Dřevostavba svépomocí. Je to správná volba?

Dřevostavba svépomocí. Je to správná volba?

Lucie Němcová | Čtvrtek, 08. červenec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavba svépomocí dnes láká kdejakého stavebníka. Konec konců, několik desetiletí byl u nás tento přístup stavby domu naprosto běžný. Je to i dnes moudrá cesta? Přináší finanční úspory, nebo zbytečné ztráty času a vyčerpávající peripetie? Co vlastně znamená dřevostavba svépomocí?


Význam dřevostavby svépomocí

Obecně řečeno chápeme pojem „stavba svépomocí" jak proces, kdy si stavebník staví celý dům sám vlastníma rukama. V současné době je však stavba svépomocí definována i jako "koordinace" jednotlivých dodavatelů, kdy investor "sem tam" přiloží ruku k dílu.

Míra svépomocné výstavby tedy může být různá. Od koordinace jednotlivých dodavatelů až po montáž jednotlivých systémů, které se dají pořídit bez montáže. Někdo má odvahu ponechat na svých bedrech většinu procesů během realizace.

Současná legislativa umožňuje všechny tyto varianty. V případě montáže na vlastní pěst ovšem roste riziko, že kompletace nebude provedena na 100 procent správně.

„Z naší zkušenosti se ale mnohdy ukazuje, že investor, který se odhodlá ke svépomocné stavbě, má velký zájem studovat návody, příručky, případně nemá problém kdykoli zavolat pro radu a vzniklou situaci vyřešit správně, nikoliv dočasně. Horší variantou bývá, když se investor stává koordinátorem stavby, tedy objednatelem řemeslníka a jako laik je v zajetí jeho „profesionality". Z praxe víme, že řemeslník návody bohužel nestuduje a používá svůj odhad, zručnost a tvůrčí schopnosti." říká Jan Bareš ze společnosti EKOPANELY.

drevostavba-svepomoci-dreamstime

obr.: V případě montáže na vlastní pěst ovšem roste riziko, že kompletace nebude provedena na 100 procent správně. Foto: Stephen Coburn, Zdroj: Dreamstime


Při stavbě svépomocí ušetříme peníze, ale tratíme na čase

Stavba domu svépomocí je vhodná především pro investory s velkým odhodláním, rozumnou zručností a dostatkem volného času. Je důležité si uvědomit, že se člověk stavbou svépomocí uváže na druhou směnu na stavbě, která se tak stává jeho druhým zaměstnáním.

Pokud jste nikdy dům nestavěli, pečlivě zvažte všechny faktory, zejména právě hodnotu vašeho času.

Hrubá stavba roste relativně rychle, dokončovací práce jsou již mnohem pomalejší. Tyto další etapy stavby jsou více profesně zaměřené a mnohdy je rozumnější si danou část díla nechat zhotovit zkušeným odborníkem.

Celkové plánování výstavby je složitější vlivem nezkušenosti stavebníka a mohou nastat peripetie s koordinací stavebních postupů a prací.

Východiskem z nastíněné situace může být nabídka některých dřevostavbařů na dodávku domu v různém stupni rozpracovanosti, například ve fázi hrubé stavby, pouze s dokončeným přízemím a podobně.

Jde o výhodný kompromis mezi realizací na klíč a stavbou svépomocí. Není výjimkou, že v průběhu svépomocně dokončovaných prací lze využít také technickou podporu a poradenství dodavatele.

stavba dřevostavby svépomocí

obr.: V případě dřevostavby je přesnost zásadní, proto musí být precizně připravena už základová deska. Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.

dřevostavba svépomocí stavebník

obr.: V každém případě je důležité mít během realizace zajištěn stavební dozor, který zkušeným okem prověří hotovou konstrukci. Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.

svépomocí detail

obr.: Detaily nás mohou pěkně potrápit. Funkčnost dřevostavby a naše spokojenost na nich totiž stojí a ne vždy jsou tak snadno realizovatelné, jak se zdají. Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.

stavba dřevostavby svépomocí konstrukce

Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.

Rady pro stavbu dřevostavby svépomocí:


  • Stanovte si finanční limit a zvažte své finanční možnosti.
  • Promyslete si, zda máte dostatek času na tuto formu stavby.
  • Pečlivě studujte návody a doporučení od dodavatelů, buďte v kontaktu s jejich technickou podporou.
  • Nakupujte v ověřených prodejnách a zdrojích, myslete na záruku a podporu spojenou s prodejem od výrobců.
  • Připravte si s větším předstihem případné subdodavatele.
  • Využijte referencí poskytovaných dodavateli.
  • Nespoléhejte na nejlevnější cenu.
  • Nechte si vždy vypracovat cenovou nabídku, kterou si pečlivě prostudujte.
  • Zajistěte si funkční stavební dozor, využívejte ho.
  • Nelpěte na kompletní vlastní realizaci, ne vše se dá zhotovit svépomocí.

drevostavba-svepomoci-konstrukce-drevostavby

obr.: Hrubá stavba roste v porovnání s dalšími fázemi rychle. Je možné ji nechat realizovat firmou a na svá bedra převzít další dokončovací práce. Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.

drevostavba-svepomoci-hotova-strecha-konstrukce

obr.: Konstrukční detaily musí být provedeny důkladně s ohledem na tepelně technické vlastnosti objektu, jeho životnost i požární odolnost. Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.

drevostavba-svepomoci-hotovy-dum

obr.: Pokud preferujeme vlastní vloženou energii před úsporou času, cesta svépomocné výstavby může být právě pro nás. Foto: EKOPANELY SERVIS s.r.o.


Při stavbě svépomocí je nutné zvážit pro a proti

Je dobré zvážit také vlastní nezkušenost v oboru. Cena za chyby nemusí být malá. Dřevostavba se zdá být lehkou skládačkou z hranolů, vaty a konstrukčních desek, ale tak trochu klame tělem. S objekty, které byly považovány za dřevostavby před pár desítkami let, nemá mnoho společného.

Konstrukční detaily musí být provedeny důkladně s ohledem na tepelně technické vlastnosti objektu, jeho životnost i požární odolnost. Každé zdlouhavé řešení problému čas navyšuje a hrozí navíc riziko nesprávného provedení, které může přijít draho, nehledě na potenciální ohrožení bezpečnosti na staveništi

Stavba domu je neustále se vyvíjející proces, který přináší řadu neočekávaných situací. I sebe lepší plány někdy nezaručí bezchybnost a hladký průběh.

Nikdy proto nevíte, kolik času vás budou stát momenty, kdy si nebudete vědět rady a strávíte notnou chvíli hledáním dalšího postupu, případně sháněním nezbytných komponentů.

Ve vlastním zájmu je tedy dobré studovat návody, respektovat je, případně konzultovat s techniky možnosti řešení. To se ale bohužel týká i prověřování řemeslné zručnosti a kvality objednaných řemeslníků.

Je zkrátka důležité zvážit všechna pro i proti a nenaložit si více než uneseme. Na druhou stranu pocit, že nám pod rukama roste vlastní bydlení, je k nezaplacení.

Je zřejmé, že si každé najde tu svoji optimální cestu, která mu přinese naplnění. Ať už je to realizace dřevostavby s kompletním dodáním nebo vlastním podílem realizace.


Oficiální video z Youtube kanálu, kde probíhá stavba dřevostavby svépomocí

Zdroj a autor videa: Petr Kiška, oficiální YouTube kanál Svépomocí.cz

Zkušenosti stavebníka se stavbou svépomocí


"Dřevěný pasivní dům postavil svépomocí a své zkušenosti veřejně sdílí na internetu."

Co byste označil za největší komplikaci, kterou jste při stavbě svépomocí řešil?

Z vlastní zkušenosti vím, že zručný člověk dokáže s trochou teoretické přípravy a nastudování postupů drtivou většinu prací sám. Jsou však technologie a technické instalace domu, na kterých se nevyplatí šetřit, ať už je to zapojení a zprovoznění rekuperační jednotky, elektroinstalace nebo výroba kvalitních oken a dveří, na tyto profese jsem si pozval na pomoc odborníky. Pro mě osobně byla nejhorší práce na domě tmelení a broušení sádrokartonu.

Ne že by to byla nejtěžší práce, ale pokud to „člověk nemá v ruce", je to dvojí práce a příště bych ji svěřil odborníkům. Stavba domu mi zabrala přes dva roky života, kterých ale vůbec nelituji, protože jsem ušetřil přes 1,5 milionu korun, které bych za tu dobu nevydělal. A vlastnosti domu jsou dle mých představ. Výsledek Blower door testu n50 = 0,18 h-1 mluví za vše.

stavebnik-Petr-Kiska
Petr Kiška
pasivní dům postavil svépomocí


Dřevostavba z Ekopanelů svépomocí
 

Komentář odborníka ke stavbě svépomocí


Před vlastní stavbou celý záměr důkladně promyslete a naplánujte. Mějte po ruce specialisty, kteří vám pomohou vyřešit situace náročné na odbornost. Stavebníkům, kteří se rozhodli pro naše ekopanely, proto poskytujeme jak komplexní školení, tak technické poradenství.

Jan-Bareš-Ekopanely
Jan Bareš
výrobce stavebních desek z lisované slámy EKOPANELY SERVIS s.r.o.

Autor ostatních fotografií: Martin Zeman

DaS 4-2016

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora


Dřevostavby svépomocí - skutečné příběhy:

Jak postavit dřevostavbu svépomocí za minimum peněz aneb Všechno má svůj čas
 
Dům ze slámy si postavil vlastníma rukama. Teď pomáhá ostatním, jak stavět svépomocí
 

Líbil se Vám článek?
gotop