Tisk
Není projekt jako projekt, važte pečlivě

Není projekt jako projekt, važte pečlivě

Jitka Příhodová | Středa, 20. září 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Základem kvalitního bydlení je dobrý projekt. A nezáleží na tom, z čeho chcete stavět ani jak velký váš dům bude. Faktem je, že každý nový dům projekt potřebuje. A vy, jakožto stavitelé – investoři, máte prakticky na výběr ze tří variant, jak si projekt obstarat. Můžete si na internetu stáhnout projekt pro typový dům (tzv. generický projekt), můžete oslovit projektanta anebo dokonce architekta, který připraví kromě projektu i studii. Každá varianta má své plusy a mínusy – tento článek se právě na tyto tři možnosti zaměřuje.

Generický projekt stažený zdarma z internetu

Chcete-li ušetřit na projektu, můžete si zkusit na internetu najít projekt typového domu, podle kterého budete dům stavět. Kromě toho, že za projekt neplatíte (nebo jen minimální částku), tato varianta má jen samá rizika a nedostatky. Příliš se nikomu nedoporučuje. Ale samozřejmě to možnost je a každý má svou hlavu. U takového projektu riskujete, že v něm budou chyby, projekt není vytvořen na míru ani vám ani vašemu stavebnímu pozemku, nebere ohledy na další vlivy (památkáři, ČEZ aj.) a hlavně není váš. Je to taková nouzovka a ve výsledku stejně neušetříte.

Klasický projekt od profesionálního projektanta

Druhou možností, která už je legální a doporučená, je oslovit projektanta. Ten vám vytvoří projekt podle vašich požadavků, technologicky bude vše správně a podle norem. S takovým projektem určitě dostanete stavební povolení a k postavení domu vám bude stačit. Nejspíše zaplatíte několik desítek tisíc, možná o něco méně. Každopádně je to o dost levnější investice, než si platit projekt a studii od architekta. Na druhou stranu se často stává, že projektanti nemají extra představivost, zajímají se jen o dům a ne o celý pozemek a už vůbec ne o vás. Ale pořád je to schůdná varianta.

Studie a projekt od architekta

Nejlepší, ale zároveň nejdražší, je povolat architekta. Ten vám vytvoří projekt na míru. Architekt bere v potaz zapadnutí stavby do terénu, někdy i vnímání Feng šuej, navrhne barevné sladění, vhodné materiály, vytvoří vám originální domek na míru, zapojí svou fantazii a když narazíte na dobrého architekta, bude projekt praktické umělecké dílo. Hlavní je však, že bude dům opravdu váš, podle vašich snů a potřeb. Získáte tak hned od začátku super základ pro stavbu, na jejímž konci bude komfortní moderní bydlení.

Záleží samozřejmě také na vašem rozpočtu. Každopádně projektant je minimum, architekt pak investice, kterou si nejspíše nebudete nikdy vyčítat.

Podívejme se ještě krátce na ceny projektů. Různé stavební firmy mají různé ceny projektů. Tady je potřeba se zajímat, co taková cena projektu zahrnuje, jestli projektanta nebo i architekta. Oslovte proto stavitele a zjistěte si to, ať pak nejste překvapeni.


Líbil se Vám článek?
gotop