dřevostaveb získala. Zda vám může firma předložit statické posouzení, tepelně technické posouzení, prokázání požární odolnosti (bezpečnosti) apod. Prověřte si, jakým způsobem má zhotovitel vašeho budoucího domu deklarovány tyto vlastnosti. Firma by měla splňovat a deklarovat, že splňuje minimálně zákonné požadavky na výstavbu.

4. Řešení akustiky

Důležitým parametrem kvalitní dřevostavby je její správné akustické řešení. Čím je konstrukce lehčí, tím je dosažení normami předepsaných akustických parametrů složitější. Prověřte si, jak bude zhotovitel vašeho domu řešit akustiku tj. zvukovou a kročejovou neprůzvučnost.

5. Dodavatelé

Nechejte si předložit seznam dodavatelů materiálů, se kterými firma spolupracuje (např. na konstrukční dřevo, tepelné izolace, desky na opláštění stěn, okna a dveře, topení apod.). Podle toho, jaké používá firma materiály, se dá také odhadnout kvalita budoucího domu.

6. Skladba obvodové stěny

Nechejte si předložit konstrukci (skladbu, řez) obvodové stěny a zjistěte, jakou tloušťku má dřevěná rámová konstrukce, jak silné jsou izolace, zda je tam parozábrana nebo parobrzda a hlavně, jaký má stěna jako celek koeficient prostupu tepla. Ten by se měl u kvalitní konstrukce obvodové stěny nízkoenergetického domu pohybovat kolem 0,15 W/m2.K.

7. Montáž dřevostavby

Ověřte si, kdo bude váš dům nejenom vyrábět, ale také montovat. Kvalita montáže, zejména zvládnutí detailů, je u dřevostavby snad ještě důležitější než výroba konstrukce nebo stavebních dílců. Montážní firma by měla prokázat taky své zkušenosti a kompetence z úspěšně realizovaných montáží minimálně 10 domů.

8. Test neprůvzušnosti

Zjistěte, zda firma dělá u svých domů tzv. blower door test (test neprůvzdušnosti obálky budovy) popř. jiné zkoušky. Zde jde o to, jak je firma schopna vám garantovat kvalitu své montáže. Renomované firmy poskytují záruku na nosnou konstrukci domu až 30 let.

9. Cena dřevostavby

Důrazně nedoporučuji, abyste měli při výběru dodavatele domu jako rozhodovací kritérium na prvním místě pouze nejnižší cenu. Příliš nízká cena téměř vždy znamená nízkou až nedostatečnou kvalitu.

10. Smlouva

Nechejte si předložit předem text (vzor) smlouvy o dílo. Zde také poznáte, jakou má firma úroveň, jakou poskytuje záruku na nosnou konstrukci a na ostatní výkony.

admd logo_originaladmd-dnk-razitko-250x250

Často se zájemci o novou dřevostavbu hovořím a říkám jim:

„Pokud si chcete nechat postavit kvalitní dřevostavbu, kde budete mít jistotu, že budete spokojeni, doporučuji vám, obrátit se na některého ze členů ADMD, protože tyto firmy jsou certifikované podle Dokumentu národní kvality.“

To samozřejmě neznamená, že firmy, které nejsou sdruženy v ADMD, jsou všechny špatné. Jistota, že stavba bude provedena kompetentně a budou dodrženy všechny platné normy a předpisy, je u členů ADMD vyšší.

Pokud bude jako potencionální investor resp. zájemce o kvalitní dřevostavbu chtít získat kompetentní informace, jak máte při výběru zhotovitele svého budoucího domu postupovat, můžete se na mne, resp. na Asociaci dodavatelů montovaných domů, obrátit. Sídlo a kancelář ADMD se nachází v Brně na Bauerově ulici 10 (vedle brány č. 10 BVV) v areálu Národního stavebního centra EDEN 3000.

Zde si také mohou zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout vzorové domy několika osvědčených výrobců. Areál brněnského Stavebního centra je otevřen denně od 10 do 18 hodin a v každém vzorovém domě jsou na setkání s vámi připraveni zkušení stavební poradci.

ing-vratislav-blaha-admd
Ing. Vratislav Blaha, CSc.
předseda Asociace dodavatelů montovaných domů

www.admd.cz


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop